Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 16/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dług spłacany dwa razy szybciej

 1 dodane: 15:33, 03/01/11

tagi:GZNKmieszkania komunalnedługipraca

Od nowego roku mieszkańcy lokali komunalnych mogą dwa razy szybciej odpracowywać swoje czynszowe zaległości. Stawka za godzinę odśnieżania wynosi teraz 10 złotych. Na 1000 oruńskich dłużników za łopatę chciało dzisiaj chwycić...27 osób.

Dług spłacany dwa razy szybciej
Dług spłacany dwa razy szybciej
Fot. sfora.pl

Fotografia 1 z 1

Z jednej strony mamy 90 milionowy dług gdańskich najemców komunalnych, z drugiej, nie zawsze odśnieżane na czas chodniki i ulice. A może tak dać dłużnikom możliwość odpracowania swoich zaległości? – zastanawiano się kilka lat temu w mieście. Pomysł wcielono w życie. Mieszkańcom lokali komunalnych dano kilka opcji wyjścia na finansową prostą. Mogli wykonywać drobne prace biurowe i administracyjne (kopertowanie, dostarczanie wezwań, kserowanie dokumentów), a także prace porządkowe (sprzątanie i odśnieżanie chodników). Nad wszystkim czuwał Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. 

Program nie spotkał się jednak z masowym zainteresowaniem dłużników. Na Oruni z możliwości odpracowania zaległości korzystało maksymalnie kilkanaście osób miesięcznie. Jak na dzielnicę, gdzie swojego czynszu regularnie nie płaci około 40 procent najemców komunalnych, nie była to wielka ilość. Jednym z powodów tak kiepskiej statystyki był konkretny zapis w uchwale. Mówił on, że z opisywanej tu możliwości skorzystać mogą tylko ludzie, których długi czynszowe nie przekroczyły sumy 15 tysięcy złotych. A takich oruniaków nie było wcale tak mało. Dłużnicy narzekali też na, ich zdaniem, niskie stawki. Za godzinę odśnieżania czy zamiatania chodników miasto płaciło około 5 złotych. 

Pod koniec zeszłego roku postanowiono nanieść kilka poprawek do „dłużniczej” uchwały. I tak górna granica długu to już 20 tysięcy złotych. Drugą, dużo ważniejszą kwestią jest zmiana stawek za wykonywaną pracę. Te zostały podwojone. I teraz za swoją robotę dłużnicy otrzymują 10 złotych za godzinę. Reprezentanci GZNK liczą, że nowe warunki finansowe zmotywują większą ilość osób.
- Dzisiaj rozmawiałem z mieszkańcem ulicy Żuławskiej. Cieszył się, że zamiast 8 miesięcy, będzie spłacał swój dług w 4 miesiące. Dla niego to konkretna oszczędność – opowiada Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK.

Jednak dzisiaj, pierwszego dnia funkcjonowania nowych zapisów, do oruńskiego Biura Obsługi Mieszkańców zgłosiło się zaledwie 27 osób. A według rzecznika GZNK, na Oruni mieszka około 1000 ludzi, którzy mogą skorzystać z programu „praca za długi”.
- Myślę, że wielu dłużników jeszcze nie wie o takiej możliwości. Za kilka dni, kiedy ta informacja dojdzie do większej grupy ludzi, zwiększy się też liczba chętnych do odpracowania długu w ten sposób – prognozuje Piotrowski.

Łącznie w Gdańsku na kilkanaście tysięcy dłużników taką chęć wyraziło dzisiaj około 60 osób. Niektórzy z nich będą musieli jednak odjeść z kwitkiem. Ich zaległości czynszowe przekroczyły już wspomnianą wyżej sumę 20 tysięcy złotych. Rekordziści potrafią mieć nawet 100 tysięcy długu wobec miasta. 
- Na Oruni jest może najwięcej dłużników, ale ich zaległości są stosunkowe niskie. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja np. w Dolnym Wrzeszczu – opowiada Piotrowski.

Jak podaje GZNK, rocznie zapada w Gdańsku 1500 wyroków eksmisyjnych. W tym samym okresie czasu wykonuje się ich około 15-20. Eksmitowane osoby trafiają do lokali zastępczych.
Na Oruni dłużnicy czynszowi z mieszkań komunalnych powinni zgłaszać się do Biura Obsługi Mieszkańców nr 4. Tam uzyskają wszystkie niezbędne informacje na temat programu "praca za długi". Adres BOM-4 to Trakt Św. Wojciecha 167B.

Galeria artykułu

Dług spłacany dwa razy szybciej

Dług spłacany...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (13)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.19.184.*

16:23, 20/01/11

no własnie teraz tak robią, BOM tylko chodzi o odzyskanie długu a potem jak roboty nie masz i nie stac cie na czynsz to wykopią do baraku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.19.184.*

17:05, 19/01/11

jak odpracują dług to dostaną kopa z mieszkania i przesiedlą ich do jakiejs rudery bo co drugi nie ma pracy i nie ma za co płacic czynszu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:53, 07/01/11

Będą potencjalną powódź łyżkami chochlować... Śnieg się kiedyś roztapia...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:31, 07/01/11

Rozumiem, że po planowanej przez prezia Lisickiego i jego funfla Adamowca podwyżce czynszów, trzeba będzie machać dwiema łopatami naraz albo trzy razy szybciej? Ciekawe tylko, z czego komunalni opłacą swój ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:01, 05/01/11

no, no tylko czekać jak urząd skarbowy się przebudzi i zapyta kto zapłaci podatek dochodowy, bo nad tym BOM się nie zastanowił. Zakładając że część z tych ludzi jest bez ubezpieczenia to i ZUS zapuka do BOM-u o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:25, 04/01/11

szanowna moja orunio zajmujecie się pierdołami i nie chcecie się narazić swoim chlebodawcom, jeszę trochę to nikt nie bendzie pisał żadnych komentaży chyba że to będzie po lini partyjnej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:35, 04/01/11

Zatrudniają więźniów też przecież

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:25, 04/01/11

powinni zatrudniac tych co w wiezieniu siedza a my podatki placimy na nich WSTYD

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:01, 04/01/11

niektórzy mają 100 tysięcy długu?! i pewnie narzekają, że remontów nie ma, co? jak można mieć tyle długu? może te kontenery lisickiego by się jednak przydały...

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

11:25, 04/01/11

Możecie zrobić tak :D : Nie płacić czynszu, kase na czynsz odkładać a poźniej iść ją odpracować :P [mam nadzieje że nikt nie skorzyta z mojego pomysłu :P]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:13, 04/01/11

to jest tylko dla dłużników, którzy nie płacą czynszu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:14, 03/01/11

Albo w ogóle przyjść i dorobić sobie.? Mam 17 lat.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:56, 03/01/11

A jak ktos nie ma długów to moze przyjsc porobić i odejmą mu to od czynszu ?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA