Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 17/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Stereotypy o Oruni wiecznie żywe

 1 dodane: 15:25, 25/09/12

tagi:mieszkaniarankingnieruchomości

Najczęściej odrzucane przy wyborze mieszkania dzielnice w Gdańsku? Nowy Port i Orunia - tak przynajmniej wynika z badań, które wśród swoich klientów prowadzili doradcy Metrohouse, jednej z największych firm na rynku nieruchomości w Polsce.

Stereotypy o Oruni wiecznie żywe
Stereotypy o Oruni wiecznie żywe
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Orunia może konkurować z innymi dzielnicami Gdańska tylko ceną. W wielu przypadkach to jedyny sposób na to, aby klient w ogóle zainteresował się ofertą z tej części Gdańska – mówił nam Maciej Ziółkowski, agent nieruchomości z firmy Metrohouse. 

Słowa te padły blisko rok temu, kiedy agencja Metrohouse opublikowała drugi już ranking, a właściwie antyranking dzielnic w Gdańsku. Rok temu "zwyciężył" Nowy Port, drugie, mało chlubne miejsce zajęła właśnie Orunia, trzecia była Przeróbka, czwarte na liście były Rudniki. Aż 68 procent klientów Metrohouse odrzuciło Orunię jako miejsce, w którym mogliby zamieszkać. 

Od tego czasu wiele się nie zmieniło. W tym roku, według badań firmy, Orunia zrównała się z Nowym Portem. Aż 66 procent klientów odrzuca możliwość mieszkania w tych dwóch dzielnicach. W Gdańsku nie ma miejsca, gdzie ten wskaźnik prezentowałby się jeszcze gorzej.

W praktyce oznacza to, że klienci nie są zainteresowani otrzymywaniem informacji na temat pojawiających się w tych lokalizacjach ofert. W rozmowie z nami agenci wskazywali na różne powody takiego stanu rzeczy.
- Wielu naszych klientów zniechęca już sama nazwa: Orunia, czy też Orunia Dolna. Bardzo silne są przekonania większości osób, że jest to teren z dużym nagromadzeniem zjawisk patologicznych i dużej przestępczości – opowiadała nam Magdalena Cebula, specjalista ds. obrotu nieruchomości w firmie Tyszkiewicz Nieruchomości. - Ważnym argumentem podnoszonym przez poszukujących mieszkań jest to, że nie chcą wychowywać w takich warunkach swoich dzieci. Oczywiście, większość tych opinii jest w dużej mierze przesadzona i nieprawdziwa, ale tego typu postrzeganie tej dzielnicy dominuje wśród wielu ludzi. 

- Negatywne, często w żaden sposób niepotwierdzone stereotypy o dzielnicy to jedno, ale są też inne kwestie, które sprawiają, że ludzie nie chcą mieszkać na Oruni. Taka sytuacja: ktoś kto nie zna tej dzielnicy, przyjeżdża obejrzeć tu mieszkanie. I jedzie przez Trakt Św. Wojciecha. I co widzi? Obdrapane kamienice, brudne podwórka, pierwsze wrażenie jest naprawdę nieciekawe – przekonywał Ziółkowski.

Nie brakuje jednak opinii samych oruniaków, że ich dzielnica wcale taka zła nie jest. I że wyobrażenia gdańszczan o tej części miasta są w dużej mierze przesadzone. Ewa Siemaszko, która kilka lat temu przeprowadziła się z Przymorza właśnie na Orunię twierdzi, iż nie żałuje swojej decyzji. I obecnie postąpiłaby dokładnie tak samo.
- Długo szukałam swojego swojego pierwszego mieszkania. Rok zajęło mi porównanie różnych ofert. Szybko okazało się, że za sumę - na jaką ewentualnie mnie stać, w dzielnicach takich jak Przymorze, czy Wrzeszcz, na którym zalezało mi najbardziej - mogę kupic maksymalnie dwa pokoje o słabym standardzie w bloku. Zależało mi bardziej na ładnym mieszkaniu, niż na "wypasionym" kodzie adresowym. A to pierwsze dostałam własnie na Oruni - mówi mieszkanka ulicy Przyjemnej.

I dodaje:
- Początek był trudny. Orunia w 2006 wyglądała inaczej. Chociażby te kamienice popowodziowe straszyły zamurowanymi oknami przy wjeździe na Dworcową. Ale sama lokalizacja, super połozenie komunikacyjne, mnóstwo zieleni, sprawiło ze szybko sie zaaklimatyzowałam i kazdego roku obserwuje zmiany na jeszcze lepsze - komentuje pani Ewa.

Magdalena Borkowska z ulicy Rubinowej wprowadziła się na Orunię w 2006 roku. Do Gdańska przyjechała z Mrągowa. Szukała mieszkania. I bardzo szybko dowiedziała się, że Orunię lepiej omijać z daleka.
- Moja rodzina, która mieszka na Oruni Górnej, opowiadała mi o Oruni, że kiedyś coś tutaj się działo, że nie jest to bezpieczna dzielnica. Ja jednak kupiłem tutaj mieszkanie. I przez te 6 lat nie spotkało mnie tutaj nic złego. Wiem, że sporo osób z mojego miasta wynajmuje na Oruni mieszkania. Bo po prostu jest taniej - dodaje mieszkanka Rubinowej.

Wśród lokalizacji, które nie zostały wymienione przez klientów Metrohouse znalazły się m.in. Chełm, Oliwa, Starówka, Wrzeszcz, Zaspa, Żabianka i Siedlce. Jak tłumaczą agenci, oznacza to, że osoby poszukujące mieszkań chętnie oczekują na oferty sprzedaży właśnie z tych rejonów. 

Galeria artykułu

Stereotypy o Oruni wiecznie żywe

Stereotypy o...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.102.*

21:27, 20/10/12

DLA tych co widzą tu tylko bród i ubóstwo, polecam uroczą dzielnice Kielc ,zwaną Trójkątem bermudzkim, gdyńskie Obłuże, Bytowskie familoki, Świętochłowice w całości, paryski Fearc, Praski Mlada, bratysławski ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

12:24, 29/09/12

Wprawdzie propagandy tu nie widzę, ale zgadzam się że takie gadanie "jaka to Orunia jest fajna" jest dziwne. Nie jest fajna. To że jest taniej pokazuje że ludzie nie chcą tu mieszkac więć coś musi być na rzeczy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.71.*

09:05, 28/09/12

Tak... Tu jest mieszkanie, na które było nas z mężem stać... Kiedy urodziłam nagle zaczęły mnie mierzić hordy śmierdzących żuli pijących po ławkach i obok tych ławek oddających mocz (jakże przyjemna jest podróż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

22:18, 27/09/12

Do gościa z 25/09/12, 17.54 - byłem w Nowym Yorku, Paryżu i Londynie. I w każdym z tych miast widziałem takie "miłe" okolice, przy których nasza Orunia może się schować ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

19:48, 25/09/12

Orunia to miejsce wyjątkowe, oferuje swoim mieszkańcom niepowtarzalne walory jakimi są ukształtowanie terenu, zieleń miejska, przepiękny park, instytucja kultury, a przede wszystkim społeczność dzielnicy która ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

18:10, 25/09/12

A w którym miejscu na Oruni jest tak fajnie? To do komentarza niżej :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

17:54, 25/09/12

Cóż... Ich strata BO ORUNIA JEST THE BEST!!! Zieleń, cisza, las, woda, park, Dom Kultury, etc, etc... Po prostu Żyć nie Umierać :-) PS. A w najbliższej przyszłości będzie jeszcze lepiej, lepiej zmieńcie zdanie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń