Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 02/07/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kamera! Akcja! Orunia...

 1 dodane: 17:35, 01/12/12

tagi:filmreżyserkaPark Oruński

Dwuminutowy, nad wyraz optymistyczny i już nakręcony film o Parku Oruńskim. W przygotowaniu niemal godzinny dokument, obrazujący Orunię „od świtu do zmierzchu”. I jeszcze film fabularny „o miłości”, którego akcja (w części) dzieje się na granicy Olszynki i Oruni. Trzy filmy, jedna reżyserka. Mieszkanka Oruni.

Kamera! Akcja! Orunia...
Kamera! Akcja! Orunia...
Fot. Ela Benkowska, strona: oruniawood.eu

Fotografia 1 z 1

- Chciałam pokazać, że na Oruni nie mieszka tylko patologia, jak powszechnie się sądzi. Żyją tu również normalni ludzie, którzy pracują, mają swoje wzloty i upadki – mówi nam Elżbieta Benkowska, studentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej, mieszkanka Oruni.

O artystce i jej twórczości (pokazaliśmy wtedy serię zdjęć pani Elżbiety) pisaliśmy pokrótce tutaj.

Dwudziestokilkulatka z Oruni staje również za obiektywem kamery. Młoda reżyserka ostatnio wzięła na celownik dzielnicę Gdańska, z którą jak mówi, czuje się nad wyraz związana. Czyli tę, w której mieszka od urodzenia.

Od Marszałka województwa pomorskiego otrzymała stypendium na stworzenie filmowego dokumentu. – Mój projekt nazywa się „Orunia od świtu do zmierzchu”. Kręcę różne miejsca, różne postaci. Chcę pokazać dzień z życia dzielnicy – opowiada Benkowska.

I jak podkreśla, mimo, że nagrała już wiele minut materiału, wciąż szuka osób, które chciałyby wystąpić w jej filmie. Oczywiście mieszkańców Oruni. – Nie mam właściwie żadnych wymagań. To muszą być ciekawe osoby. I takie, które cieszą się, albo są dumne z tego, że mieszkają właśnie na Oruni – dodaje.

Początkowo dokument miał trwać około 15 minut. – Uznałam jednak, że Orunia to temat, który warto zbadać głębiej. Być może film będzie miał nawet kilkadziesiąt minut. Chciałabym go skończyć w połowie przyszłego roku – mówi artystka.

Co ciekawe, niektóre z ujęć Benkowska wykorzystała przy filmie, który wykonała na konkurs „Filmujemy Gdańsk!”. Tam reżyserzy mieli jedno zadanie – przedstawić ulicę w krótkich, dwuminutowych obrazach. Benkowska wybrała Park Oruński.

Na filmie, który przedstawiamy poniżej, ten wciąż mało znany, gdański zieleniec, prezentuje się nad wyraz okazale. I nie o samą przyrodę chodzi. Nietypowy i naszym zdaniem nad wyraz interesujący klimat tworzą tutaj ludzie. Artystka opisuje ich krótko: mieszkańcy Oruni. Uśmiechnięci, weseli, pogodni – również przeczący stereotypom o tej części miasta. – Prawie wszyscy chętni mi pozowali, odmówiły mi może z dwie, trzy osoby – wspomina Benkowska. – Zależało mi, aby pokazać Park Oruński w pozytywnym świetle, jako miejsce, który służy zabawie, gdzie dzieje się wiele dobrych rzeczy – dodaje.

Młoda reżyserka kończy również swój film dyplomowy. – To historia dwóch mieszkańców Ukrainy, kobiety i mężczyzny. Poprzez Polskę jadą do Szwecji. W pociągu ginie im paszport, są zmuszeni szukać pomocy. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ta próba przetestuje ich związek – opowiada Benkowska.

Film pod tytułem „Olena” w części kręcony był na granicy Oruni i Olszynki.

Benkowska chciałaby, aby w przeszłości jej filmy były wyświetlone także na Oruni.
Ulubionymi reżyserami naszej bohaterki są: Roman Polański, David Fincher, Pedro Almodovar, Alejandro González Iñárritu i bracia Kondratiuk.

Kontakt do oruńskiej reżyserki: ebenkowska@gmail.com
Blog artystki: http://oruniawood.eu/

Galeria artykułu

Kamera! Akcja! Orunia...

Kamera! Akcja!...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

81.95.194.*

21:24, 02/12/12

wykształciuch :) jak zwykle popisałeś się elokwencją :D serce masz wielkie, wiedzę niezbyt szeroką - mimo że to gniotek filmowy, tez jestem ZA :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

20:35, 02/12/12

Szacun dla wszystkich znawców kina. Komentarze jak zwykle pozytywne, wyrafinowane i z wyjątkowym smakiem . W wielu filmach , jakie powstały o Oruni zawsze dominowały elementy przemocy i sexu. Teraz nareszcie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.194.*

14:53, 02/12/12

jak na pierwsze próby filmowania może być, :) wiecej w tym filmiku psa niż parku, a nawet jeśli z psiej perspektywy, to raczej niespójnie, skad bowiem twarze na końcu filmu? Generalnie filmik marny, ale ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.108.119.*

13:07, 02/12/12

Prawdopodobnie tak Orunia widziana jest oczami psa. Gratuluję, ja również dołączam się do naszej intelektualnej bylejakości i wysilając się jak większość moich komentujących poprzedników postanawian wydać o tym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.174.93.*

12:57, 02/12/12

Ten od kompromitacji. Puknij się w czoło i włącz \"Se\" jakiś film akcji . Gdzie seks i przemoc w filmie o Parku, ja się pytam?!

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

89.69.115.*

10:32, 02/12/12

Filmik jest ekstra! Jestem bardzo ciekawa całości, w której (jak sądzę), będą ujęcia także inne niż te z festynu. Podobnie interesująco zapowiada się powstające love story. :)

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

46.169.9.*

10:07, 02/12/12

Może nie do końca Orunia jest tak wesoła, ale filmik w pełni pozytywny. Pewnie wielu z nas chciało by aby Orunia tak słonecznie wyglądała zawsze. Pozdrowienia dla autorki i życzenia wielu sukcesów.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:53, 01/12/12

Ja to wolę jak się szczelajom i som pościgi i wybuchy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.76.*

20:08, 01/12/12

Fajny film? same kaczki i gołębie. I na to poszło dofinansowanie? Patola. Młodzież gimnazjalna nakręci bardziej kreatywny filmik. WSTYD I KOMPROMITACJA

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

19:33, 01/12/12

Bardzo fajny, pozytywny film. Gratuluję

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.83.*

19:16, 01/12/12

Bardzo fajny film

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń