Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 17/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

ŚwiatłoCzułość: Eksperymenty ze Światłem

Eksperymenty fotograficzne, pokaz kina niemego – jednego z pierwszych filmów science-fiction - z muzyką na żywo w wykonaniu MANANASOKO oraz piknik pod gwiazdami w ogródku Stacji Orunia z 26 na 27 lipca. Start: 19:00

ŚwiatłoCzułość: Eksperymenty ze Światłem
ŚwiatłoCzułość: Eksperymenty ze Światłem
Fot. Dworek Artura GAK

Fotografia 1 z 1

Noc Sztuki jest doskonałą okazją do refleksji nad rolą światła i ciemności w działaniach artystów. Z tej okazji skupimy się właśnie tego wieczoru na dwóch dziedzinach sztuki, dla których światło i ciemność stanowią istotny element, a mianowicie - na fotografii i filmie eksperymentalnym z pierwszej połowy XX wieku.

Spotkanie rozpoczynamy wspólnym piknikowaniem – zapraszamy z własnym prowiantem lub bez do naszego ogródka w Parku Schopenhauera. Zapewniamy leżaki, stoliki, krzesełka. Przekąski i napoje piknikowe będzie można także zakupić na miejscu.

O godzinie 20:00 startujemy z eksperymentami fotograficznymi dla dzieci od 8 lat, ich opiekunów i wszystkich zainteresowanych fotografią. Będziemy tworzyć fotogramy, czyli obrazy wykonane na materiale światłoczułym.

Projekcję filmu niemego z muzyką na żywo rozpoczynamy o 22:00. Będzie to film Jakowa Protazanowa z 1924 roku pt. „AELITA” - jeden z pierwszych filmów science-fiction i ogłoszony „jednym z najlepszych filmów epoki”.

„Aelicie” towarzyszyć będzie muzyka eksperymentalna grana na żywo, skomponowana i wykonana przez MANANASOKO.

Szczegóły pokazu i koncertu:

 

AELITA

(przygodowy, sci-fi, niemy | 1924 r. | ZSRR | 113 min.)

 

Film opowiada o planach radzieckiego inżyniera Łosia, który postanawia wyruszyć na Marsa, aby zaprowadzić tam ustrój komunistyczny.

Jednakże czy okaże się to takie proste, gdy do „gry” dołączy Aelita – księżniczka Marsa?

„Aelita” to jeden z pierwszych filmów gatunku science fiction, ale czy tylko? Może to także metafora życia z czasów jego powstania.

Film oparty jest na powieści Aleksieja Tołstoja Aelita (Kobieta o błękitnej twarzy) – powieści fantastycznej wyrosłej z inspiracji twórczością G.H. Wellsa i zrealizowany przez reżysera Jakowa Protazanowa.

Frederik Pol – amerykański pisarz science-fiction - określił tę ekranizację „jednym z najlepszych filmów science-fiction swej epoki”.

Wszystko dzieje się w oprawie futurystycznej scenografii i kostiumach nad stworzeniem których czuwała Nadieżda Łamanowa.

Autorką samych kostiumów była Aleksandra Ekster (ur. w Białymstoku) – uznana przedstawicielka ukraińskiej awangardy.

W roli tytułowej Julja Sołncewa – zdobywczyni Złotej Palmy.

 

MANANASOKO:

Mananasoko to Maciej Wojnicki, występujący solo, wykonujący własne kompozycje przy użyciu skrzypiec, głosu, ręcznie robionych instrumentów i samodzielnie napisanego oprogramowania. Maciej Wojnicki jest muzykiem, programistą audio/video, skrzypkiem, wokalistą, kompozytorem i założycielem „O" - pierwszego w Polsce studia specjalizującego się w tworzeniu interaktywnych instalacji multimedialnych. Prowadzi warsztaty programowania interaktywnych multimediów, konstruuje instrumenty, tworzy muzykę na potrzeby spektakli, filmów krótkometrażowych i animowanych. Tego wieczoru zaprezentuje muzykę skomponowaną specjalnie na pokaz filmu „Aelita” w Stacji Orunia.

Program szczegółowy Nocy Sztuki w Stacji Orunia:

 

Piknik pod gwiazdami - 19:00 – 24:00 w Parku Schopenhauera, ogródek Stacji Orunia

Eksperymenty fotograficzne – 20:00 – 22:00 w pracowniach Stacji Orunia

Projekcja z muzyką na żywo – 22:00 – 24:00 ogródek Stacji Orunia

Wstęp: wolny | udział w eksperymencie fotograficznym – 5 zł

Na eksperymenty fotograficzne można dokonywać rezerwacji miejsc.

Rezerwacje: a.abakanowicz@gak.gda.pl

 

Stacja Orunia / Dworek Artura GAK

08-026 Gdańsk, ul. Dworcowa 9,

tel. (058) 306 - 66 -76 w. 37

stacjaorunia@gak.gda.pl

www.gak.gda.pl | facebook.com/StacjaOrunia | www.stacjaorunia.weebly.com

Galeria artykułu

ŚwiatłoCzułość: Eksperymenty ze Światłem

ŚwiatłoCzułość:...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń