Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rada Osiedla: Dziś ważna dyskusja

 1 dodane: 17:00, 07/10/10

tagi:rada osiedlaOrunia

Dzisiaj (7 października) o godzinie 19 w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” rozpocznie się kolejne spotkanie grupy inicjatywnej, której celem jest powołanie rady osiedla na Oruni. Wziąć udział w dyskusji mogą wszyscy mieszkańcy dzielnicy.

Rada Osiedla: Dziś ważna dyskusja
Rada Osiedla: Dziś ważna dyskusja
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Zebranie będzie w dużej mierze poświęcone tym problemom dzielnicy, którymi przyszła rada powinna zająć się w pierwszej kolejności.
Kilka informacji na temat jednostki pomocniczej.
Lista niezbędnych działań, które należy podjąć, aby rada osiedla (zwana też jednostką pomocniczą miasta) na Oruni mogła powstać:
1. Najpierw należy pod wnioskiem powołania rady osiedla zebrać 10 procent podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców dzielnicy. Według Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, na terenie Oruni, Świętego Wojciecha i Lipiec uprawnionych do głosowania (na dzień 31 marca 2010 roku) jest 13 331 osób. Członkowie grupy inicjatywnej będą musieli więc zebrać minimum 1334 podpisów mieszkańców (10 procent wszystkich uprawnionych do głosowania). Na ostatnim spotkaniu okazało się, że zebrano już ponad 900 podpisów.
2. Wniosek wraz z podpisami trzeba złożyć do Rady Miasta Gdańska. Najlepiej zrobić to po najbliższych wyborach samorządowych, a więc już w okolicach listopada-grudnia tego roku.
3. Kandydaci, którzy będą ubiegać się o miejsce w oruńskiej radzie muszą zebrać 50 podpisów mieszkańców dzielnicy.
4. W dzielnicy przeprowadzane są wybory do rady. Najprawdopodobniej będzie to styczeń – luty przyszłego roku.
5. Aby taka jednostka pomocnicza mogła na Oruni powstać, musi na nią zagłosować 8 procent mieszkańców dzielnicy (tych, którzy mają czynne prawo wyborcze). Jak wynika z wcześniej przytoczonych tutaj danych, głosujących musi być tutaj minimum 1067 osoby.

W radzie zasiada 15 osób. Rada Osiedla jest finansowana z miasta. Na każdego mieszkańca z terenu działania jednostki pomocniczej, rada dostaje 4 złotego w ciągu roku. W przypadku dzielnicy Orunia–Św. Wojciech-Lipce wszystkich mieszkańców jest tutaj około 17 tysięcy (wspomniana wyżej liczba 13.331 osób tyczy się tylko tych, uprawnionych do głosowania). Jeżeli oruńska rada powstanie, otrzyma w ciągu roku około 70 tysięcy złotych.

A co taka rada osiedla może zmienić?
Na to pytanie odpowiada m.in. fragment ulotki, przygotowanej przez członków grupy inicjatywnej, której celem jest utworzenie rady osiedla na Ujeścisku.
„Jeżeli podejmiemy decyzję o powołaniu Rady Osiedla – będziemy mogli również współdecydować (między innymi) o:
1. Przebiegu linii komunikacyjnych, lokalizacji przystanków i rozkładzie jazdy komunikacji zbiorowej oraz oznakowaniu ulic i stosowaniu urządzeń ostrzegawczych.
2. Działalności placówek służby zdrowia, kultury i socjalnych.
3. Wydawaniu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i prowadzenie sezonowej działalności handlowej.
4. Poprawę stanu bezpieczeństwa i zagospodarowaniu przestrzennym na terenie Osiedla.”

O praktyce funkcjonowania jednostki pomocniczej kilka miesięcy temu opowiadał w Domu Sąsiedzkim, Andrzej Witkiewicz, przewodniczący zarządu Rady Osiedla „Strzyża”.  Za pieniądze z budżetu organizowane są na dzielnicy m.in. festyny, imprezy mikołajkowe, zabawy dla dzieci. Finansowo wspiera się również najuboższych mieszkańców dzielnicy. W porozumieniu z gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni udało się członkom RO „Strzyża” zakupić m.in. wiele koszy na śmieci. Zostały one ustawione w różnych punktach dzielnicy. Problem „śmieci na ulicy” został rozwiązany.

Aby rada działała sprawnie, potrzeba sporej pracy jej członków.
- W przeciągu naszej ostatniej kadencji, to jest około 3 lat, wysłaliśmy 600 pism do różnych urzędów – opowiadał Witkiewicz.

Dom Sąsiedzki  "Gościnna Przystań" mieści się przy ulicy Gościnnej 14. Inne artykuły na temat rady osiedla znaleźć można w zakładce: Nasza Orunia - Dom Sąsiedzki.

Galeria artykułu

Rada Osiedla: Dziś ważna dyskusja

Rada Osiedla:...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

22:54, 10/10/10

Oczywiście, że należy zachować obiektywizm i należy stworzyć możliwość wypowiedzenia się wszystkich kandydujących ludzi na stanowisko radnych. Osobiście dalekim jestem, aby obecnych radnych promować! Uważam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

 

17:40, 08/10/10

Witam serdecznie. Odpowiadając pierwszemu komentującemu - o zebraniu i jego tematyce pisaliśmy 30 września i wszystkie teksty dotyczące Rady Osiedla znajdują się w zakładce "Nasza Orunia"/"Dom Sąsiedzki", ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

01:51, 08/10/10

Panie redaktorze a może warto zrealizować cykl wywiadów z radnymi (o ile oni wogóle istnieją). Będą mogli pochwalić się swoimi zasługami dla dzielnicy. Napewno zbyt wiele czasu to nie zajmie. A ja przynajmniej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

01:24, 08/10/10

Uważam, iż należy powołać radę dzielnicy jak najszybciej ponieważ jak czytam to co wymyślają urzędnicy to ogarnia mnie wściekłość. Ostatnio za sprawą tego portalu można się dowiedzieć że: kamera (jedna jedyna) ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:30, 07/10/10

Szkoda,że do mnie do domu ani razu nikt nie zapukał, czy nie zaczepił na ulicy ws. podpisów dot. Rady Orunia. Z chęcią bym to podpisała. Z drugiej strony, Szanowna Redakcjo, moglibyście trochę szybciej (tj. ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA