Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kamery wracają na „Górną”... powoli

 1 dodane: 13:38, 09/09/09

tagi:SMpolicjakamery

Kilka tygodni temu wyładowania atmosferyczne poważnie uszkodziły kilkanaście monitorujących Górną Orunię kamer. Straty liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Przywracanie systemu do stanu sprzed awarii rozpocznie się już w tym tygodniu.

Kamery wracają na „Górną”... powoli
Kamery wracają na „Górną”... powoli
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1


- Ostatnia awaria jest jedną z najpoważniejszych, jaką miał nasz system monitoringu. Pioruny uderzały bezpośrednio w centrum zarządzania kamerami, które znajduje się w budynku policji na Platynowej. Skoki napięć uszkodziły sporą liczbę kamer. Musieliśmy je pościągać i wysłać do serwisu. Tam okaże się, czy kamery te da się jeszcze naprawić, czy też zniszczenia są tak duże, że pozostaje nam tylko stworzenie nowego systemu – mówi Piotr Janowski,  który w spółdzielni mieszkaniowej „Orunia”, zajmuje się monitoringiem i telewizją osiedlową.

System monitoringu dla SM „Orunia” wykonała firma COAX. Jej właściciel, Ryszard Dakszewicz uspokaja mieszkańców:
- Znaczną liczbę kamer udało się uratować i już na dniach będą one montowane z powrotem na osiedlu.
Z ustaleń firmy COAX wynika, że całkowicie zniszczone zostały dwie kamery, a cztery wymagają poważniejszej naprawy. W przypadku czterech kolejnych wymieniana będzie ich obudowa. Uszkodzeniu uległy też konwertery i jedna kamera stacjonarna.
- Straty liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Na szczęście kamery były ubezpieczone – zapewnia Jolanta Lęcznarowicz z działu technicznego SM „Orunia”.
Są już plany, jak w przyszłości zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnej awarii.

- Teraz jest tak, że nasza sieć monitoringu spięta jest jakby w jedną całość i kiedy piorun uderzy gdzieś blisko, to – mimo zabezpieczeń antyprzepięciowych – cały system może paść niczym kostki domina. Dokładnie tak, jak to się teraz stało. Zastanawiamy się nad tym, aby stopniowo dzielić system monitoringu na kolejne obwody. To, oczywiście, wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Czekamy na propozycję firmy COAX, która ma nam przedstawić, jak technicznie można usprawnić monitoring na naszym osiedlu i ile taka „przyjemność” będzie nas kosztowała – mówi Jolanta Lęcznarowicz.

- Dobrą inwestycją byłoby zastąpienie kabli miedzianych siecią światłowodową. Takie rozwiązanie byłoby bardziej nowoczesne i bezpieczne. Oczywiście, także droższe. Nasza firma przygotowuje teraz szczegółową analizę takiej inwestycji. W ciągu kilku dni analiza powinna trafić do spółdzielni „Orunia” – mówi Ryszard Dakszewicz.

Galeria artykułu

Kamery wracają na „Górną”... powoli

Kamery wracają...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń