Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 17/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Orunianinem roku" zostaje...

 1 dodane: 15:49, 18/05/12

tagi:WschodniaartystaJan MisiekOrunianinSyrenkanagroda

Jan Misiek, malarz i grafik, który od ponad 30 lat mieszka na Oruni, otrzyma w tym roku honorowe odznaczenie Kawalera Syrenki Oruńskiej. Kandydatów do tytułu "Orunianina Roku" było jednak więcej.

"Orunianinem roku" zostaje...
Fot. janmisiek.wordpress.com

Fotografia 1 z 1

- Jestem zaskoczony takim wyróżnieniem. Nie spodziewałem się tej nagrody, ale oczywiście bardzo się cieszę - mówi nam Jan Misiek, tegoroczony laureat, mieszkaniec ulicy Wschodniej.

Wyboru dokonała Kapituła, złożona z działaczy lokalnych organizacji. Ideą odznaczenia jest uhonorowanie osób, które swoją działalnością i osiągnięciami wspierają rozwój miasta, przyczyniają się do podnoszenia jakości życia jego mieszkańców czy popularyzują wiedzę o Oruni.

Do tej pory tytuł ten zdobyli: profesor Jerzy Samp, autor wielu książek na temat historii Gdańska i Oruni, Aleksander Nagucki, wieloletni prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia" i Stanisław Zaremba, zasłużony działacz sportowy na Oruni. 

Tegoroczone wyróżnienie zostanie wręczone podczas letniego Festynu w Parku Oruńskim, który zaplanowano na 3 czerwca.
- Zdecydowaliśmy jednogłośnie. Uważam, że Jan Misiek to zasłużona dla Oruni postać. Swoją sztuką rozsławia on dzielnicę na cały świat. Ja sama oglądałam jego prace w galerii w Manchesterze - komentuje Teresa Kuśmierska, szefowa Gdańskiego Archipelagu Kultury i przewodnicząca Kapituły.

A w niej zasiadają jeszcze: Mariola Paluch, dyrektor Gimnazjum nr 10, Nina Sobieraj-Markiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 i Piotr Wróblewski, szef Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Orunia".

Tegoroczny Kawaler Syrenki Oruńskiej ma już za sobą kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace można było oglądać na Oruni, w innych dzielnicach Gdańska, w wielu miastach Polski. Także za granicą: we Włoszech, w Niemczech, Czechach, a ostatnio nawet w Japonii.

Artysta maluje i tworzy grafikę. Szczególnie znany jest ze swoich kolaży odwołujących się do wspomnień. Także tych przykrych. Jedna z jego wystaw poświęcona była powodzi w 2001 roku, która zniszczyła wiele budynków na Oruni.

- Od ponad trzydziestu lat mieszkam na ulicy Wschodniej. W czasie powodzi straciłem cały swój dorobek, moja pracownia funkcjonowała wówczas w piwnicy. Wszystko zostało zniszczone. Można więc powiedzieć, że jestem młodym artystą, który po 2001 roku musiał zaczynać na nowo - mówi Misiek.

W tym roku kandydatów do tytułu Kawalera Syrenki Oruńskiej było więcej. Kapituła zastanawiała się nad przyznaniem tego wyróżnienia nieżyjącemu już Kazimierzowi Bryksowi, który przez wiele lat działał w Towarzystwie Przyjaciół Parku Oruńskiego. Kolejna kandydatka to: Weronika Leśniewska, mieszkanka Oruni i członkini Salezjańskich Współpracowników, organizacji, która znana jest z pomocy biedniejszym mieszkańcom dzielnicy.
Zamysłem graficznym odznaczenia jest oruńska syrena, o której dowiadujemy się z legendy prof. Jerzego Sampa. Córka zamożnego gdańszczanina ratuje skutą lodem tajemniczą dziewczynę - syrenę. I właśnie ona wynagradza okazaną jej dobroć, ofiarowując wybawicielce wysypany z kryształowej klepsydry drobniutki piasek cynamonowej barwy. Ma on niezwykłą moc zatrzymywania czasu. Rzecz cała dzieje się w Parku Oruńskim przy stawie, a ofiarowany piasek ratuje Gdańszczan z niewoli...

Galeria artykułu

"Orunianinem roku" zostaje...

...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.87.*

16:05, 25/05/12

pierwszy raz słyszę o tym gościu.

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

95.41.173.*

10:17, 19/05/12

Ruszyła wystawka przy ul Gościnnej!

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

95.41.173.*

10:16, 19/05/12

Gratulacje. Dzięki Takim Ludziom Orunia zyskuje w oczach innych. Swoją drogą Orunia ma twarz, w przeciwieństwie do większości dzielnic Gdańska, tam nichilizm społeczny kwitnie. Na Oruni można być oryginałem, i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.25.*

20:01, 18/05/12

Kto? Jaki Misiek?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.162.236.*

20:00, 18/05/12

Gratulacje

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń