Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 17/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nie chcemy mieszkać na Oruni

 1 dodane: 15:50, 02/10/11

tagi:mieszkanianieruchomościceny

Niebezpieczna i patologiczna okolica, zły stan techniczny budynków, brak placów zabaw – to opinie na temat Oruni, które agenci nieruchomości bardzo często słyszą od swoich klientów. Efekt takiego postrzegania dzielnicy? Mimo, że ceny tutejszych mieszkań są dużo tańsze niż w innych rejonach Gdańska, trudno znaleźć na nie nabywców.

Nie chcemy mieszkać na Oruni
Nie chcemy mieszkać na Oruni
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Ulica Żuławska, 43 metry kwadratowe, dwa pokoje – 165 tysięcy złotych. Jeszcze niedawno cena była wyższa o 25 tysięcy. – Niestety, zła fama, jaka krąży o Oruni robi swoje. Mało kto szuka tu mieszkania. To co może przyciągnąć ludzi to tylko niższa cena – mówi Jerzy Wiśniewski, który ofertę sprzedaży swojego oruńskiego mieszkania wystawił już jakiś czas temu na kilku trójmiejskich portalach. Póki co, telefon praktycznie nie dzwoni.

- Rzeczywiście, Orunia może konkurować z innymi dzielnicami Gdańska tylko ceną. W wielu przypadkach to jedyny sposób na to, aby klient w ogóle zainteresował się ofertą z tej części Gdańska – mówi Maciej Ziółkowski, agent nieruchomości z firmy Metrohouse & Partnerzy.

I podaje przykłady „różnicy cen”.
- 40-metrowe mieszkanie na Związkowej „chodzi” za 175 tysięcy złotych, podobny lokal na Przymorzu kosztuje zdecydowanie więcej, nawet 240 tysięcy. Ulica Równa, 3 pokoje, 70 m2, wysoki standard, stosunkowo nowe budownictwo – 300 tysięcy złotych, analogiczne mieszkanie na Zaspie – 450 tysięcy złotych.

- Na Oruni dwupokojowe mieszkania w niskiej zabudowie można już kupić poniżej 200 tysięcy złotych, czyli wyraźniej taniej niż podobne oferty z Przymorza, Zaspy, czy Oruni Górnej. Tam klienci muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 260 tysięcy złotych – mówi Magdalena Cebula, specjalista ds. obrotu nieruchomości w firmie Tyszkiewicz Nieruchomości.

- Przykładowe oferty: 65 m2 na Przyjemnej w bardzo dobrym stanie -  230 tys. zł, 41 m2 na Podmiejskiej to 205 tysięcy, 30 metrowa kawalerka na Trakcie Św. Wojciecha - 129 tysięcy. To są ceny, których próżno szukać w wielu częściach Gdańska – dopowiada przedstawicielka Tyszkiewicz Nieruchomości.

Skąd biorą się takie różnice w cenach?
- Wielu naszych klientów zniechęca już sama nazwa: Orunia, czy też Orunia Dolna. Bardzo silne są przekonania większości osób, że jest to teren z dużym nagromadzeniem zjawisk patologicznych i dużej przestępczości – odpowiada Cebula. -  Ważnym argumentem podnoszonym przez poszukujących mieszkań jest to, że nie chcą wychowywać w takich warunkach swoich dzieci. Oczywiście, większość tych opinii jest w dużej mierze przesadzona i nieprawdziwa, ale tego typu postrzeganie tej dzielnicy dominuje wśród wielu ludzi.

Jak mówi przedstawicielka agencji Tyszkiewicz Nieruchomości, klienci często wskazują na jeszcze jeden mankament Oruni – brak placów zabaw.
- Negatywne, często w żaden sposób niepotwierdzone stereotypy o dzielnicy to jedno, ale są też inne kwestie, które sprawiają, że ludzie nie chcą mieszkać na Oruni. Taka sytuacja: ktoś kto nie zna tej dzielnicy, przyjeżdża obejrzeć tu mieszkanie. I jedzie przez Trakt Św. Wojciecha, mija ulicę Dworcową. I co widzi? Obdrapane kamienice, brudne podwórka, pierwsze wrażenie jest naprawdę nieciekawe – przekonuje Ziółkowski.

Stan techniczny wielu tutejszych budynków, to zdaniem agenta, kolejny argument „na nie” dla ludzi, którzy szukają mieszkania. – Oruńskie kamienice potrzebują gruntownych remontów, bywa i tak, że trafiają się zagrzybione, a nawet zarobaczone lokale – dodaje przedstawiciel MetroHouse & Partnerzy.

O tym, że osoby szukające mieszkania w Gdańsku  wolą omijać Orunię, świadczy również  tegoroczny ranking, przygotowany przez doradców agencji Metrohouse & Partnerzy. Działający na terenie Trójmiasta agenci wypełnili ankietę na temat rejonów Gdańska, które najczęściej są odrzucane przez ich klientów.

W tym swoistym antyrankingu zwyciężył Nowy Port, drugie, mało chlubne miejsce zajęła właśnie Orunia (w ubiegłorocznym rankingu była na miejscu pierwszym, najgorszym), trzecia była Przeróbka, czwarte na liście były Rudniki. Aż 68 procent klientów Metrohouse i Partnerzy odrzuciło Orunię jako miejsce, w którym mogliby zamieszkać.

Osoby, które chcą sprzedać mieszkanie na Oruni, doskonale zdają sobie sprawę (jeżeli nie, ich optymizm szybko jest weryfikowany przez rynek) z tego jak postrzegana jest dzielnica. Niektórzy więc chwytają się zabiegów „marketingowych”.

- Ulice Raduńska, Perłowa, czy Granitowa są położone na Oruni, ale ludzie, którzy mają tu mieszkania do sprzedania, często piszą w ogłoszeniach: Orunia Górna. Liczą, że w ten sposób przyciągną potencjalnych klientów. Wiadomo, „Górna” jest kojarzona zupełnie inaczej niż „Dolna” – mówi Mirosław Literski, kierownik oruńskich osiedli Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zdaniem agentów nieruchomości, taka taktyka raczej nie przynosi większych korzyści.
- Od kilku lat widoczne są starania, by zmienić stereotypowe postrzeganie tej części Oruni, która jest zarządzana przez GSM. Niestety zostaje kwestia budownictwa, czyli wielka płyta i wieżowce, co oznacza określony standard i nic ponad to – komentuje specjalistka ds. obrotu nieruchomości w Tyszkiewicz Nieruchomości.
Jej zdaniem, najgorzej postrzeganą częścią Oruni jest rejon „za torami” i ciąg Traktu Św. Wojciecha.

Co musi się zmienić, aby szukający mieszkania w Gdańsku przychylniejszym okiem patrzyli także na Orunię?
- Dzielnica musiałaby być inaczej postrzegana. Aby tak się stało, musi mieć miejsce szereg realnych zmian. Przede wszystkim rewitalizacja społeczna i „twarda”, związana z nowymi inwestycjami. Muszą powstać nowe place zabaw, musi zwiększyć się oferta dla dzieci i młodzieży. Tym wszystkim działaniom musi towarzyszyć kampania promocyjna – odpowiada Cebula.

- Na początek wystarczyłoby, aby miasto wzięło się za odnowienie kilku, kilkunastu kamienic. Tak aby te budynki nabrały innego wyglądu, aby stały się wizytówką dzielnicy. Orunia to wspaniałe miejsce, doskonale skomunikowane, mające piękny Park. Nie jest więc tak, że są tutaj same wady i nie warto tutaj mieszkać – twierdzi Ziółkowski.

Ale jak prorokuje agent Metrohouse i Partnerzy, potrzeba przynajmniej 10 lat, aby o Oruni zaczęło mówić się inaczej niż dotychczas.
- Myślę, że w przeciągu kilku lat zostanie położony nacisk na zmianę wizerunku niezagospodarowanych terenów Dolnego Miasta. A jak to się stanie, to nie ma rady, rynek wymusi też zmianę na położonej tuż obok Oruni.
Zdaniem agentów nieruchomości, najpopularniejsze dzielnice w Gdańsku (jeżeli chodzi o mieszkania 2-pokojowe) to dobrze skomunikowane z innymi rejonami miasta Przymorze, Zaspa i Wrzeszcz. Takie lokale bardzo często przeznaczane są później na wynajem.
Jeżeli chodzi o większe mieszkania, to najczęściej wybierane lokalizacje to: Śródmieście, Ujeścisko, Nowy Chełm i rozbudowywane obecnie fragmenty Moreny.

Galeria artykułu

Nie chcemy mieszkać na Oruni

Nie chcemy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (21)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

77.114.183.*

18:02, 18/11/11

Nie dobrze, a bardzo dobrze. Rozkład jazdy pociągów znam na pamięć.:-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.180.18.*

12:25, 18/11/11

Na Przy Torze mieszka sie niezle tylko warto tutaj troche inwestycji od miasta

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

95.40.180.*

15:28, 16/11/11

No cóż Europa jest daleko za Orunią, tu nadal mieszkają ludzie z krwi i kości, a nie eurokraci:-P

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.200.*

11:19, 14/11/11

Dla mnie takie rankingi to bzdura i wymysly ludzi ktorzy maja sie za niewiadomo kogo. Po skonczeniu studiow kupilem mieszkanie w Nowym Porcie w starej kamienicy i jestem bardzo zadowolony. Duze wygodne z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.62.63.*

09:12, 13/11/11

na oruni jest fajnie:)nie przesadzajce bylem w gorszych miejscach w europie !!

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

77.115.74.*

18:32, 03/11/11

Do Orunian Tych rodzonych i tych napływowych, dbajmy o siebie , o nasze otoczenie, nie od zaraz będzie lepiej, ale małe kroki wszystkich nas prowadziły będą do tego byśmy sami siebie postrzegali inaczej niż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

77.115.74.*

18:29, 03/11/11

Czyżbym nieprawdę powiedział? Hmmm naprawdę jest tu o wiele lepiej niż na Przymorzu. Wielkopaństwo które powykupowało klitki w blokowisku myśli że jest nie tylko inteligentniejsze od reszty, a do tego w ich ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.86.*

22:44, 31/10/11

ale dowcipniś :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.159.*

19:20, 31/10/11

Przy Torze, ulica jak w każdym większym europejskim mieście. Jasna czysta, zielona i bezpieczna. Mieszkam tu to wiem:-P

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

15:02, 15/10/11

Wykupuję mieszkanie komunalne "za torami". Wycena urzędu - 230 tys. za 66m². Bez ciepłej wody i ogrzewania (jest etażowe). Wycena z kosmosu.

zgloś naruszenie
awatar

Agnes

83.25.66.*

14:19, 04/10/11

Ceny mieszkań komunalnych na Oruni są koszmarnie wysokie. Wielu mieszkańców nie ma dostępu do ciepłej wody łazienki. Za co my mieszkańcy mamy płacić??? za dziurawe dachy, obskurne kamienice, czy tez może za ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.233.*

19:32, 03/10/11

Radni pomagaja tylko wtedy gdy chodzi o ich kasę.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.226.*

18:53, 03/10/11

SZANOWNI MIESZKAŃCY ORUNI TRZEBA WYGOŃIC RYBAKÓW I ZAJĄC ICH MIEJSCE A DO ZWYCIĘSTWA POPROWADZA NAS RADNI MIEJSCY Z NASZEGO OKREGU

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

18:26, 03/10/11

Kurde a ludzie którzy tu mieszkaja nie są nic winni?! Tylko Lisicki i urzędnicy? Pewnie urzędasy mają swoje za uszami, ale wielu mieszkańców Oruni też robi ten cały syf!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.88.*

18:22, 03/10/11

moze łaskawy pan lisicki pomieszka na naszej kochanej dzielnicy i brudzie i wilgoci? a nie czynsze podniosł tylko za co? mieszkam tu od urodzenia ale to co sie teraz tu dzieje to az .....brak słow a tak mogłoby ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

16:39, 03/10/11

Wyprowadziłam się z Oruni sześć lat temu do Pruszcza Gdańskiego. Raz w tygodniu jestem na Oruni. I faktycznie, widok ten jest coraz bardziej przygnębiający. Pan prezydent buduje pomniki, stadiony a o ludziach ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.233.*

16:28, 03/10/11

Trakt jest również zarośnięty chwastami może rzeczywiście jest odpowiednia nazwa do tej ulicy. Orunia to wiocha zabita dechami. Smród brud i ubóstwo. Mieszkam tutaj od urodzenia ale tak żle jeszcze nie było

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.180.96.*

11:16, 03/10/11

Mieszkam na Orunia od ponad 60 lat ale tak jak jest teraz nie było tutaj nigdy wystarczy przejść tory kolejowe i udać się na ul. Przy Torze dziurawe ulice chodnika prawie nie ma zniszczony do połowy zarośnięty ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.151.*

08:27, 03/10/11

Orunia to dziękuję....najlepsze są przymorze,chełm,ujeścisko,zakoniczyn...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

22:58, 02/10/11

Naprawdę nie trzeba dużo by wyglądało to wszystko choć trochę znośniej. Wystarczyłoby powyrywać rosnące wszędzie chwasty, zabudować śmietniki by nie waliło z nich na kilometr i otynkować fasady budynków. No ale ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.233.*

20:39, 02/10/11

Pan Literski mówi że mieszkańcy "jego części dzielnicy" to Górna Orunia. Ale nam daleko do tego. Raduńska to brudna i smierdząca ulica. Na trawnikach same chwasty po kolana, dziurawe uliczki, zasrane ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń