Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 17/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wystawa rzeźby Jacka Łuczaka

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 2 dodane: 18:17, 13/01/15Artykuł Czytelnika

tagi:sztukaDworek Arturarzeźba

Galeria Dworku Artura GAK zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Jacka Łuczaka. Wernisaż odbędzie się w piątek 16 stycznia o godz. 18.00.

rzeźba Jacka Łuczaka
rzeźba Jacka Łuczaka
Fot. Jacek Łuczak

Fotografia 1 z 2

W pracach Jacka  Łuczaka ruch formy, wzajemne przenikanie, nieustanny rytm trwania i przemijania, nakłada  się na ludzką  postać. Jest to postać człowieka uwikłanego w  konflikt jego lirycznej natury z otaczającym go światem realnym. Rzeźby, tworząc świat  konkretu, zdają  się być zapisem myśli. Balansują  na  granicy zmysłowości i  mistycyzmu. Tworzą  migotliwy ślad  różnych stadiów realności. Harmonizują to co  wewnętrzne i zewnętrzne, materialne i duchowe. Myśl prowadzą  ku deformacji  rzeczywistości, konieczna do zajęcia wobec  niej określonego stosunku, znaczy cień  odwołujący się do naszej  pamięci. Uruchamia związki łączące rzeczywisty świat z  wyobrażeniem o  nim. To z odnalezienia „odpowiedniej” pozostałości po świecie  wypełniony  realnością, rodzą  się  kolejne  metafory. Dynamiczna struktura form,  zestawiona z subtelnym postrzeganiem wielobarwności charakteru ludzkiej egzystencji, stają  się decydującymi o sile wyrazu dzieła. Człowiek nie jako przedmiot dzieła, ale jako intymna treść, spoglądający w głąb siebie, nabiera  metaforycznego znaczenia. Niepokój i  wrażliwość intelektualnych dociekań, daje w rezultacie obraz  nasycony nieokreśloną  ulotnością i tajemniczym, poetyckim nastrojem. Tworzone żywiołowo i pozornie   pospiesznie, rzeźby o zmiennej formie, kryją w sobie harmonijną konstrukcji i osobliwą tajemniczość materii. Często  noszą  na  powierzchni, jakby dodatkowo, niezależnie od bryły -  rysunek. Jest to  rodzaj dwugłosu - formy rzeźby i pokrywającej ją płaskorzeźby. Zaproponowane formy można rozpatrywać nie tylko w sferze doznań estetyczno-zmysłowych, są one równocześnie nośnikiem idei oraz frapującego procesu samookreślenia się. Zbudowane  w oparciu o koncepcję łączenia nurtów abstrakcyjnych z realnym  doznawaniem świata,  przynoszą zaskakujący formalnie rezultat. Są  jednocześnie  zwiastunem kontynuacji i trwania w skomplikowanym procesie twórczych poszukiwań.

Jacek Łuczak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego uzyskał w 1990 roku.

 

Wystawę można oglądać do 30 stycznia w dni powszednie w godzinach 11.00-19.00. Wstęp wolny.

 

DWOREK ARTURA GAK / STACJA ORUNIA

ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk

tel. 58 306 66 76 w. 37 | dworekartura@gak.gda.pl

www.gak.gda.plfacebook.com/StacjaOrunia

Galeria artykułu

rzeźba Jacka Łuczaka

rzeźba Jacka...

rzeźba Jacka Łuczaka

rzeźba Jacka...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń