Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Stare miejsce, nowy wygląd

 5 dodane: 19:01, 15/04/10

tagi:krzyżŁostowicewzgórze Luizygóra

Łostowice. Urzędnicy planują zmiany na Wzgórzu Luizy – będzie bardziej historycznie, zielono i przyjaźniej dla odwiedzających. Co konkretnie się tutaj zmieni?

Stare miejsce, nowy wygląd
Stare miejsce, nowy wygląd
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Wzgórze Luizy ma interesującą historię. Zanim jednak skupimy się na przeszłości, kilka słów o teraźniejszości, a konkretniej o lokalizacji tego miejsca. Znajduje się ono na terenie Łostowic, w rejonie ulic Świętokrzyskiej, Niepołomickiej i Kampinowskiej. Dokładne położenie można sprawdzić na tej mapie.
Na szczycie Wzgórza Luizy od 1817 roku stał wielki krzyż. Niestety znajdował, nie znajduje, krzyż został bowiem w latach siedemdziesiątych zniszczony. Szczęściem w nieszczęściu, ktokolwiek to zrobił nie był złodziejem – wandale połamali krzyż, zostawiając na wzgórzu wszystkie jego części. Te są teraz w posiadaniu proboszcza okolicznej parafii. Co krzyż upamiętniał? Został on wzniesiony, aby oddać hołd poległym w tej okolicy żołnierzom pruskim, którzy obok oddziałów rosyjskich brali udział w odbijaniu Gdańska z rąk Francuzów w 1813 roku. Na stronie Akademii Rzygaczy,witrynie poświęconej historii Gdańska, znaleźć można na ten temat obszerny artykuł. Zapraszamy do lektury.

Góra ma być dla wszystkich
Obecnie wzgórze jest dostępne dla wszystkich. Ale tylko w teorii. Brakuje ścieżek, brakuje schodów – aby wspiąć się na górę trzeba pokonywać więc zarośnięte stoki. Osoby starsze czy niepełnosprawne mogą co najwyżej przeczytać sobie o tym miejscu w Internecie – góra jest po prostu dla nich niedostępna.
Projekt gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni chce to zmienić. Urzędnicy planują tutaj wybudowanie schodów, a także ścieżek edukacyjnych. Oprócz bowiem ciekawej historii, wzgórze ma jeszcze jedną zaletę – unikatową florę. Niektóre tutejsze drzewa liczą sobie ponad 200 lat. Koncepcja zagospodarowania Wzgórza Luizy zakłada również zasadzenie kolejnych roślin. Padają takie nazwy jak: olsza czarna, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna czy głóg jednoszyjkowy. Na dole wzgórza powstaną dodatkowe place zabaw dla dzieci.

Historia jest ważna, ale...
Ale dla wielu najważniejszą zmianą jest...
- Projekt zakłada umieszczenie zrekonstruowanego krzyża na szczycie Wzgórza Luizy. Musi on wrócić w to miejsce, ponieważ upamiętnia konkretne wydarzenie historyczne i bez niego trudno mówić o kompletnej rewitalizacji wzgórza – opowiada Ewelina Latoszewska, inspektor Działu Utrzymania Dróg i Zieleni w gdańskim ZDiZ-ie, osoba przygotowująca cały projekt.
Przygotowujący tę koncepcję urzędnicy mówią sporo na temat przywrócenia  tutaj historycznego wyglądu, ale nie ukrywają, że powód opracowania projektu był zgoła inny.
- Chcieliśmy zapobiec procesom erozyjnym, które, niestety, od wielu lat tutaj postępują – tłumaczy Latoszewska.

Nie ma pieniędzy, nie ma decyzji
Dla tej koncepcji nie został jeszcze wykonany projekt budowlany. Na jego sporządzenie potrzeba określonych pieniędzy z miejskiego budżetu, a tych, póki co, brakuje. Urzędnicy ZDiZ-u są jednak dobrej myśli i liczą na to, że środki na ten cel znajdą się już w niedługim czasie – być może przy kolejnej dyskusji na temat Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Jeżeli tak się stanie, koncepcja ta będzie mogła być wcielana w życie już od 2011 roku.

Galeria artykułu

Stare miejsce, nowy wygląd

Stare miejsce,...

Stare miejsce, nowy wygląd

Stare miejsce,...

Stare miejsce, nowy wygląd

Stare miejsce,...

Stare miejsce, nowy wygląd

Stare miejsce,...

Stare miejsce, nowy wygląd

Stare miejsce,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

17:52, 20/04/10

Większa część tytułowego Wzgórza została sprzedana pod budowę (co najmniej) sześciu bloków mieszkalnych. Według moich informacji planowany park ma mieć powierzchnię około pół hektara. Inwestor nie może we ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

 

21:47, 17/04/10

A więc chodzi o następującą Luizę ;) „Luiza Meklemburg-Strelitz, właściwie: Luiza Augusta Wilhelmina Amalia von Mecklemburg-Strelitz (Luise Auguste Wilhelmine Amalie von Mecklemburg-Strelitz) (1776-1810) – ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

z.kluz

 

21:24, 17/04/10

a kto to Luiza?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:00, 16/04/10

Uf, wreszcie normalna wiadomość. Z całym szacunkiem ale bałem się już otworzyć lodówkę.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń