Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze weselej?

 6 dodane: 20:03, 03/10/12

tagi:szkoładziecitunelRejtanaprzejście

Na Rejtana można czasem odnieść wrażenie, że prawo nie obowiązuje w żaden sposób. A przecież to codzienna droga dzieci do pobliskiej szkoły. Czy kiedy do użytku zostanie budowany właśnie tunel zrobi się jeszcze mniej bezpiecznie? Są osoby i instytucje, które uważają, że tak. Apelują do miasta o zamontowanie monitoringu.

"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze
Fot. Ola Golonka

Fotografia 1 z 6

Ludzie piją tu w bramach i na pobliskim przejeździe kolejowym. Czasami jest spokojnie, niekiedy mniej przyjemnie - lecą soczyste przekleństwa, wyzwiska i pogróżki. Nad wszystkim roztacza się smród alkoholu i uryny. Ot, kolejny dzień na ulicy Rejtana.

- No tak, Panie pełno tu pijaków na przejeździe stoi, ale my to kulturalnie w bramie sobie coś niecoś wypijemy. Nikomu nie przeszkadzamy – zapewnia mnie pani Anna, mieszkanka Oruni, którą spotykam w jednej z bram przy Rejtana. Stoi wspólnie z kilkoma innymi osobami. Moi rozmówcy mają po 40-50 lat.

- Że na Rejtana jest niebezpiecznie? No może przez te małolaty co tu się kręcą, albo tych z Ubocze (chodzi o wybudowany tam nowy budynek – przyp. red.). My to co najwyżej na wesoło się bawimy. Ja na przykład jak się napiję, to czasem sobie na dworze pokrzyczę. I o 3 w nocy się wydzieram: „ludzie, czemu śpicie? Przecież nikt tu nie płaci czynszu, jak możecie spać spokojnie?”. Tak sobie żartuję – śmieje się jeden z mężczyzn.

Żarty (o gustach się nie dyskutuje), żartami, ale nie wszystkim mieszkańcom Rejtana jest do śmiechu.
- Wystarczy wyjść do sklepu wieczorem i jeżeli nie zostaniesz zaczepiony to masz naprawdę szczęście. Nie wolno wdawać się w dyskusje, pyskówki, mnie nie raz samego, czy jak byłem z moją dziewczyną próbowali zaczepić. To taka lokalna niby mafia, w grupie zawsze czują się silni. Jeżeli w okolicy tego przejścia nie będzie kamer, to prędzej czy później ktoś tam może nieźle oberwać, może zostać pobity na śmierć – mówi Marcin Eichelberger, mieszkaniec ulicy Rejtana.

Policja potwierdza, że w tej części Oruni bezpiecznie nie jest. Wprawdzie w tym roku funkcjonariusze zanotowali tutaj „tylko” cztery przestępstwa ( włamanie do pojazdu, uszkodzenie pojazdu, kradzież, paserstwo), ale łączna liczba interwencji była znacznie wyższa. Policjanci pojawiali się na Rejtana aż 45 razy. - Głównie były to interwencje związane z awanturami domowymi oraz interwencje publiczne – zakłócanie spokoju i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym – wypowiada się Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Te mało inspirujące obrazki z Rejtana codziennie muszą oglądać dzieci, które tłumnie maszerują tędy do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 16. Muszą oglądać, bo właśnie w tym miejscu funkcjonuje przejście kolejowe. Innej drogi nie ma, no chyba, że ktoś chce nadrabiać kilkaset metrów, lub „na dziko” przechodzić przez tory.  

Od roku buduje się tutaj przejście podziemne, które za kilka miesięcy ma zostać oddane do użytku. Ale ta inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko. Szczególnie, jak przekonuje mnie szereg rozmówców, dla najmłodszych.
- Cieszymy się, że przejście podziemne powstaje, ale jesteśmy zaniepokojeni w jaki sposób jest ono budowane. Uważamy, że tunel nie powinien mieć tutaj żadnych zakrętów, żadnych zaułków. Dziecko powinno wchodzić do niego i już z daleka widzieć wyjście – mówi Nina Markiewicz-Sobieraj, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16.

- Wiemy, że w okolicy tego przejścia zbierają się różni ludzie, którzy mogą nie uszanować tego, że tamtędy będą chodzić najmłodsi, również i uczniowie naszej szkoły. Już dostajemy sygnały od rodziców, którzy mówią nam wprost: jeżeli nic się nie zmieni, będziemy bać się puszczać tamtędy nasze dzieci – dodaje dyrektorka.

Rzeczywiście, temat ten budzi coraz więcej emocji.
- Uważam, że w rejonie przejścia podziemnego przy Rejtana powinien być monitoring. Jestem pewien, że jest to zdanie większości rodziców, których dzieci uczęszczają do „Szesnastki”. Każdy przecież chce, aby jego dziecko było bezpieczne w drodze do szkoły, a w miejscu o którym mówimy po prostu bezpiecznie nie jest – mówi Marcin Muller, przewodniczący Rady Rodziców w SP nr 16.

O tym jak nieciekawie potrafi być w tym miejscu dobrze wie Witold Zieliński, właściciel sklepu monopolowego przy Rejtana.
- Myślałem o wynajęciu firmy ochroniarskiej, jestem w stanie nawet dorzucić się do takiej inwestycji. Aby wreszcie na naszej Oruni było bezpieczniej. Ale nawet firma ochroniarska nie rozwiąże problemu – mówi.
- Jedyne rozwiązanie to monitoring, taki podłączony pod policję. Sprawdziło się to na Raduńskiej, sprawdziło się na Łąkowej, czemu nie na Rejtana? Kamera musi obejmować wejście i wyjście do tunelu. Przecież tam, szczególnie wieczorami i zimą, gdy szybko robi się ciemno, będzie strasznie. Dzieci będą bały się tamtędy chodzić, nie możemy tego tak zostawić – przekonuje Zieliński.

Zostawić tej sprawy z pewnością nie chce dyrektorka „Szesnastki”
- Przez jakiś czas będę wysyłała w rejon przejścia pracowników szkoły. W newralgicznych godzinach, rano i popołudniu, będą dyżurować nieopodal tunelu i pilnować, aby dzieci mogły w spokoju tamtędy przechodzić. Mam w planie także przekonać urzędników i miejskich radnych do tego, aby w okolicy ulicy Rejtana zamontowano kamery. Monitoring znacznie zwiększyłby bezpieczeństwo tego miejsca – argumentuje Markiewicz-Sobieraj.

O to, aby również ulicę Rejtana objąć systemem miejskiego monitoringu apelowała do miasta lokalna Rada Osiedla. Pod koniec listopada zeszłego roku radni podjęli stosowną uchwałę. W odpowiedzi usłyszeli, że lokalizacje te (oprócz Rejtana, także ulica Gościnna i skrzyżowanie Plac Oruński-Smętna-Żuławska) zostały umieszczone w planie „Rozbudowa miejskiego monitoringu wizyjnego” do realizacji na... najbliższe lata. Temat ma wrócić dopiero po zbudowaniu infrastruktury światłowodej w ramach projektu TRISTAR, a więc raczej nie w 2013 roku. Problem w tym, że nowy tunel ma zostać otwarty już za kilka miesięcy...

O tym, że przekonać urzędników do monitoringu na Rejtana nie będzie łatwo, świadczy odpowiedź Dariusza Wołodźko, przedstawiciela gdańskiego Biura Prasowego: - Zainstalowanie kamery możliwe jest w przypadku, gdy istnieją do tego możliwości techniczne: musi być ona włączona w system monitoringu. W okolicach budowanego przejścia podziemnego i ulicy Rejtana brak jest niestety infrastruktury technicznej (np. światłowodu - znajduje się on w odległości ponad 400 metrów), do którego można by podłączyć kamerę. Dlatego koszt jej instalacji byłby bardzo wysoki. W budżecie na najbliższy rok na pewno takich funduszy nie będzie. Najwcześniej można więc wrócić do pomysłu w roku 2014 – mówi nam urzędnik.

Nasi rozmówcy nie do końca mogą pogodzić się z taką odpowiedzią. Wskazują na inny przykład – „ponadprogramowy” montaż kamer na Raduńskiej i Małomiejskiej. Za którym mocno lobbował Lech Kaźmierczyk, radny miasta.
- O tyle było wtedy łatwiej, że kiedy montowano kamery w rejonie Raduńskiej i Małomiejskiej, budżet Gdańska miał więcej rezerw finansowych. Teraz wiadomo były wydatki związane z Euro2012 i pieniędzy jest znacznie mniej. Ale to nie oznacza, że inwestycja pod nazwą „monitoring na Oruni” nie ma być kontynuowana. Kamery zawsze odstraszają bandytów, a jak widać na Rejtana mieszkańcy nie czują się bezpiecznie – wypowiada się Kaźmierczyk.

- Mogę zorganizować spotkanie, na którym z mieszkańcami spotkaliby się urzędnicy, odpowiedzialni za monitoring w mieście. W takiej dyskusji powinny paść konkrety, czy i kiedy kamery na Rejtana zostaną zainstalowane – dodaje radny.
"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze weselej?

...

"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze weselej?

...

"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze weselej?

...

"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze weselej?

...

"Wesoła" droga dzieci do szkoły...a będzie jeszcze weselej?

...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (14)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.73.168.*

08:30, 02/11/12

kamery hi hi ! pytam po co ? w tunelu przy każdym przy wyjść powinni wybudować posterunek policji i zatrudnić na nim brygadę antyterrorystyczną bo ci z platynowej to boże zachowaj sami się boją ha ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.114.*

18:58, 12/10/12

zapraszamy prezydenta na ul.Tadeusza Rejtana

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.114.*

18:47, 12/10/12

tunel otwarty franek trzymaj mur a ja idę po pieniądze

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.114.*

11:28, 11/10/12

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.81.*

20:46, 04/10/12

Szkoda, ze nie pomyślano o budowie kładki nad torami, takiej jak w Gdyni Orłowie. Byłoby i bezpieczniej i taniej w eksploatacji. Tunel trzeba oswietlac, a znając upodobania miejscowych amatorów wina marki wino ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.115.*

18:05, 04/10/12

Takie spotkanie to dobry pomysł ludzie muszą przyjść. Nie tam żadne pitu pitu z rady osiedla czy urzędników. Nic się na Oruni nie zmieni jak ciągle będą cos organizować za nas!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.240.*

14:44, 04/10/12

Porządna kamera. Najlepiej taka której się nie da zdewastować - ale czy takie są? Bez tego nie zamierzam z tego przejścia korzystać - nawet w dzień.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.31.23.*

14:08, 04/10/12

Pan redaktor chyba zapomniał o tym o czym sam pisał - same kamery nic nie dadzą bez podłączenia do miasta. Zbiórka, wyprzedaż - fajnie, może się uda zebrać 1000 złotych na 1/4 DOBREJ kamery obrotowej. Bez ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.69.*

12:17, 04/10/12

pszejscie pszez tory!!!!!!! to jest niebezpieczne nie ci ktorzy tam stoja bo oni od zawsze byli i beda!!!!!!!a dzieci takie obrazki lub słowka w swoich domach maja moze i gorsze a czasem sa gorsi od nas ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.67.*

11:24, 04/10/12

Te przejścia to mamy w prezencie od osób, które na pewno nie zajrzą na tę dzielnicę po zmroku... Tu było już wystarczająco niebezpiecznie bez nich. Jak można postawić coś takiego bez monitoringu?! Wracam po ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

89.69.102.*

10:15, 04/10/12

Dostaliśmy dzisiaj interesujący mail na skrzynkę redakcyjną. Jeden z czytelników, pan Darek pisze: "Przeczytałem artykuł o potrzebie zainstalowania monitoringu na ul.Rejtana. W jednej z dzielnic Katowic był ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

22:58, 03/10/12

Dokladnie bo co monitoring da jak i tak policja nie bedzie przyjezdzac!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

21:25, 03/10/12

Z tym nerwosolem to bym się wstrzymał. Uważam że to miejsce nie jest bezpieczne i trzeba coś zrobić. Tak naprawdę gdyby to zależało ode mnie postawiłbym tam patrol policji na stałe. A mieli by co robić.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:09, 03/10/12

Pani dyrektor szkoły powinna chyba nerwosol kupić bo wyolbrzymia wszystko razy dwa. I to miło, że nawet pedagodzy znają się na kolejowych obiektach inżynieryjnych i doradzają co do ich kształtu.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń