Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 11/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruniacy docierają do Św. Wojciecha

 8 dodane: 19:58, 23/01/11

tagi:Św. Wojciechpodpisyradagrupa inicjatywna

Rośnie liczba podpisów pod wnioskiem o powołanie rady osiedla „Orunia, Św. Wojciech, Lipce”. W zeszłym tygodniu zbierano je pod kościołem Św. Ignacego i w blokach przy ulicy Koralowej. Dziś członkowie grupy inicjatywnej dotarli na tereny Św. Wojciecha.

Oruniacy docierają do Św. Wojciecha
Oruniacy docierają do Św. Wojciecha
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 8

Jednym z wymogów do tego, aby rada osiedla mogła powstać, jest zebranie pod wnioskiem o jej powołanie 10 procent podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców danej jednostki pomocniczej. Według danych z końca roku, na Oruni, Św. Wojciechu i Lipcach liczba ta wynosi około 1300.

Na ostatnim spotkaniu „oruńskiej” grupy inicjatywnej okazało się, że pod wnioskiem podpisało się już około 1250 mieszkańców.
- Brakuje nam jeszcze 50 podpisów. Ale powinniśmy zebrać ich jeszcze więcej. W Radzie Miasta może się okazać, że niektóre głosy są nieważne, bo np. złożyły je osoby, które nie są zameldowane na naszym terenie – argumentowało kilku członków grupy.

W zeszły weekend podpisy zbierano m.in. pod kościołem Św. Ignacego.
- Ogólnie wielkiego entuzjazmu ludzi nie było. Wiele osób wychodziło z kościoła, ale stosunkowo mało z nich chciało się podpisać pod naszym wnioskiem. Zebraliśmy 50 podpisów – relacjonuje Maciej Kochanowski, członek grupy inicjatywnej.
Kolejna zbiórka miała miejsce w blokach przy ulicy Koralowej. 20 tutejszych mieszkańców zdecydowało się poprzeć inicjatywę.
- Ludziom często myliła się rada osiedla z radą w spółdzielniach mieszkaniowych. Nie bardzo wiedzieli za czym my właściwie zbieramy podpisy. Myślę, że nazwa „rada dzielnicy” byłaby zdecydowanie lepszą opcją. Mam nadzieję, że urzędnicy wprowadzą taką poprawkę już niedługo – mówi Agnieszka Bartków, inna członkini grupy.

Dzisiaj podpisy były zbierane także na Św. Wojciechu. Członkowie grupy inicjatywnej ustawili się pod tutejszym kościołem.
- W sumie często mówiło i mówi się „oruńska rada”. Ale przecież, jeśli powstaniemy, to będziemy też reprezentować Lipce i Św. Wojciecha. Musimy przekonać do naszej rady osiedla jak największą liczbę mieszkańców i to nie tylko z Oruni. Stąd właśnie nasza wizyta w Św. Wojciechu – jeszcze w piątek tłumaczyła nam Bartków.

O zbiórce został poinformowany ksiądz proboszcz wspomnianej akapit wyżej parafii i władze największej organizacji na dzielnicy – Stowarzyszenia Odbudowy Świętego Wojciecha.

Pod wnioskiem podpisało się 20 osób.
- Nie słyszałem wcześniej o tej inicjatywie – przyznawał Andrzej Madej, mieszkaniec Św. Wojciecha. – Ale uważam, że pomysł jest bardzo dobry. Tyle jest u nas do zrobienia. Będę kibicował, aby ta rada powstała – dodawał.
- Już wcześniej chcieliśmy taką radę stworzyć, ale nasza dzielnica ma ponoć za małą liczbę mieszkańców. Uważam, że lepiej być w radzie z Orunią, niż nie mieć takiej rady wcale. Mam zamiar przyjeżdżać na spotkania grupy inicjatywnej – obiecywała pani Grażyna, także mieszkanka Św. Wojciecha.

Na terenie Św. Wojciecha członkowie grupy inicjatywnej roznosili także ulotki. Informacje na temat rady osiedla trafiły do skrzynek pocztowych i na drzwi budynków.
Podpisy miał dzisiaj zbierać jeszcze Jacek Jaroński, wiceprezes SOŚW. 
- Czekamy więc jeszcze na pana Jacka. Liczymy też, że jakieś listy z podpisami trafią jeszcze do Domu Sąsiedzkiego na Oruni. Pod koniec stycznia chcemy już złożyć do Rady Miasta Gdańska wniosek o powołanie rady „Orunia, Św. Wojciech, Lipce” – informuje Bartków.

Podpisy zbierali: Agnieszka Bartków,Władysława Górska, Renata Kamieńska i Maciej Kochanowski. Ulotki pomagał roznosić Mateusz Korsztun.
Oruniacy docierają do Św. Wojciecha

Oruniacy...

Oruniacy docierają do Św. Wojciecha

Oruniacy...

Oruniacy docierają do Św. Wojciecha

Oruniacy...

Oruniacy docierają do Św. Wojciecha

Oruniacy...

Oruniacy docierają do Św. Wojciecha

Oruniacy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.74.255.*

19:44, 26/01/11

Jest wiele haseł mówiących o RADZIE OSIEDLA czy wszyscy rozumieją co oznacza? Jak nazywa się DZIELNICA na której mieszkasz (nie mylić z OSIEDLEM)? Czym różni się Rada Osiedla od Rady Dzielnicy? Z tego co się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.255.*

19:41, 26/01/11

Pani Justyno czekamy na chętnych do kandydowania na Radnych do Rady Osiedla (Dzielnicy) ze św. Wojciecha. Wasze Stowarzyszenie Odbudowy św. Wojciecha wiedziało o Inicjatywie Powołania Rady Osiedla od pewnego już ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.134.193.*

19:37, 25/01/11

Dzień dobry Jestem mieszkanką górnej części dzielnicy Św.Wojciecha i nic nie wiedziałam o zbieranych podpisach-nigdzie nie było informacji. Jestem jak najbardziej za Radą osiedla,choć lepiej brzmi ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

89.74.103.*

12:17, 24/01/11

Wiadomość z ostatniej chwili ;p Wspomniany w powyższym artykule Jacek Jaroński zebrał około 60 podpisów mieszkańców Św. Wojciecha.

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

89.74.103.*

11:04, 24/01/11

Witam, podpisy można przynieść (do 24 stycznia) do Domu Sąsiedzkiego (ulica Gościnna 14). Listy zbiera Przemysław Kluz, menadżer DS-u. Można go tam zastać od pn do pt w godzinach 12-20. Następne spotkanie grupy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.37.*

10:36, 24/01/11

Ma trochę podpisów ale nie wiem gdzie mam je przynieść. Nie wiem kiedy ma spotkanie Grupa Inicjatywna. Czy może ktoś podać taką informację

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

22:11, 23/01/11

Działajcie kobitki powodzenia aby tak dalej. Powodzenia

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA