Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 17/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

STACJA TANIEC – Koncert Opus 13 – PREMIERA

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 1 dodane: 16:56, 16/05/14Artykuł Czytelnika

tagi:teatrCynadaStacja TaniecStacja OruniaGAKDworek Arturataniec

Już niedługo - 25 maja - odbędzie się kolejne spotkanie ze STACJĄ TANIEC w Dworku Artura GAK.

STACJA TANIEC – Koncert Opus 13 – PREMIERA
STACJA TANIEC – Koncert Opus 13 – PREMIERA
Fot. Adam Klukowski

Fotografia 1 z 1

25 maja 2014

19.00 TEATR  CYNADA – Koncert Opus 13 - choreografia i taniec Bożena Eltermann

bilety: 10/15 zł


To druga część dyptyku o nazwie KONCERTY. Pierwszy Koncert Opus 11 otwierał pewien proces, drugi natomiast Koncert Opus 13 jest tego procesu wynikiem. Poprzez użycie terminologii odnoszącej się zwyczajowo do utworów muzycznych pokazuję zarówno analogię jak i autonomię tańca w stosunku do muzyki. Stawiam tutaj ciało tancerza w ściśle określonej pozycji czułego instrumentu, skomplikowanej czującej istoty, która porozumiewa się poprzez poruszenia, przy użyciu ogólnoludzkiego uniwersalnego alfabetu mowy ciała. I tak jak instrument muzyczny wydobywa dźwięki w wyniku woli muzyka, tak subtelnie dostrojone ciało tancerza wydobywa precyzyjne poruszenia pod dyktando umysłu używając w tym celu swojego alfabetu. Muzyka ciała, utwór o określonych gęstościach emocjonalnych, budzi wrażenia, odczucia i tak jak muzyka, do pewnego stopnia wymyka się koncepcjom - preparatom intelektu.


Bożena Eltermann


Artystka niezależna, prowadzi autorski Teatr Ruchu CYNADA. Choreografka, tancerka. Wystąpiła dotąd w 36 spektaklach, 12 z nich powstało w CYNADZIE.
Polską scenę teatru tańca współtworzy od 1989 r.: wpierw jako solistka prekursorskiego Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro (1989-1995)będącego prekursorem teatru tańca w Polsce opierającego swój język na naturalnej motoryce ciała artysty a nie technice baletowej, następnie współpracując m.in. z Teatrem Patrz Mi Na Usta (1995-2005) i Gdańskim Teatrem Tańca (1997-98) raz zagranicznymi artystami różnych dyscyplin sztuki takimi jak: Paula Ross, Maikki Hauru, Mariola Brilowska, Roman Lipski. Poszukując indywidualnej ścieżki wyrazu, w 1998 r. zakłada własny teatr CYNADA. Współtworzy też Kolonię Artystów – wyjątkowy kolektyw trójmiejskich twórców, działających na byłych terenach Stoczni Gdańskiej w latach 2001-11. Tam, w postindustrialnym otoczeniu, prowadzi pracownię, w której powstają zarówno spektakle CYNADY jak i ważniejszych teatrów tańca z Trójmiasta.
Bierze udział w festiwalach tańca w Polsce i na świecie. Jest stypendystką International Production Management in The Performing Arts w Amsterdamie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest także prezesem Fundacji Grawitacja, wspierającej działania Teatru Cynada.
Edukuje nowe pokolenia tancerzy, prowadząc warsztaty tańca współczesnego, choreografii i pracy z ciałem.

 

Adres:
Stacja Orunia / Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia, tel. 58 306 66 76 w. 37

mail: anna@gak.gda.pl

www.gak.gda.pl

facebook.com/StacjaOrunia

Dojazd:
autobus: 151, 189, 210, 200, 232, 207 (przystanek Gościnna)

Galeria artykułu

STACJA TANIEC – Koncert Opus 13 – PREMIERA

STACJA TANIEC –...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń