Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Belgijscy skauci na Oruni

 2 dodane: 00:00, 15/07/09

tagi:Belgiaskauciharcerze

Przez ostatni tydzień gośćmi Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej była grupa belgijskich skautów.

Belgijscy skauci na Oruni
Belgijscy skauci na Oruni
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 2

Odpoczynek przez pracę
25 młodych Belgów, skautów z jednostki "Unité Saint François" przez tydzień przebywało w Gdańsku. Swój czas podzielili pomiędzy zwiedzanie miasta i pomoc w pracy Fundacji. Uczestniczyli w pracach porządkowych w powstającym hostelu, opiekowali się mieszkańcami Domu dla Dzieci i pomagali w remoncie Domu Sąsiedzkiego, który powstaje z pomocą duńskiej fundacji Velux. Nie była to pierwsza wizyta belgijskich skautów w Gdańsku i na Oruni. Już w 2007 roku Fundację odwiedziła inna drużyna skautowska z kraju piwa i czekoladek.
- Chcemy zrobić coś pożytecznego – mówi François Dupont, instruktor – przy tym odkrywając nowy dla nas kraj i kulturę. Nie jesteśmy tylko na wakacjach. Pracowaliśmy cały rok, żeby zebrać fundusze na ten wyjazd. Zwiedziliśmy wyspę Sobieszewską, fort Grodzisko, gdańskie Stare Miasto, muzeum Bursztynu, muzeum Solidarności – dopowiada Sophie Borchgraeve, drugi instruktor. - Po tygodniu pracy odpoczywaliśmy nad jeziorem Wdzydze, gdzie biwakowaliśmy i pływaliśmy na kajakach. W środę wyjeżdżamy z Gdańska i przemierzamy całą Polskę, żeby znaleźć się w Krakowie, gdzie spędzimy ostatnie dni naszego pobytu w Polsce.

Tropem Św. Franciszka
Ruch skautowski w Belgii należy do jednego z najbardziej rozwiniętych w Europie. Podobnie jak w polskim harcerstwie istnieje kilka odłamów i organizacji. W jednostce "Unité Saint François" bardzo ważne są wartości chrześcijańskie.
- Taka forma spędzania wolnego czasu wpisuje się w filozofię naszego działania. Staramy się być pomocni, poświęcamy swój czas i pracę innym ludziom, przy okazji zwiedzając – tłumaczy François.

- Bardzo cieszą nas kolejne wizyty belgijskich skautów – mówi Piotr Wróblewski z GFIS. - To młodzi, wspaniali ludzie, postępujący według tak rzadkich w dzisiejszych czasach standardów. Ze swojej strony staraliśmy się im pokazać Gdańsk i zasugerować, gdzie można ciekawie spędzić czas na Pomorzu.

- Orunia to może nie jest najpiękniejsze miejsce, jakie widzieliśmy w Polsce – podsumowuje François Dupont – ale ludzie byli tu dla nas bardzo mili i przyjacielscy, więc na pewno nigdy nie zapomnimy o pobycie tutaj.

Galeria artykułu

Belgijscy skauci na Oruni

Belgijscy...

Belgijscy skauci na Oruni

Belgijscy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

12:50, 23/08/09

I remember !!! A very great week ! By By From Belgium :-P One Belg => Thomas

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:27, 16/07/09

idąc za hasłem przewodnim artykułu odpoczynek przez pracę oby nam wszystkim ono przyświecało :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:26, 16/07/09

dziękujemy miło było was gościć

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA