Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 24/09/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Opera przyszła do ludzi

 2 dodane: 00:00, 29/06/09

tagi:kościół Św. Jadwigi Królowejopera

Niedzielne popołudnie, do kościoła przychodzi ponad 500 osób. To jednak nie msza jest powodem tej rekordowej frekwencji, a... widowisko kostiumowe.

Opera przyszła do ludzi
Opera przyszła do ludzi
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

Mowa tutaj o imprezie z cyklu „Oruńskie Koncerty Kameralne”, w ramach którego od przeszło dwóch lat mają miejsce nietypowe wydarzenia kulturalne. Ich organizatorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Południe”. Tradycyjnym miejscem imprez jest kościół parafialny pw. Świętej Jadwigi Królowej. Także tutaj miała miejsce ostatnia impreza – widowisko kostiumowe: Gorące Rytmy Opery „Carmen” Georgesa Bizeta. Spektakl rozpoczął się 28 czerwca o godzinie 19:00. Przyszło ponad 500 osób.
- Wysoka frekwencja obrazuje sukces naszego przedsięwzięcia. Wbrew temu, co czasami się sądzi, ludzie chcą mieć kontakt z wysoką kulturą. W tym roku jest to już czwarty koncert naszego cyklu. Kolejny zaplanowaliśmy na 11 listopada. Dzień Niepodległości uczcimy koncertem pieśni patriotycznych. Już teraz serdecznie zapraszam wszystkich – mówi Franciszek Wantuch, odpowiedzialny za kwestię kulturalne w SM „Południe”.
Reżyserem i kierownikiem artystycznym spektaklu była mezzosopranistka Monika Fedyk-Klimaszewska, mieszkanka Oruni. Za choreografię odpowiadał tancerz Opery Bałtyckiej, Bogdan Szymaniuk. W spektaklu wzięło udział w sumie ponad 10 artystów.
- Muszę przyznać, że inscenizowane w kościele przedstawienia operowe to dla mnie nowość. Atmosfera była niesamowita, publiczność przyjęła nas naprawdę gorąco – komentował jeden z nich, baryton Leszek Skrla.
Koncert był współfinansowany przez Urząd Miasta Gdańska. Imprezę swym patronatem objął Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Bogdan Oleszek.
- Takie widowiska w kościele to znakomity pomysł, po prostu strzał w dziesiątkę. Mogę podsumować krótko: 28 czerwca na Oruni opera przyszła do ludzi – komentował przewodniczący, który również oglądał spektakl.
Z wysokiej frekwencji zadowoleni byli także przedstawiciele parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej.
- Takie tłumy przychodzą do naszego kościoła chyba tylko na pasterkę. Obserwując bardzo pozytywne reakcje ludzi, widać od razu, że takie koncerty są potrzebne. Dużym ich plusem jest także to, że są one bezpłatne. Nie każdego przecież stać, aby pójść do teatru czy do opery – mówił ksiądz Paweł Lewańczyk.
Cykl „Oruńskie Koncerty Kameralne” wystartował dwa lata temu. Rozpoczął się od koncertu Ave Maria. Pomysłodawcami przedsięwzięcia była mieszkanka Oruni, solistka i mezzosopranistka Monika Fedyk-Klimaszewska, a także pracownicy SM „Południe”.

Galeria artykułu

Opera przyszła do ludzi

Opera przyszła...

Opera przyszła do ludzi

Opera przyszła...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.175.*

17:03, 04/11/12

A kiedy streeptis za darmo będzie, nie mogę się doczekać.? Świątynia ale chyba już raczej nie Pańska. Na zdjęciu bezwstydny babsztyl z gołym tyłkiem wywija hołubce przed tabernakulum a durny plebs się cieszy, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.157.*

23:16, 29/01/12

Oczom własnym nie wierzę po..tych buraków z Domu Bożego robić tancbudę ? Boże i Ty to widzisz i nie grzmisz?!..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:31, 29/11/10

Pragnę wyrazić swoje zażenowanie faktem ,że z jednej strony brakuje w 3mieście budynku opery z prawdziwego zdarzenia i jednocześnie z tego,że artyści są zmuszeni jeździć po kościołach by wystawiać swoje ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:59, 11/12/09

Wspaniałe koncerty!!! Cudowni wykonawcy, prowadzenie. Wszystko na najwyższym poziomie. Szkoda tylko, że większość widowni po 50-tce. A gdzie młodsze pokolenie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:51, 22/09/09

Szkoda, że jest tak mało koncertów i szkoda, że mają słabą reklamę. Oczywiście, kto chce, to się dowie, ale... No i może przydałaby sie większa różnorodność występujących na nich artystów.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:50, 30/06/09

Miło, że takie rzeczy dzieją się u nas. Szkoda, że tak rzadko.

zgloś naruszenie

REKLAMA