Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 12/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Uchwała "śmieciowa": Metry przeliczamy na złotówki

 1 dodane: 15:16, 28/02/13

tagi:

Żadnych konsultacji z gdańszczanami, radni miasta zagłosowali dzisiaj według klucza partyjnego (Platforma Obywatelska „na tak”, opozycja - „na nie”) – od lipca najemcy lokali komunalnych i właściciele domków jednorodzinnych w mieście będą musieli płacić za śmieci w zależności od...wielkości ich mieszkania. Czy to już koniec niejasności w związku z nową uchwałą? Niektórzy z mieszkańców Oruni twierdzą, że nie i wskazują na konkretne przykłady. - Teraz to dopiero będzie się u nas działo – komentują.

Urzędnicy twierdzą, że nowa ustawa śmieciowa zlikwiduje problem nielegalnych wysypisk
Urzędnicy twierdzą, że nowa ustawa śmieciowa zlikwiduje problem nielegalnych wysypisk
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Najpierw w Gdańsku miał być „ryczałt”, ale kiedy premier Donald Tusk publicznie wypowiedział się przeciwko tej metodzie, w mieście rozpoczęła się „dyskusja”. Ale taka mająca szansę coś zmienić – tylko w partyjnych kuluarach. Nikt w tym przypadku gdańszczan o zdanie nie pytał.

Dzisiaj radni miasta (w asyście krzyków i protestów grupy niezadowolonych mieszkańców) głosami Platformy Obywatelskiej zadecydowali, że od lipca za wywóz śmieci (o nowych zasadach pisaliśmy tutaj) będziemy płacić w zależności od powierzchni naszego mieszkania. Wprowadzenie nowej uchwały śmieciowej zostało nam odgórnie narzucone przez posłów (z kolei ci ostatni tłumaczą się koniecznością przestrzegania zapisów prawa unijnego).

Co ważne, przegłosowana przez radnych metoda, o czym przypominał wiceprezydent Maciej Lisicki, nie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych i dużych wspólnot mieszkaniowych. - Spółdzielnie, wspólnoty mogą rozliczać się jak chcą. Miasto wystawi rachunek metodą powierzchniową, a oni niech sobie dzielą po swojemu, to absolutnie zgodne z prawem – wypowiadał się wiceprezydent.

Jeżeli będziemy segregować śmieci na mokre/suche (o tym poniżej) zapłacimy miesięcznie 66 groszy za każdy metr kwadratowy naszego mieszkania. Jeżeli nasz lokal liczy sobie ponad 110 m2, to za każdy metr powyżej tej liczby, będziemy płacili dodatkowo 5 groszy. Prosty przelicznik: przykład 1 - mieszkanie o powierzchni 50m2, 50*0,66 zł, kwota do zapłaty – 33 złote miesięcznie.
Przykład 2 – mieszkanie o powierzchni 120 m2: 110*0,66 zł + 10 *0,05; kwota do zapłaty – 73,1 zł miesięcznie.

Jeżeli jednak będziemy wrzucać śmieci bez żadnej segregacji, opłata znacząco wzrośnie. Za każdy metr kwadratowy zapłacimy 0,88 zł i za każdy dodatkowy metr powyżej 110 m2 – 7 groszy.

Lisicki przypominał dzisiaj jednak, że powyższe kwoty to szacunkowe liczby. Nie jest powiedziane, że po przetargu (przypomnijmy, Gdańsk został podzielony na strefy, w każdej z nich monopol na wywóz śmieci będzie miała jedna firma) kwoty te nieznacznie się zmniejszą.

Metoda powierzchniowa, którą dziś przyjęli radni miasta, faworyzuje, o czym wspominał dziś wiceprezydent Maciej Lisicki, rodziny wielodzietne żyjące w stosunkowo niewielkich mieszkaniach. Najgorzej po kieszeni zostaną uderzone osoby samotne, mieszkające w dużych lokalach. Będzie więc tak, że rodzina, dajmy na to 6 osobowa, mająca mieszkanie o powierzchni 60 metrów, zapłaci za wywóz śmieci dużo mniej niż emerytka i wdowa żyjąca w 100 metrowym mieszkaniu. Która z „opcji” produkuje więcej odpadów?

Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały, według której mieszkańcy mieli płacić za wywóz śmieci w zależności od liczby osób zameldowanych w danym lokalu (11 zł od osoby za śmieci segregowane i 12,50 zł od osoby za śmieci niesegregowane). Nie znalazł on jednak akceptacji radnych PO.

Urzędnicy przedstawili dzisiaj również wzory deklaracji, który każdy właściciel nieruchomości będzie musiał złożyć (opłata śmieciowa będzie pobierana raz na dwa miesiące). Jeden z radnych PO, o czym informował „Dziennik Bałtycki”, stwierdził, że wzory tych deklaracji „wyglądają przerażająco”, inna radna stwierdziła, że są one tak skomplikowane, że „przypominają PIT-y”.

Ci mieszkańcy Oruni, którzy zgłosili się do lokalnych radnych osiedla, byli za metodą powierzchniową lub osobową. Ale są i tacy, którzy przypominają, że sposób naliczania opłat za śmieci, chociaż ważny, nie jest tutaj najistotniejszy.

Miasto mówi o tym, że ludzie będą płacić mniej za wywóz śmieci, jeżeli będą segregować odpady. Ale jak sobie urzędnicy wyobrażają taką sytuację. Jest miejsce, gdzie od lat stoją niezabudowane śmietniki. Jeden należy do naszej wspólnoty, trzy – do innej. Są one niezabudowane, bo od wielu lat nie mogę się nawet dowiedzieć, jaka jednostka w mieście jest właścicielem tego terenu – opowiada mi Jarosław Gołota, mieszkaniec ulicy Ramułta.

Mowa o terenie, położonym nieopodal skrzyżowania Przyjemnej ze Związkową 9 (na tyłach pawilonów handlowych). Tutejsze śmietniki są bardzo często przepełnione, śmieci walają się dookoła obskurnych kubłów. - Ludzie podrzucają tutaj swoje śmieci także z innych budynków. A bo można. I jak to sobie teraz miasto wyobraża? My jako wspólnota segregujemy odpady i co dalej? Mamy pilnować, aby inni nam nie podrzucali śmieci? - zastanawia się pan Jarosław.

To, że taka sytuacja w ogóle jest możliwa, to efekt wcześniejszej polityki mieszkaniowej w całej Polsce. Jeszcze kilka lat temu w Gdańsku, jeżeli w budynku tworzyła się wspólnota (po tym jak ludzie zaczęli wykupywać swoje mieszkania), to budynek był sprzedawany po tzw. obrysie. Czyli tereny przyległe (podwórka) nadal należały do gminy. Dopiero od niedawna gmina przekazuje właścicielom (w formie dzierżawy, bądź wykupu) również i podwórka. Wtedy też nowa wspólnota ma obowiązek na takim terenie wyznaczyć miejsce na składowanie odpadów. Jednak tam, gdzie ludzie wykupili tylko mieszkania, mało kto dbał o to, aby ucywilizować również i kwestie śmietników.

„W przypadku, gdy niemożliwe jest wyznaczenie punktu gromadzenia odpadów na terenie własnej nieruchomości, właściciele kilku nieruchomości mogą się porozumieć i wyznaczyć jeden, wspólny punkt gromadzenia odpadów. Mogą również zgłosić się do Gminy, w celu  zawarcia umowy na wydzierżawienie terenu pod punkt gromadzenia odpadów.” - czytamy na stronie czystemiasto.gdansk.pl, gdzie znaleźć można szereg informacji na temat nowej uchwały śmieciowej.

- Przecież ja od lat zwracam się z prośbą do gminy o przekazanie mi informacji, kto jest właścicielem naszego podwórka. I raz mi mówią, że Zarząd Dróg i Zieleni, kiedy indzie, że Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych – kwituje pan Jarosław.
Nasz czytelnik pyta również, co w sytuacji, gdy wszyscy w budynku będą śmieci segregować, ale jedna mieszkająca tam osoba nie będzie chciała tego robić?

„W takiej sytuacji wszyscy mieszkańcy danej społeczności (np. dwóch klatek posiadających własny punkt gromadzenia odpadów) zostaną obciążeni wyższymi opłatami za wywóz odpadów. Wyjściem z sytuacji może być uświadomienie takiej osoby o konsekwencjach jej postępowania.” - odpowiadają urzędnicy.

Przedstawiciele magistratu przypominają również o jeszcze jednym obowiązku. - Z mocy  przepisów prawa, to wspólnoty mieszkaniowe i właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania czystości także wokół miejsca gromadzenia odpadów – mówi nam Agnieszka Kukiełczak, rzecznik GZNK.

A co z budynkami komunalnymi? Tam gdzie nie ma wspólnot, czy miasto będzie dbało o „swoje” miejsca gromadzenia odpadów? W wielu punktach Oruni, które zarządzane są przez Biuro Obsługi Mieszkań, wygląd takich miejsc woła o pomstę do nieba. - Raczej nie będą budowane nowe wiaty śmietnikowe. Miasto nie ma pieniędzy na takie inwestycje – usłyszeliśmy od gdańskich urzędników.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Galeria artykułu

Urzędnicy twierdzą, że nowa ustawa śmieciowa zlikwiduje problem nielegalnych wysypisk

Urzędnicy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.73.*

10:14, 17/03/13

Ja będę płacić o 2 dychy więcej niż dotychczas. Bardzo znaczna podwyżka.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

09:35, 06/03/13

To na domkach nam się polepszy . Teraz płacę za segregowane śmieci 84.50 miesięcznie( 3 dorosłe osoby i dziecko), a z nowego przelicznika będę płaciła o 10 złotych mniej.A i tak uważam, że za dużo. Obecnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

17:55, 04/03/13

W czasach bimbru i carmenów, był czas, że w Gdańsku opłaty za ogrzewanie przeliczano dla odmiany na ilość zameldowanych osób zamiast na metry. Siedzą magistry i wymyślają gówniane ustawy, w których brak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.212.*

01:24, 02/03/13

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

89.66.36.*

21:10, 28/02/13

W tym kraju nie ma na kogo głosować. Na Tuska NIE!, Na Kaczyńskiego też NIE!, Zawsze głosuję na Korwin-Mikke bo on może u nas zaprowadzić porządek, nie oszołom palikot tylko właśnie Korwin-Mikke. I zachęcam na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

19:51, 28/02/13

Ja nie wiem co może obudzić Polaków aby nie głosowali na PO, nawet jak będą musieli płacić więcej za wszystko to i tak wszystkiemu winny jest Kaczyński.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.225.*

17:10, 28/02/13

Najwyższy czas uświadomić posłom,że oni mają podejmować uchwały w naszym imieniu i dla naszego dobra. Jeżeli tego nie robią musimy ich wyeliminować. Ludzie, musimy to pamiętać idąc do urn wyborczych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.231.*

16:42, 28/02/13

TO JEST CAŁE PO- AROGANCJA,KOLEŚIOSTWO I GŁUPOTA CZAS SIE OBUDZIĆ GDANSZCZANIE I RAZ NA ZAWSZE TYM PANOM I PANIOM PODZIĘKOWAĆ

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń