Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 02/12/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Przejścia dla pieszych czekają zmiany?

 1 dodane: 09:31, 01/07/10

tagi:Wieżyckaprzejście dla pieszychZDiZŚwiętokrzyska

Obliczenia ekspertów wskazują, że pierwsze na Pomorzu aktywne przejście dla pieszych, które kilka miesięcy temu zamontowano na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Wieżyckiej sprawdza się lepiej niż tradycyjne sygnalizatory. Tego typu rozwiązania mają być teraz wykorzystane także w innych częściach Gdańska.

Przejścia dla pieszych czekają zmiany?
Przejścia dla pieszych czekają zmiany?
Fot. Zdjęcie pochodzi ze strony: www.lunaro.pl

Fotografia 1 z 1

Aktywne przejście dla pieszych to system oparty na pulsatorach i diodach, wbudowanych w jezdnie. Uaktywnia się ono wtedy, kiedy pieszy jest niedaleko jezdni. Wówczas urządzenia wysyłają, zbliżającym się do przejścia kierowcom, widoczne z daleka świetlne sygnały.
Takie rozwiązanie szczególnie sprawdza się podczas kiepskich warunków pogodowych. Kiedy widoczność jest bardzo ograniczona, a kierowcy nie są w stanie dojrzeć pobocza, taki sygnał skutecznie przypomina o konieczności zdjęcia nogi z gazu. Producenci takich systemów, powołując się na badania przeprowadzone przez szwedzki Generalny Zarząd Dróg i Instytut Dróg i Transportu, twierdzą, że kierowcy zbliżając się do aktywnych przejść dla pieszych zwalniają średnio o 13-20 km/h.
Aktywne przejście dla pieszych ma jeszcze jedną zaletę – jest dużo tańsze od tradycyjnej sygnalizacji świetlnej. Jego koszt to wydatek rzędu około 30 tysięcy złotych, natomiast wybudowanie sygnalizacji obciąża miejski budżet o sumę 150-200 tysięcy złotych.

Testy poszły "na tak"
Mimo tych wszystkich plusów, do grudnia zeszłego roku aktywne przejścia dla pieszych nie były stosowane na Pomorzu. Od wielu lat sprawdzają się one jednak za granicą. Wiele z nich funkcjonuje również na południu Polski.
Pod koniec zeszłego roku system taki zamontowano na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Wieżyckiej. Przez kilka miesięcy inspektorzy Zarządu Dróg i Zieleni mieli testować skuteczność takiego rozwiązania. Wyniki tych badań miały zadecydować, czy aktywnych przejść dla pieszych zobaczymy na Pomorzu więcej, czy też na jednym eksperymencie się zakończy.
- Równolegle z nowym systemem badaliśmy też dwa inne tradycyjne przejścia dla pieszych, zarządzane przez tradycyjne sygnalizatory. Nasze testy wykazały, że aktywne przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej sprawdza się najlepiej. Tutaj czas oczekiwania pieszych na przejście na drugą stronę jest po prostu najkrótszy – tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu w gdańskim ZDiZ.

Eksperyment się nie kończy
Podczas pracy nowego przejścia pojawiły się jednak pewne problemy. Okazało się, że detektory ruchu nie do końca pracowały tak jak powinny – zdarzało się, że system uaktywniał się dużo za wcześnie. Jak zapewniają pracownicy ZDiZ wszystko zostało już poprawione i obecnie przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Wieżyckiej działa bez zarzutu.
Urzędnicy ogłaszają więc sukces eksperymentu i liczą, że już wkrótce podobne rozwiązania trafią w inne miejsca Gdańska. Najprawdopodobniej kolejne aktywne przejście dla pieszych zostanie zamontowane na jednym ze skrzyżowań na Zaspie.

Galeria artykułu

Przejścia dla pieszych czekają zmiany?

Przejścia dla...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

21:16, 04/10/10

Przejścia na Oruni!!! 22.09.2010 moje dziecko zostało potrącone na ul.Równej! Znaki były odwrócone a zebry na jezdni nie widać! I za co ukarać kierowcę (policjant mnie pyta)...jak mu się spieszy tak że musi ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:31, 01/07/10

Przy szlabanach tam jest masakra. Znak stop jest dla eLek, a przejście dla pieszych dla kierowców GD ***** i niestety często POLICJI

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

04/11 Interesują mnie spotkania z tłem finansowym, mam swoje miesz...»

• Wiecej ogłoszeń