Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 10/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Z tego może wyjść coś... pięknego

 1 dodane: 21:06, 05/10/10

tagi:ASPsgraffitoRejtanastudenci

Malowanie w technice sgraffito budynków na ulicy Rejtana, tworzenie projektów nasadzenia zieleni na ulicy Dworcowej, komponowanie architektonicznej przestrzeni na ulicy Gościnnej – być może już za kilka miesięcy w realizację tych pomysłów zaangażują się studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Rejtana 18
Rejtana 18
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Temat odnowienia wizerunku Oruni przez młodych adeptów sztuki pojawił się ponownie. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o nawiązaniu – póki co nieformalnej - współpracy między Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, a pracownią Malarstwa Ściennego i Witraży gdańskiej ASP. Szefem tej ostatniej jest dr hab. Jacek Zdybel. To właśnie jego studenci mieliby w przyszłości „upiększać” Orunię. Ale zanim to nastąpi muszą jeszcze zostać dopełnione niezbędne formalności.
- W tym roku chcemy podpisać z członkami władz gdańskiej ASP stosowną umowę. Zależy nam na dłuższej współpracy z artystami. Wspólnie chcemy zmieniać otaczającą nas przestrzeń – mówi Waldemar Rydlewski, zastępca dyrektora GZNK.

„Modelka” gotowa
I zapewnia, że główne siły tej artystyczno - urzędniczej kooperacji zostaną skierowane na Orunię. Pierwsza ofensywa może już ruszyć na wiosnę. Nie wiadomo jednak, czym plastycy i architekci zajmą się w pierwszej kolejności. Pomysłów jest kilka. Studenci mogliby opracować projekt nasadzeń zieleni na ulicy Dworcowej. Mieliby również okazję wykazać się w organizowaniu przestrzeni wokół rewitalizowanej w najbliższych latach, zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej. Trzecia opcja (tutaj zostały podjęte pierwsze, konkretne działania) to artystyczne malowanie ścian budynków.

Urzędnicy wybrali już nawet pierwszą „modelkę” – jest nią kamienica, położona przy ulicy Rejtana 18. W budżecie GZNK znalazły się środki na przygotowanie elewacji pod przyszłą, artystyczną inwestycję. Koszt takich robót (ściana kamienicy ma około 200 metrów kwadratowych) liczony jest w tysiącach złotych. Artyści wykonają swoje dzieło bezpłatnie.
- Nie mówimy tutaj o muralach takich jak te, przykładowo, na Zaspie. Chciałbym, aby techniki zastosowane na Oruni miały w sobie więcej szlachetności i były bardziej trwałe. Być może tutejszy budynek zostanie ozdobiony w technice sgraffito –  tłumaczy dr Zdybel.
Metoda ta polega na nakładaniu kolejnych warstw tynku i zdejmowaniu fragmentów wierzchnich warstw, dzięki czemu odsłania się końcowy wzór. Dzieła wykonane taką techniką mają o wiele dłuższy żywot w porównaniu do klasycznych murali. Pierwsze z nich są w stanie „wytrzymać” nawet kilkadziesiąt lat, drugie – po około 15 latach wymagają konserwacji.

Miejsce „z klimatem”
Adres Rejtana 18 pojawił się tutaj nieprzypadkowo.
- To jest miejsce „ze złą sławą”. Teraz nadała się okazja, by zmienić ją na lepsze. Okolica jest naprawdę ciekawa, w sam raz na taki artystyczny eksperyment – argumentują przedstawiciele Biura Obsługi Mieszkańców nr 4, oruńskiej filii GZNK.

Słowa o „złej sławie” padają w konkretnym kontekście. To właśnie tutaj, nieopodal przejścia kolejowego, zbierają się niestroniący od alkoholu dżentelmeni.
- Ładna przestrzeń, ładna okolica. Okazała ściana. Mi się podoba – komentuje dr Zdybel.

Być może artystycznych „tatuaży” doczekają się także budynki sąsiadujące z Rejtana 18.
- Na ulicy Rejtana kilka budynków jest w takim stanie, że zostały już objęte nakazem pilnych remontów. Jeśli znajdziemy w przyszłym roku odpowiednie środki na ich przeprowadzenie, wtedy przy wykonywaniu elewacji kamienic, będziemy myśleli o skorzystaniu z pomocy artystów z ASP – opowiada Rydlewski.

Historia kontra nowoczesność?
Na początku listopada GZNK ma sfinalizować swój plan remontów na następny rok. Wtedy dowiemy się też, czy i jakie budynki przy ulicy Rejtana zostaną objęte planem „artystycznych elewacji”.
- Orunia to dzielnica z pięknymi, wiekowymi już kamienicami. Ale uważam, że zabytkowe obiekty mogą współistnieć z nowoczesną sztuką. Nie podzielam więc zdania, że do zabytkowej przestrzeni Oruni nie pasują tego typu artystyczne działania. Przeciwnie, one mogą ten historyczny klimat dzielnicy jeszcze bardziej wyeksponować – przekonuje dr Zdybel.

Galeria artykułu

Rejtana 18

Rejtana 18

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

lukaszor

 

10:38, 08/10/10

Podałem przecież przykład. Proszę przenieść go na ścianę bloku na ul. Rejtana. Źle będzie? Jeśli nic nie robią a chcą zrobić coś takiego to jestem za. Jednocześnie nie wyklucza to starań o standardowe remonty ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

01:37, 08/10/10

Nie uważam, że należy brać to co dają. Tutaj nawet podstawowych remontów się nie robi. Jasne, że należy rozjaśnić Orunię ale nie może to być robione kosztem ładu i porządku. Urzędnicy tez tak podchodzą do tej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

12:30, 07/10/10

To może być dobry pomysł. Wiadomo jak ważne są podstawowe remonty, jeśli jednak nie możemy się ich doczekać to chyba należy brać co dają :] Kojarzycie budynek z cegły koło pomnika J.Heweliusza w Gdańsku (park ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:07, 06/10/10

A ja mimo wszystko uważam, że ten malunek na ścianie będzie się gryzł z otoczeniem, to nie pasuje do Oruni...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:59, 06/10/10

22:08 jest dla mnie jakąś zagadką. Szkoda, że 22:08 nie nauczyli czytać ze zrozumieniem, ogólnie właściwie niczego nie nauczyli.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:08, 06/10/10

Do gościa z godz. 17,46, jak masz taką moc to wprowadż Orunię do UE, bo sama sztuka nie przyozdobi jej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:55, 06/10/10

Ja jestem dość negatywnie do tego nastawiona, orunia jest pełna sztuki, zabytkowej sztuki Poco to psuć?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:46, 06/10/10

ha ha "czekamy", czekajcie sobie dalej. Na pewno ktoś coś zrobi za Was

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:38, 06/10/10

Zgadzam się z moimi poprzednikami. Orunia jest piękna potrzebuje tylko gospodarza i remontów na które czekała już bardzo długo, czekamy na konkrety

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:02, 06/10/10

Popieram gościa z godz.23,46. Oruni potrzeba konkretów , gospodarza z prawdziwego zdarzenia,remontów budynków i ulic, potem dopiero sztuka

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:46, 05/10/10

Pewnie fajna sprawa i wielkie ukłony dla studentów, profesora itd. Ale jednocześnie tak sobie myślę, że poraz kolejny Orunia stanie się poligonem doświadczalnym. W dalszym ciągu nie można się doczekać ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA