Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 01/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podwyżki uderzą w nas wszystkich

 1 dodane: 14:01, 15/11/11

tagi:podatkiakcyzawodaprądopłatypodwyżki

Już niedługo zapłacimy więcej za wodę, prąd, benzynę, papierosy, wywóz śmieci, zdrożeje żywność, lekarstwa, zwiększą się podatki lokalne. Wielu mieszkańcom Oruni coraz trudniej jest wiązać koniec z końcem.

Podwyżki uderzą w nas wszystkich
Podwyżki uderzą w nas wszystkich
Fot. Źródło Internet

Fotografia 1 z 1

- Zarabiam 1408 złotych na rękę. Po niedawnej podwyżce czynszów komunalnych płacę teraz o 150 złotych więcej, w sumie już 700 złotych miesięcznie. Jeszcze 150 złotych za prąd, do tego inne opłaty, raty, z mojej pensji praktycznie nic nie zostaje – opowiada pani Anna, mieszkanka Oruni, pracująca jako sprzedawczyni w jednym z gdańskich sklepów.

Jak mówi, jej pensja utrzymuje się na takim samym poziomie od kilkunastu miesięcy i co gorsze w najbliższym czasie nie zanosi się na podwyżkę. Dla pani Ani to wyjątkowa niedobra wiadomość, zważywszy, że od 2012 wzrastają ceny wielu artykułów i usług.

- Już teraz jest mi trudno wiązać koniec z końcem, co to będzie po podwyżkach? Nie chcę nawet o tym myśleć – mówi.

Woda i ścieki "do góry"
Niestety, prędzej czy później nowa cenowa rzeczywistość dotrze do każdego. Wystarczy nowy rachunek za prąd, lub wizyta w sklepie.

Jakie podwyżki nas czekają?
W 2012 roku wzrośnie cena wody i ścieków. Wciąż niewiadomo jednak, o ile dokładnie. Trwają negocjacje między Saur Neptun Gdańsk, która jest eksploatatorem miejskiej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, a miastem.

Przypomnijmy, w 2011 roku cena wody i wywozu ścieków zwiększyła się o 10 procent. Według wyliczeń SNG, dla czteroosobowej rodziny, która zużywa średnio około 13 metrów sześciennych wody, oznaczało to dodatkowy wydatek rzędu 12,35 złotych miesięcznie. Czy teraz będzie podobnie?

- Projekt uchwały z proponowaną ceną wody będzie przekazany do Rady Miasta Gdańska w przyszłym tygodniu. Wtedy też okaże się na jakim poziomie zaplanowano podwyżkę – informuje Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego.

Śmieci i prąd - jednocyfrowa podwyżka
Przedstawiciele SNG nie chcą powiedzieć, czy podwyżka cen wody i ścieków będzie wyższa niż w ubiegłym roku. Konkretną cyfrę (albo liczbę) poznamy najprawdopodobniej w grudniu tego roku.

Rośnie cena za wywóz śmieci. Jak tłumaczą przedstawiciele Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych, podwyżka uwarunkowana jest wzrostem opłat za składowanie odpadów na wysypiskach. Najpóźniej w styczniu powinniśmy poznać dokładną kwotę podwyżki. Reprezentanci PRSP zapewniają, że będzie ona jednocyfrowa.

2012 to także rok, w którym zapłacimy więcej za prąd. Tu również trwają negocjacje, tym razem na szczeblu ogólnopolskim. Po jednej stronie stołu mamy sprzedawców energii dla odbiorcy indywidualnego, po drugiej przedstawicieli Urzędu Regulacji Energetyki. Prognozuje się, że rachunki za prąd będą nas kosztować przynajmniej kilka procent więcej niż dotychczas.

Cena benzyny - 40% to podatek
Kiepska wiadomość dla kierowców – już za dwa miesiące zwiększa się akcyza na olej napędowy i opłata paliwowa. Jak wyliczyli dziennikarze ekonomicznego portalu Bankier.pl, oznacza to wzrost rzędu 19 groszy na litrze. Warto dodać, że w Polsce aż ponad 40 procent ceny paliwa to podatek.

Koszt produkcji jednego litra ON w rafinerii waha się w granicach 3 zł, marża stacji to w tym przypadku 20-30 groszy, akcyza – w przybliżeniu 1,05 zł, opłata paliwowa – 24  grosze, do tego dodać trzeba kolejną daninę dla państwa – 23 procentowy VAT.

Jeżeli wzrastają ceny benzyny, automatycznie czekają nas większe wydatki w sklepach.
- Od nowego roku, już tradycyjnie „pójdą w górę” ceny jajek, mąki, cukru – prorokuje pani Aleksandra, pracownica jednego z oruńskich sklepów spożywczych.

Żywność, papierosy, leki - co z nimi?
W przeciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły tutaj ceny wielu produktów. Za chleb trzeba obecnie zapłacić przeciętnie o 30 groszy więcej niż w styczniu, za śmietanę - 30 groszy, kawę – od 50 gr do złotówki, słodycze – 30 groszy, wódkę i papierosy – już nawet więcej niż złotówkę. Wiele wskazuje na to, że w 2012 roku czeka nas podobny scenariusz.

A jeżeli o papierosach mowa, to rząd nie zapomniał także o palaczach – od nowego roku o kilka procent rośnie akcyza dla wyrobów tytoniowych.

Od nowego roku wchodzi w życie także nowa ustawa refundacyjna. Wielu ekspertów twierdzi, że przez kilka pierwszych miesięcy może wprowadzić ona wielki zamęt w aptekach. Ceny niektórych lekarstw mogą wprawdzie spaść, ale ceny innych czeka najprawdopodobniej odwrotny scenariusz. Podwyżki mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

To nie koniec „dobrych” wiadomości. Podwyżkę podatków funduje nam również gdański magistrat. O kilka procent rośnie podatek od nieruchomości (podatek od budynku mieszkalnego, ze stawki 0,67 na 0,7 zł za m2, podatek od gruntu – 0,4 na 0,43 za m2, podatek od gruntu związanego z działalnością gospodarczą – 0,8 na 0,84 za m2) i od środków transportowych (więcej zapłacą kierowcy ciężarówek).

Gdańsk - też do kieszeni podatnika
Dla niektórych przedsiębiorców (np. właścicieli dużych magazynów, czy firm przewozowych) oznacza to wzrost wydatków nawet o kilka tysięcy w skali roku. Na kogo w tej sytuacji przerzucone zostaną koszty? Pierwsi w kolejce mogą być pracownicy poszczególnych firm. Nieco dalej – my wszyscy, konsumenci, którzy zapłacą więcej za towary.

Urzędnicy zapewniają, że zaproponowane przez nich podwyżki są niezbędne. Zwracają uwagę na fakt, iż w ostatnich latach coraz więcej obowiązków finansowych „zrzucanych” jest przez rząd centralny właśnie na samorządy. Tak jest chociażby w przypadku oświetlenia trójmiejskiej obwodnicy. Jeszcze do niedawna wydatek ten finansowało państwo, obecnie - poszczególne miasta.

Dla Gdańska oznacza to konieczność wygospodarowania dodatkowych milionów złotych. Gdzie najłatwiej znaleźć pieniądze? Tu bez niespodzianki - w kieszeni podatników. Z takim postawieniem sprawy nie zgadzają się jednak urzędnicy.
- Oszczędności szukamy wszędzie, także w swoich szeregach. Pracownicy samorządowi nie będą objęci żadną podwyżką. Nawet taką wynikającą z inflacji – mówi Kuczyńska.

"Z czego mam żyć?"
Na początku listopada w Gdańsku zatrudnionych było 1085 urzędników. Ta liczba nie obejmuje pracowników spółek miejskich typu Gdańskie Inwestycje Komunalne, czy Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Te wszystkie liczby, procenty i argumenty mało interesują panią Zofię, mieszkankę Traktu Św. Wojciecha. Dla niej ważne jest, ile tak naprawdę pieniędzy będzie jej zostawać w portfelu, po tym jak ureguluje wszystkie opłaty i zapłaci za lekarstwa. Rachunek nie jest optymistyczny.

- Obecnie z mojej emerytury zostaje mi jakieś sto, sto pięćdziesiąt złotych na jedzenie. Podwyżki zabiorą mi przynajmniej kilkadziesiąt złotych, może i więcej. Z czego mam żyć? – denerwuje się 75-latka.

Galeria artykułu

Podwyżki uderzą w nas wszystkich

Podwyżki uderzą...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (12)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.85.*

08:27, 17/11/11

Prezes Ci nie "pomorze", bo On jest z woj. mazowieckiego. A nawet gdyby chciał, to nie może, bo u władzy są wybrańcy narodu - Partia Obietnic - głosowaliście - to się zgłoście do swoich wybrańców. A "Jaruś", to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.204.175.*

22:44, 16/11/11

Jak tu żyć panie Prezesie Jarku. Za nie ubezpieczony lot do Smoleńska każdy po 200000zł dostał. Niech coś Pan pomorze innym co po trupach do celu nie idą za włądzą jak Pan. Przy takich znajomościach to w polsce ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.106.*

14:44, 16/11/11

To się nazywa po prostu Made in Poland.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.69.*

11:02, 16/11/11

jak tu życ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

10:38, 16/11/11

lukaszor, no to pojechałeś po całości. Ja mam oszczędzać, bo być może moim wnukom, może będzie lepiej. Ludzie otwórzcie oczy, banki każą sobie płacić odsetki od odsetek, pożyczają wykreowane na papierowych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.104.*

06:53, 16/11/11

Wybraliście na wyborach PO to teraz macie !

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.70.*

21:32, 15/11/11

Problem polega na tym,że dużo kasy wyrzuca się lekką rączką w błoto lub przy kolesiowatych zleceniach/przetargach. Przykładem jest asfalt na ul. Uczniowskiej. Urzędas stwierdził: "Gdy okazało się, że jednak mamy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.199.*

21:17, 15/11/11

JAK ŻYĆ?? PYTAM!!!

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

21:01, 15/11/11

Oczywiście nie chodzi mi o to aby komuś było źle czy jeszcze gorzej niż teraz. Patrze tylko na to w ten sposób że może być kryzys który spowoduje jeszcze gorsze czasy i że może niektóre oszczędności są ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

18:58, 15/11/11

To znaczy że starsze pokolenie ma przymierać głodem??? Ze ludzie którzy pracowali przez tyle lat płacili podatki płacili Zus-y nie mogą godnie żyć bo Panowie tam na Wiejskiej muszą nabić swoją kabzę!!Właśnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

17:22, 15/11/11

Wiadomo że każdy mówi że rząd jest Fe jak są podwyżki. Jedak może sprawa ma drugie dno i rząd przygotowuje się na drugą falę kryzysu i zawczasu zbiera kasę żeby nam totalnie nie zmiotło gospodarki. Jeśli jeszcze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

16:05, 15/11/11

Nie tylko Oruni będzie żyło się źle.Do czego te podwyżki doprowadzą zaczną się masowe samobójstwa już nie stać na wszystkie opłaty a co będzie jeśli znowu nam się serwuję takie podwyżki.Nasz rząd nie myśli o ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń