Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Przejścia doczekają się „liftingu"

 5 dodane: 12:42, 01/10/10

tagi:rodziceSP nr 16odnowieniepasy

Na Oruni, „za torami” już w przyszłym tygodniu ma zostać odnowionych kilka przejść dla pieszych. Zabiegali o to rodzice, których dzieci chodzą do Szkoły Podstawowej nr 16 i dyrekcja tej placówki.

Przejścia doczekają się „liftingu
Przejścia doczekają się „liftingu"
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Obecnie w wielu miejscach „za torami” pasy na jezdni są kompletnie niewidoczne. Stwarza to zagrożenie dla pieszych. W tym i dzieci, które właśnie tędy często maszerują do i ze swojej szkoły – „Szesnastki”, położonej przy ulicy Ubocze.
- Byłam wielokrotnie świadkiem, jak kierowcy, skręcają z Żuławskiej w lewo, w kierunku ulicy Dworcowej i robią to nad wyraz szybko. A później muszą gwałtownie hamować, bo na ulicę wbiegają dzieci – mówi Agnieszka Bartków, mieszkanka ulicy Ramułta. - A przecież tam jest przejście dla pieszych. Tylko, że kompletnie niewidoczne. Tylko czekać aż tam wydarzy się jakaś tragedia. Ja boję się tamtędy puszczać moją 8-letnią córkę do szkoły – dodaje pani Agnieszka.

Podobnie uważa wielu innych rodziców, których pociechy uczęszczają do SP nr 16. Na ostatniej Radzie Rodziców temat niebezpiecznych przejść dla pieszych został poruszony. Wspólnie z dyrekcją zdecydowano się wysłać stosowne pismo do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Jego sygnatariusze proszą urzędników o „odnowienie znaków drogowych poziomych” na  skrzyżowaniu ulic Żuławska, Smętna, Plac Oruński (w czterech miejscach) oraz w rejonie pętli autobusowej przy ulicy Równej. Pismo zostało wysłane 14 września.
- Takie rozwiązanie jest niezbędne. Poprawia ono wydatnie bezpieczeństwo wszystkich pieszych, w tym dzieci i młodzieży.Liczę, że nasze argumenty trafią do urzędników – jeszcze wczoraj mówiła Markiewicz - Sobieraj, dyrektorka SP nr 16.

Jak się okazuje, trafiły. Poziome znaki drogowe doczekają się „liftingu” we wszystkich, wspomnianych w piśmie miejscach.
- Pasy zostaną odnowione już w przyszłym tygodniu – obiecuje Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu w gdańskim ZDiZ.

Według pracowników ZDiZ koszt takiej operacji dla jednego przejścia dla pieszych to wydatek rzędu 200 złotych.
- Nie zdecydowaliśmy się na zamontowanie, w opisanych przez rodziców i dyrekcję miejscach, sygnalizacji pulsacyjnej. Według naszych obserwacji całkowicie się ona nie sprawdza. Sam sygnał nie wystarczy, potrzebna jest zmiana sygnału, aby kierowcy reagowali. W przeciwnym razie użytkownicy aut przyzwyczają się do migających, jednostajnie diod i nie zwracają na nie kompletnie uwagi – tłumaczy Wawrzonek.

Urzędnicy przyznają, że w tym przypadku lepszym wyjściem niż pomalowanie pasów byłaby instalacja aktywnego przejścia dla pieszych. Ale tutaj przeszkodą, są finanse. Koszt takiego rozwiązania to około 30 tysięcy złotych.
- Nie mamy obecnie w naszym budżecie pieniędzy na takie wydatki. Ale być może już w przyszłym roku znajdą się na to niezbędne środki. Obok innych miejsc w Gdańsku rozważymy wówczas, któreś ze skrzyżowań na Oruni, jako jedną z lokalizacji takiego aktywnego przejścia dla pieszych – mówi Wawrzonek.

Galeria artykułu

Przejścia doczekają się „liftingu"

Przejścia...

Przejścia doczekają się „liftingu"

Przejścia...

Przejścia doczekają się „liftingu"

Przejścia...

Przejścia doczekają się „liftingu"

Przejścia...

Przejścia doczekają się „liftingu"

Przejścia...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Biedrona077

 

18:19, 14/10/10

Zgadzam się z Gościem z 21:36

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:36, 12/10/10

Do gościa z 12:04 w Polsce przez przejście idzie się faktycznie uważnie "jak na palowaniu- nie dać się upolować kierowcy który zawsze się spieszy". Nam pieszym w Polsce nie sprzyjają warunki techniczne dróg, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:59, 05/10/10

Pan z ZDiZ by się wstydził opowiadać takie bzdury! Jaki koszt? Przecież Orunia w całości jest pozostawiona sama sobie. Na światła nie ma, na pomalowanie pasów wydadzą 200 zł. Uważam, że w żaden sposób nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:04, 05/10/10

Naucz dziecko, że przez przejście nie idzie się "pewnie", tylko uważnie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:31, 04/10/10

Ciekawe czy w budżecie są pieniądze na leczenie i rehabilitację mojego syna potrąconego na przejściu dla pieszych przy ul.Równej 2 ?? Cytuję Policjanta: " A za co go mamy ukarać? Pasów nie widać a znaki ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:52, 02/10/10

Przejazd kolejowy na dworcowej jest od dawna oblegany z ran (do pracy) i z popołudnia (z pracy) jest to dla wielu kierowców tak zwany "skrót" natężenie ruch raptownie wzrasta w/w porach dnia. Uważam za ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:25, 02/10/10

Mój ośmioletni wnuk 22 09 2010 został potrącony na przrjściu dla pieszycn na ul Równej.Kosztty leczenia urazów twarzoczaszki wyniosą więcej niż 30 tys złotych

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:49, 01/10/10

No oczywiście nigdy nie ma pieniędzy jak maja coś zrobić a będą budować Muzeum Solidarności i na to są pieniądze no tak Orunia poczeka a co tam....

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA