Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kronika Dzielnicowa

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 2 dodane: 14:30, 01/07/13Artykuł Czytelnika

tagi:dzieciwakacjeteatrsztukawarsztaty

Bębny, farby, hip hop, teatr, komiks, rzeźba, gry planszowe i mnóstwo świetnej zabawy to znak, że w parku przy ul. Związkowej już po raz trzeci odbędzie się Kronika Dzielnicowa, czyli bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Kronika Dzielnicowa
Kronika Dzielnicowa
Fot. Dworek Artura GAK

Fotografia 1 z 2

Bębny, farby, hip hop, teatr, komiks, rzeźba, gry planszowe i mnóstwo świetnej zabawy to znak, że w parku przy ul. Związkowej już po raz trzeci odbędzie się Kronika Dzielnicowa, czyli bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji będzie osiem warsztatów z różnych dziedzin, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowa możliwość twórczego spędzenia czasu będzie w specjalnie zaaranżowanej „Strefie relaksu”.

Inspiracją do twórczych działań będzie dzielnica Orunia – jej bogata historia oraz potencjał. Wszystkie warsztaty są przeznaczone dla osób początkujących i nie trzeba mieć doświadczenia, żeby brać w nich udział.

Warsztaty w parku przy ul. Związkowej będą się odbywać w godzinach 10-14.30, a warsztat malowania muralesu odbędzie się w Dworku Artura przy ul. Dworcowej 9 od godz. 14.30.

Dodatkowo w przestrzeni miejskiej Oruni odbędzie się spektakl teatralny oraz wystawa prac stworzonych przez uczestników warsztatów.

W przypadku złej pogody wszystkie warsztaty i imprezy odbędą się w Dworku Artura GAK na ul. Dworcowej 9.

Projekt „Kronika Dzielnicowa” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.


Opisy warsztatów:

1) Warsztaty z projektowania gier planszowych

Podczas tych warsztatów będzie można stworzyć własną autorską grę planszową z fabułą. Uczestnicy sami zaprojektują plansze i pionki, stworzą zasady gry. Wykonane przez siebie gry będzie można zabrać do domu aby cieszyć się nimi wspólnie z całą rodziną.

Prowadzenie: Maria Warenik, Patrycja Tkaczyk

2) warsztaty Hip-Hop

Na warsztatach uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się podstawowych ruchów oraz wiedzy z bboyingu jak i poznać wiele ciekawych informacji o kulturze HipHop. Każdy z uczestniczących znajdzie coś dla siebie, zarówno początkujący jak i ci, którzy mieli już do czynienia z tym tańcem. Każdego dnia warsztaty rozpoczną się od krótkiej rozmowy oraz solidnej rozgrzewki.

Prowadzenie: Krzysztof Rymer - bboy Rymer/Young Flava

3) warsztaty rzeźbiarskie

Podczas warsztatów powstaną rzeźby postaci inspirowanych legendami Oruńskimi i ich bohaterami. Każdy uczestnik stworzy postać, która najlepiej oddaje jego charakter. Za materiał do pracy posłużą, papier-mache, drewno, tektura.

Prowadzenie: Grażyna Kunicka

3) warsztaty komiksowe

Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe zasady tworzenia opowieści obrazkowej. Zapoznają się z językiem i środkami wyrazu, jakimi posługuje się komiks. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma zadanie zaprojektowania krótkiego komiksu, którego akcja będzie rozgrywała się w dzielnicy Orunia.

Prowadzenie: Marta Tymińska

5) warsztaty muzyczne

Warsztaty będą obejmowały: produkcję instrumentów „z odzysku” oraz warsztaty Trash Music. Będziemy produkować instrumenty za pomocą: beczek, wiader, rur PCV, mis, kartonów itp.

Warsztaty będą polegały na:

- poznanie podstaw rytmiki

- produkcja instrumentów
- poznaniu głównych sposobów uderzeń
- nauce prostych, tradycyjnych rytmów

- poznanie idei Trash Music

- zabawie dźwiękami podczas grania, dialog z prowadzącym oraz improwizacje

Prowadzenie: Jarosław Marciszewski

6) Warsztaty teatralne

Podczas uczestnicy będą rozwijać swoją wyobraźnię, uczyć się poprawnego wysławiania się, emisji głosu oraz zachowania w różnych hipotetycznych sytuacjach. Będą pracować nad swoją kreatywnością i umiejętnością ekspresji. Zajęcia to także zabawy pobudzające wyobraźnię, które pomogą być bardziej śmiałymi i otwartymi. W trakcie zajęć uczestnicy zmierzą się z podstawowymi zadaniami aktorskimi, ruchem scenicznym, pantomimą oraz ćwiczeniami dykcji.

Prowadzenie: Jarosław Rebeliński

7) warsztaty dziennikarskie

Przeznaczone dla dzieci i młodzieży warsztaty “Dziennikarstwo Obywatelskie, czyli obserwatorium życia” - mają za zadanie zwrócenie uwagi młodych uczestników na otaczający ich świat. Zdolność do obserwacji to jedna z podstawowych cech zawodowego, ale i obywatelskiego dziennikarza. Obywatelskiego? To znaczy jakiego? Kim jest dziennikarz obywatelski? Co robi i czym różni się od zawodowych dziennikarzy? Warsztaty staną się próbą odpowiedzi na te i inne pytania związane z najbliższym otoczeniem, z wszelkiego rodzaju aktywnością i społeczną odpowiedzialnością. W ramach zabaw uczestnicy spróbują stworzyć materiał opowiadający o ich pasjach i zainteresowaniach. Nauczą się obserwować otoczenie i zastanowią się co oni sami mogą zrobić, żeby było ono przyjaźniejsze.
Prowadzenie: Ewa Kowalska

8) warsztaty malowania muralesu

Warsztatem przeznaczony dla młodzieży od 13 roku życia. Podczas tych warsztatów na ścianie Dworku Artura GAK za pomocą szablonów postanie wielkoformatowy mural. Elementami składowymi warsztatów będą wstępne szkice koncepcyjne, nadanie im odpowiedniej formy wizualnej, własnoręczne przygotowanie i wycięcie szablonów oraz odpowiednie przygotowanie ściany do malowania. Uczestnicy dowiedzą się, że ta pozornie łatwa technika, wymaga jednak dużo cierpliwości, pracy i współpracy, aby końcowy efekt był satysfakcjonujący.

Prowadzenie: Emilia Garska, Aleksandra Fijałkowska

„Strefa Relaksu” jest ważnym elementem Kroniki Dzielnicowej. W tej specjalnie zaaranżowanej przestrzeni dzieci będą mogły odpocząć i wyciszyć się w zależności od potrzeb. Do dyspozycji będą gry planszowe, zabawki edukacyjne i materiały plastyczne. Animatorzy poprowadzą zabawy integracyjne dla najmłodszych oraz tematyczne zajęcia plastyczne.

Ostatniego dnia Kroniki Dzielnicowej o godzinie 15.00 odbędzie się spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Delikates.

Celem Teatru Delikates jest tworzenie teatru pełnego smakowitych specjałów.
Powstał w 2007 roku, nazwę zapożyczając od dobrze znanych sklepów zwanych
Delikatesami.
Autor pozwala odbiorcy przebierać w swoim asortymencie i ingerować w powstający
produkt.
W fazie końcowej jest on starannie zapakowany i łatwo przyswajalny.
Ale tylko pozornie...

Osoby prowadzące warsztaty:

Maria Warenik - otrzymała tytuł Magistra Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Wzornictwa w Pracowni Projektowania Produktu u prof. Popka. Studiowała również architekturę wnętrz na Fachhochschule w Moguncji (Niemcy). Podczas studiów za granicą odbyła staże w renomowanych biurach projektowych w Wiesbaden, Darmstadt i Frankfurcie nad Menem. W 2011 ukończyła studia podyplomowe „Design management" na SGH w Warszawie. Jest właścicielką biura projektowego WRNK i członkinią grupy projektowej TUTUconcept. W ramach TUTUconcept współpracowała z Fundacją Orange przy projekcie wystawy Akademia Orange „Liczydła".

Patrycja Tkaczyk - otrzymała tytuł Magistra Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Wzornictwa w Pracowni Projektowania Mebla Seryjnego. Od lipca 2012 roku właścicielka Platformy Projektowej TC. Jest również członkinią grupy projektowej TUTUconcept, gdzie oprócz projektowania zajmuje się prowadzeniem warsztatów z projektowania i przybliżania zagadnień wzorniczych i artystycznych. Od 2010 roku prowadziła wiele warsztów m.in dla młodzieży z rodzin zastępczych, objętych pomocą MOPS Gdynia (warsztaty organizowane przez Ymca Gdynia), Gdynia Design Days 2012. W maju 2012 roku zdobyła trzecie miejsce w konkursie Gdyński Biznesplan z ideą stworzenia Pomorskiej Platformy Projektowej.

Krzysztof Rymer aka bboy Rymer - należy do trójmiejskiej ekipy Young Flava. Tańcem BBoying (BreakDance) zajmuje się od 12 lat. Prowadzi zajęcia oraz warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży, ponieważ zależy mu, aby jak najwięcej osób zarazić pasją do tańca. Chętnie angażuje się w działania propagujące kulturę hip-hop. Wielokrotnie nagradzany w konkursach tanecznych.

Grażyna Kunicka - w 1987 r. obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP), w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Uprawia malarstwo, stosując techniki tradycyjne i własne oraz ceramikę, w której szczególną rolę pełni technika raku.Prowadzi warsztaty rozwoju artystycznego w Gdańskim Archipelagu Kultury, uczestniczy w społecznych akcjach artystycznych na rzecz miasta. Współpracuje z muzeami przy realizacji wystaw stałych i czasowych. Uczestniczy w międzynarodowych artystycznych projektach unijnych i plenerach. Swoje prace wystawia w kraju i za granicą. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz dwukrotnie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. W 2012r. została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Marta Tymińska – kulturoznawczyni i psycholożka, trenerka praw człowieka. Uczestniczka takich projektów jak: „Żegnaj Laleczko! Gender i sztuka w przestrzeni publicznej” czy „Dziewczyny też rysują komiksy!”. Rysuje, prowadzi warsztaty komiksowe, edukuje w zakresie praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, pracuje z dziećmi i młodzieżą, jest członkinią Zespołu Trenerskiego „Kapelusz Pomysłów”. Absolwentka mini-szkoły trenerskiej „Świat Praw Człowieka” Fundacji „Nasza Przestrzeń”. Prowadziła warsztaty komiksowe między innymi w GAK "Plama" na Zaspie (podczas ferii zimowych 2012) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia 2" w Nowym Porcie ("Komiks i prawa człowieka", warsztaty od marca do maja 2013).

Jarosław Marciszewski – absolwent socjologii na UG od 2002 pracuje w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku. W 2003 roku wraz z pracownikami PSOUU założył zespół perkusyjny Remont Pomp w którym gra do dziś. W Remoncie Pomp odpowiedzialny jest za prowadzenie warsztatów muzycznych, których podstawą jest rytm i wykorzystywanie niecodziennych instrumentów. Podczas grania grupa korzysta z instrumentów afrykańskich (djembe, szejkery, bębny basowe, a go go) ale także przedmiotów na co dzień nie kojarzonych z muzyką (stół, talerze, szklanki, beczki, rury PCV itp). Prowadzi także warsztaty muzyczne w Fundacji na Rzecz Osób z Autyzmem ADAPA. Ponadto jest gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, na co dzień gra w zespołach: Towary Zastępcze, Popsysze, a także Nasiono All Stars. Współpracuję z niezależnym wydawnictwem Nasiono Records.

Jarek Rebeliński – Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Skończył kurs doskonalący „Drama w edukacji” organizowany przez ODN w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz ASSITEJ oraz „Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy” organizowanego przez Polski Ośrodek ASSITEJ. Przez cztery lata był opiekunem terapeutą w Ośrodku Adaptacyjnym dla Młodzieży Niepełnosprawnej (obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy). Aktualnie jest Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizuje autorskie projekty: Teatr Razem, Projekt Drama, Teatr Forum. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej na wydziale pedagogiki. Organizator Festiwalu Akcept. Były aktor Teatru Znak i Teatru Snów. Założyciel i reżyser Teatru Poza Tym oraz Teatru Pedagogów.

Ewa Kowalska - gdańszczanka, absolwentka Politechniki Gdańskiej. W zawodzie pracowała zaledwie dziewięć miesięcy - tyle, ile trwa ciąża. Dziesięć lat z sukcesem prowadziła działalność gospodarczą w branży poligraficzno-wydawniczej. Po urodzeniu czwartego dziecko zrezygnowała z dalszej aktywności zawodowej, oddając się pasji dziennikarstwa obywatelskiego ukierunkowanego na promocję Gdańska, Sopotu i Gdyni. Współtworzyła portale społecznościowe www.wiadomosci24.pl i www.mmtrojmiasto.pl.
Nieoczekiwanie dla samej siebie zgłosiła się do konkursu “Dojrzały Przedsiębiorca”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymała dofinansowanie. W październiku 2009 r. otworzyła działalność gospodarczą, a miesiąc później wystartował jej blog www.iBedeker.pl, dedykowany turystom przybywającym do Trójmiasta i miłośnikom Gdańska, Sopotu i Gdyni.
Oprócz prowadzenia bloga/serwisu promującego Trójmiasto, organizuje bezpłatne spacery z przewodnikiem (dla mieszkańców) oraz warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Emilia Garska – artystka street-artowa, animatorka kultury, prowadzi autorskie warsztaty z techniki szablonu oraz ekodesignu, należy do grupy Grafitówki. Od 2006r. tworzy muralesy w przestrzeni publicznej. Projekty, w których brała udział to m.in. „Poliniza 2013”, „Z kontrkultury w kontrkulturę”, „Zza kulis”, „Akcja Mur!”, „Cuda wianki”, „Idąc za słowem”, „Streetwaves”. Współpracowała z instytucjami takimi jak: Urząd Miasta Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Stowarzyszenie A KuKu Sztuka, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Universitat  Politecnica de Valencia, Europejska Stolica Kultury 2016, Fundacja Teatrum Gedanense oraz Klub Żak. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim.

Aleksandra Fijałkowska - Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Nauk Społecznych. Od 2003 roku zaangażowana w akcje artystyczne związane z przestrzenią miejską (m.in. Plener Stocznia, cykliczne warsztaty muralesu w ramach Festiwalu Szekspirowskiego, Cuda Wianki, Idąc za Słowem). Od 2008 zajmuje się animacją kultury. Tworząc warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży współpracowała z publicznymi instytucjami takimi jak: Stowarzyszenie A Ku Ku Sztuka, Gdańska Galeria Miejska, Europejskie Centrum Solidarności, Klub Żak.

 

Galeria artykułu

Kronika Dzielnicowa

Kronika...

Kronika Dzielnicowa

Kronika...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

36.248.119.*

22:36, 16/09/14

Discontinued Michael Kors Bridget Large Tote Michael Kors Lg Wht Woven Newbury Shoulder Satchel http://midade.com/4.php?1073.html

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.23.*

18:00, 15/07/13

Pierwszy dzień wydarzenia:) Zapraszam Ewa Kowalska http://ibedeker.pl/relacje/kronika-dzielnicowa-wakacyjne-warsztaty-dla-dzieci-i-mlodziezy-z-oruni/

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.23.*

17:59, 15/07/13

przepraszam - zły link:(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.23.*

17:58, 15/07/13

zapraszam do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia wydarzenia:)Ewa Kowalska http://ibedeker.pl/relacje/monumental-art/

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń