Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 03/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rada Osiedla: Orunia się budzi...

 5 dodane: 16:02, 05/11/10

tagi:wnioskirada osiedlapodpisypodstolik

Grupa inicjatywna, której celem jest powołanie rady osiedla na Oruni złożyła już do urzędów pierwsze wnioski z prośbą o zajęcie się kilkoma, lokalnymi problemami. W planach są już kolejne tego typu pisma. Niedługo też pod dwoma kościołami ma odbyć się akcja zbierania podpisów.

Rada Osiedla: Orunia się budzi...
Rada Osiedla: Orunia się budzi...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Wczorajsze spotkanie w Domu Sąsiedzkim przyciągnęło ponad dwudziestu mieszkańców Oruni. Ci ostatni już od kilku miesięcy pracują nad powołaniem rady osiedla w swojej okolicy. Na poprzednim spotkaniu wykształciła się grupa inicjatywna (wciąż można się oczywiście do niej zgłaszać), której członkowie zdecydowali się kandydować do przyszłej jednostki pomocniczej.
Od miesiąca funkcjonuje tutaj również trzy osobowy podstolik „Ulice, chodniki i przejścia”. Jednym z jego zadań jest analiza oruńskich problemów, związanych z infrastrukturą. Kolejnym, pisanie wniosków w konkretnych sprawach i wysyłanie ich do odpowiednich urzędów. Kilka pism zostało już przygotowanych.
- Jakiś czas temu spotkaliśmy się w Domu Sąsiedzkim. Wspólnie zastawialiśmy się, które oruńskie problemy warto najpierw poruszyć. A później napisaliśmy dwa pisma do dyrekcji gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – referowała wczoraj Renata Kamieńska, członkini podstolika „Ulice, chodniki i przejścia”.

Indywidualnie czy grupowo?
Wnioski dotyczą remontu 100-metrowego odcinka ulicy Głuchej, a także remontu ulicy Raduńskiej (tutaj postulowano również o zamontowanie kilku progów zwalniających).

W ostatnich tygodniach pisma do ZDiZ wysłała też inna uczestniczka wczorajszego spotkania, Agnieszka Bartków, mieszkanka ulica Ramułta. Dotyczyły one zamontowania aktywnego przejścia dla pieszych w rejonie ulicy Dworcowej (funkcjonujące tam teraz pasy są właściwie niewidoczne), instalacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu za przejazdem kolejowym (skręt w ulicę Żuławską), a także umieszczenia znaków przejścia dla pieszych tuż przy Przedszkolu nr 19.
- To dobrze, że w ramach grupy inicjatywnej działa już taki podstolik. Ale uważam, że każdy z nas, indywidulanie powinien wysyłać także swoje wnioski do urzędów. Lepiej, aby takich pism było dwieście niż jedno – argumentowała pani Agnieszka.
- Taka akcja pisania wniosków powinna być koordynowana i bardziej przemyślana – oponował Roman Itrich, inny uczestnik spotkania.

Orunia z lotu ptaka
Szybko udało się dojść w tej kwestii do porozumienia. Pani Agnieszka najprawdopodobniej przyłączy się (pan Roman również) do opisywanego tu podstolika, ale jak zapowiada, sama również będzie działać dla swojej okolicy.

Przy okazji rozmowy o oruńskich problemach, na sali zapanował krótkotrwały chaos. Kilka osób zaczęło zgłaszać swoje propozycje lokalnych „bolączek”. Każdy przekonywał, że to właśnie „jego ulica” powinna znaleźć się w kręgu zainteresowania urzędników.
- Każdy z Was patrzy tylko na własną ulicę. Nie tędy droga. Musimy spojrzeć na Orunię niejako z lotu ptaka. Popatrzmy na całą naszą dzielnicę. Zastanówmy się, co dla niej byłoby najlepsze, a nie tylko dla naszej ulicy – apelowała Alina Krajewska, członkini grupy inicjatywnej.

Apel przyniósł skutek. Na sali szybko zapanował spokój. Chwilę później wyłonił się kolejny podstolik. Dorota Musiał, jego członkini ma zająć się miejskią komunikacją na Oruni. Przyszłe wnioski mają dotyczyć m.in. poprowadzenia linii autobusowej na ulicy Żuławskiej, a także utworzenia kolejnej, która łączyłaby Orunię z Wrzeszczem.

Podpisy pod kościołami
Prowadzący wczorajsze spotkanie Przemysław Kluz, menadżer Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań” przypomniał, że pod wnioskiem o powołanie rady osiedla na Oruni wciąż brakuje około 200 podpisów mieszkańców dzielnicy. Wspólnie zdecydowano, że będą one zbierane pod oruńskimi kościołami – parafii Św. Jana Bosko i parafii Św. Ignacego Loyoli. Dwóch uczestników spotkania zadeklarowało się porozmawiać na ten temat z proboszczami poszczególnych parafii. Podpisy byłyby zbierane najprawdopodobniej w niedzielę, 12 grudnia.

Następne spotkanie w sprawie rady osiedla na Oruni zaplanowano na 2 grudnia o godzinie 19:00 (miejsce: Dom Sąsiedzki). O tym, jak będzie ono wyglądać i jakimi kwestiami zajmą się jego uczestnicy, zadecydują członkowie grupy inicjatywnej. Również w Domu Sąsiedzkim spotkają się oni już 25 listopada o godzinie 19:00.

Ważne post scriptum
PS #1. Przypominamy, że głosować i kandydować w przyszłych wyborach do oruńskiej rady osiedla mogą tylko mieszkańcy, zameldowani na terenie Oruni, Świętego Wojciecha i Lipiec. Listę wszystkich ulic tego rejonu znaleźć można tutaj.

PS #2. Kontakt do przedstawicieli podstolika "Ulice, chodniki i przejścia": e-mail do Renaty Kamieńskiej - remik61@op.pl i Romana Itricha - dakotas@wp.pl. Kontakt do członkini podstolika "miejska komunikacja": e-mail do Doroty Musial - dorotamus@poczta.onet.pl

PS #3. Wczoraj została też poruszona kwestia przedwyborczych debat, w której wzięliby udział kandydaci do rady miasta. Portal MojaOrunia wraz z Domem Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” przygotowuje serię takich debat. W tej sprawie kontaktowaliśmy się z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych, które wystawiają swoje listy w Okręgu numer 1 (w nim znajduje się właśnie Orunia). Prosiliśmy ich o wytypowanie ze swoich szeregów jednego reprezentanta. Obecnie ustalane są jeszcze wszystkie niezbędne szczegóły. Będą najprawdopodobniej trzy debaty i odbędą się one w ostatnim tygodniu przed zaplanowanymi na 21 listopada wyborami samorządowymi. Już wkrótce na naszym portalu zamieścimy więcej informacji na ten temat.

Dom Sąsiedzki mieści się przy ulicy Gościnnej 14.

Galeria artykułu

Rada Osiedla: Orunia się budzi...

Rada Osiedla:...

Rada Osiedla: Orunia się budzi...

Rada Osiedla:...

Rada Osiedla: Orunia się budzi...

Rada Osiedla:...

Rada Osiedla: Orunia się budzi...

Rada Osiedla:...

Rada Osiedla: Orunia się budzi...

Rada Osiedla:...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (34)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.83.*

18:44, 16/12/11

co z tom budowom drogi

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.100.*

19:26, 01/09/11

Jak tam ktoś zauważył młodzieży nie ma, bo skoro o zaangażowanie "poproszono" proboszcza no to on zebrał...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.100.*

19:23, 01/09/11

ZMASOWANY atak na urzędników przydałby się, tylko że oni tym się wcale nie przejmą, bo są nietykalni.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:47, 03/12/10

...światła na Żuławskiej mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa przejazdu przez tory kolejowe....w godzinach szczytu, wstrzymywanie ruchu przez światła, blokowałoby samochody na samym przejeździe ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:01, 08/11/10

Ja mam propozycje odnośnie skrzyżowania na ul. Żuławskiej "AGATKA" -Osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu. Zapraszam na kontynuowanie dyskusji o światłach pod ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:55, 07/11/10

hej, o co wam chodzi z atakowaniem 0125gd? facet ma rację, jest spokojny, nie bluzga, daje propozycje - PRZEMYŚLENIA WNIOSKÓW. Ludzie wyluzujcie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:47, 07/11/10

0125gd Zaproponuj własny projekt, zainicjuj z Radą Osiedla poprawę czegoś na dzielnicy! A może uważasz że nie ma nic do poprawy na naszej dzielnicy? Bez względu na to czy masz racje czy jej nie masz, uważam że ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

23:21, 07/11/10

gość 22:16 poruszył tu jeszcze jedną kwestię, (jakiej brakuje obecnym rządzącym) a mianowicie: konsekwencje i odpowiedzialność. Przykładowo, uczepię się tutaj jeszcze tych świateł na Żuławskiej, co będzie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:01, 07/11/10

Oraz http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=1048

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:58, 07/11/10

Polecam http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=1074

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:16, 07/11/10

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Żuławska - Smętna to niezbyt dobry pomysł, może dla pieszych tak ale dla kierowców to porażka, nie mówiąc o autobusie który by miał jeszcze kursować po Żuławskiej. Pomysły ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:14, 07/11/10

Do gościa 21:37_ Pierwsze dwa zdania i trzy ostatnie są ok. ale reszta to Sarkazm a wypowiedzi sarkastyczne obciążone są negatywnym ładunkiem emocjonalnym i do niczego pożytecznego nie prowadzą! Każda ze stron w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:40, 07/11/10

Tyle opinii ilu ludzi. To żadna nowość. Jeżeli wysyłane są pisma od osób prywatnych to niech tak będzie. Ale to może zniechęcić ludzi do dalszej "walki" "mobilizacji" aby powstała rada osiedla. Ale jak tak ma ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:37, 07/11/10

W moim przekonaniu 0125gd ma rację. Rada Osiedla jest potrzebna, bez dwóch zdań. Ale potrzebna jest też świadomość czemu ona ma właściwie służyć?! W tej chwili wygląda to trochę tak: wyślemy 10000 różnych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

20:50, 07/11/10

Bardzo dziękuje za specjalne pozdrowienia :D Niestety na najbliższe spotkanie nie będę mógł jeszcze przybyć, ale postaram się kolejnego już nie opuścić. Pozdr.

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

20:41, 07/11/10

Drogi 0125gd nie IRONIZUJ! Chcesz się wykazać to działaj! Chcesz pogadać zapraszam 02.12.2010 na spotkanie RO, z chęcią z Tobą podyskutuję. Specjalne pozdrowienia dla ciebie!

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

20:25, 07/11/10

Biedrona077, czyli podsumowując Twój poniższy komentarz, sugerujesz że z propozycjami do zarządu mamy stawiać na ilość, nie na jakość? Z tego co zauważyłem, cała sprawa z radą zaczyna kierować się z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

19:29, 07/11/10

Do Gościa z 14:12_Czemu by nie!? NA POCZĄTKU przyda się ZMASOWANY atak na urzędników. Zobaczą że mieszkańcy Oruni zaczęli się dzielnicą interesować. A potem jak Rada Osiedla już powstanie, stanie się bardziej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:33, 07/11/10

Kolego 15:00 nie ośmieszaj się, idź sobie pokrzycz HWDP czy JP, czy co tam robisz dla rozrywki. Pewnie słuchasz tzw. rapu, więc to powinieneś znać "nie wiesz co mówić, mów niewyraźnie". Dzieciaku

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:00, 07/11/10

Elita oruni na tych zdjeciach :D Gdzie ta mlodziesz a co dla niej zainteresujcie ich jakos tym. Ale pewnie jak by przyszla mlodzierz z oruni to te wszystkie starowinki po policje by dzwonily i wyzywaly od ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:12, 07/11/10

Popieram 0125gd. Lepiej koordynować to jakoś, a nie "pani Hela",czy "pan Zdzisio" będzie pisał wnioski typu: 20 sygnalizacji na trakcie więcej! albo asfalt na 20 ulicach oruni pronto! Zieleń będzie miała niezłą ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:52, 07/11/10

Zakładanie że zrobienie dwudziestu spraw bez przemyślenia może zaowocować choć jedną trafioną jest po prostu głupie. 0125gd masz rację i już. Jak widać rozsądne podejście jest traktowane jako szkodliwe dla ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:27, 07/11/10

Każdy ma prawo napisać Wniosek!!! Wiadomo większą moc ma Wniosek z Rady Osiedla, i tak jak piszesz 0125gd tak pewnie będzie to działać, więc się nie stresuj i dołącz się do grupy inicjatywnej . Jeśli będziesz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

09:45, 07/11/10

zaraz, zaraz, jeśli każda osoba prywatna indywidualnie ma sobie sama pisać pisma z problemami do odpowiednich zarządów to... po co rada osiedla czy grupa inicjatywna? Wspomniano tutaj że należy podsuwać dużo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:32, 07/11/10

Do gościa z 23:51 przeczytaj uważnie komentarz z 04:12 i 22:25. Dla uspokojenia pismo poszło od osoby prywatnej nie od grupy inicjatywnej więc spokojnie! I wszystko w tym temacie! Co do zarzutów odnośnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:51, 06/11/10

W zupełności zgadzam się z 0125gd. Przecież ten przejazd kolejowy to istny koszmar. Oczywiście, że bezpieczeństwo dzieci jest sprawa najważniejszą, ale instalowanie w tym miejscu jeszcze sygnalizacji świetlnej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:25, 06/11/10

Do gościa z 19:47. Tak jak już napisano to tylko propozycja, nikt się przy niej nie będzie upierał! To jest początek rozwiązania problemu zabezpieczenie przede wszystkim dzieci które tamtędy drepczą do SzP nr16? ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

19:47, 06/11/10

gosc 08:18, przejazd kolejowy najczęściej jest otwarty dwie do pięciu minut, po czym 20-30 minut jest zamknięty - nie dramatyzujmy. gosc 04:12, to rozwiązanie nie jest idealne? to jest koszmarne rozwiązanie. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:48, 06/11/10

Z tym autobusem na Żuławskiej to dobry pomysł na prywatną linię (mini busa)...!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:18, 06/11/10

Trzymam kciuki!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:32, 06/11/10

Dobrym rozwiązaniem była by pospieszna linia autobusowa, której trasa przebiegała by w np. następujący sposób: ORUNIA GOŚCINNA - Gdańsk - Wrzescz- OLIWA. A po za tym linia autobusowa 210 mogła by kursować ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:18, 06/11/10

Jeśli to chodziło o światła dla pieszych na ul. Żuławskiej to może być dobry pomysł bo ciężko przejść przez ulicę gdy szlaban jest otwarty.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

04:12, 06/11/10

Do ZDiZ trafił problem plus propozycja np.: światła. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jakieś jest! ZDiZ zweryfikuje czy problem faktycznie istnieje i jeśli stwierdzi że jest problem, zaproponuje własne ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

 

22:42, 05/11/10

z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulicy Żuławskiej to chyba jakiś żart? nie dość że sztuką jest przejechać przez przejazd kolejowy za jednym otwarciem rogatek, to jeszcze światła? Panie które otwierają ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA