Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Łączy ich jedno: mieszkają w TBSach

 3 dodane: 21:23, 21/02/16

tagi:mieszkania czynszowe w Gdańskutbs

Mieszkali, w starych zagrzybionych domach, bez udogodnień. Trafili do nowych mieszkań, w blokach na Oruni i południowych dzielnicach Gdańska. Są szczęśliwi, czy mają jeszcze powody do narzekań?

Łączy ich jedno: mieszkają w TBSach
Łączy ich jedno: mieszkają w TBSach
Fot. d.hennig

Fotografia 1 z 3

W ciągu najbliższych czterech lat pojawi się w Gdańsku około pół tysiąca nowych lokali czynszowych. Powstaną w ramach inwestycji Towarzystw Budownictwa Społecznego, dwóch spółek miejskich. Na liście oczekujących chętnych jest nieco więcej. Na Oruni wybudowano dotychczas 137 takich mieszkań, które zdaniem wielu pozytywnie wyróżniają się na tle dzielnicy.  Aktualnie trwa też ofensywa TBSów w południowych dzielnicach Gdańska - pisaliśmy o tym TUTAJ.

Czy warto starać się o mieszkanie w TBSach? Zapytaliśmy o to mieszkańców, którym już się udało – przeczytajcie co mieli do powiedzenia.

Makabra w starym budownictwie

Wojciech Wasilewski mieszkał z rodziną w lokalu kwaterunkowym przy Rzeźnickiej, na trzecim piętrze. Stare budownictwo, budynek z wierzchu odnowiony, lecz w środku... nic. - Tam była makabra! Mam tam jeszcze znajomych, część już pouciekała – opowiada nam 64-latek.

On sam, gdy zachorował na płuca, nie mógł chodzić. Zostawił tamto mieszkanie w zamian za nowe. Niektórzy z jego sąsiadów dostawali na Oruni Górnej, inni w okolicach wysypiska śmieci na Szadółkach. Nasz rozmówca na takie się nie zgadzał. Trafili więc na Trakt Św. Wojciecha 189, do TBS Motława.  W 2013 r. ta miejska spółka oddała tu do użytku 137 mieszkań.  Pan Wojciech zapłacił tylko kaucję w wysokości rocznego czynszu.

„Na pewno stąd nie odejdę”

64-latek na Orunię właściwie wrócił, gdyż urodził się i mieszkał przy Małomiejskiej, a potem przy Raduńskiej. Zamiast trzeciego piętra ma teraz wysoki parter, duży balkon, płaci 12 złotych czynszu za metr kwadratowy. 
- Ja tu jestem na emeryturze, na pewno stąd nie odejdę – zapewnia pan Wasilewski. Śmieje się, że widział pierwsze Cinquecento, wskazuje na tory – orientuję się, że tak po swojemu nazywa Pendolino.

- Naprawdę dobrze się tu mieszka. Jestem zadowolony. Jest bardzo zielono, trochę drzewek się nie przyjęło, ale dosadzają, jest naprawdę ładnie, jest ładny plac zabaw dla dzieci. Trochę mi brakuje komóreczki, skuterek mam – dopowiada nasz rozmówca.

Brudno, ale można zrobić coś po swojemu

Z drugiej strony osiedla TBSów przy Trakcie Św. Wojciecha, przy sklepie, trafiam na rodzinę z dziećmi. Oni swoimi "czynszówkami" są mniej zachwyceni, a zwłaszcza nieporządkiem wokół. Ojciec dosadnie określa problem:
- Jest nasrane wszędzie, nikt nie sprząta, dziecko mi się w gównie ubabrało, butelki potłuczone, jak komu się zbije, to leży...

Rodzina trafiła na Orunię z Chełmu, z Wilanowskiej. Tam również mieszkali w TBSie, ale po śmierci babci, jako nie dziedziczący, musieli się przenieść. Wybrali znów TBS, gdyż czynsz jest tu niższy niż wynajem na wolnym rynku  i można coś w takim mieszkaniu zrobić, zmienić po swojemu.

Nie stać ich na kredyty

Przy sklepie jest również pan Henryk, który z racji zawodu zwraca większą uwagę na kwestię zieleni i sprzątania. 
- Ludzie chcieliby, żeby było więcej zieleni, żeby trawniki były opryskane, odchwaszczone, tu więcej perzu przerasta niż trawy – wymienia.

Dodaje też, że nie ma możliwości, by jedna sprzątaczka dobrze sprzątnęła 8 klatek w blokach przy Trakcie , przetarła barierki, czy doszorowała podłogi. Jednak pan Henryk zostanie na Oruni, bo nie stać go na kredyt mieszkaniowy.

W nowym jest lepiej

W ostatnich latach na południu Gdańska powstało wiele TBSów, między innymi Osiedle Świętokrzyskie i Osiedle Olimp wybudowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Na Osiedle Świętokrzyskie trafili państwo Krystyna i Lech, z którymi rozmawiam. 10 lat temu mieszkali na Wyspie Spichrzów, przy wytwórni pasz Bacutil, lecz stare budynki wyburzono pod apartamentowce. Mieli do wyboru lokal zastępczy lub rekompensatę pieniężną. Wzięli pieniądze i odkupili partycypację w OTBS przy Świętokrzyskiej. Kosztowało to około 80 tysięcy.

- Jak mieszkaliśmy przy wytwórni, to się rozchorowałam, bo tam był sam grzyb – wspomina pani Krystyna. Jej mąż dodaje, że to jakby inna strefa. Tam miejsce było fajne, bo do centrum parę kroków. Jednak w nowym mieszkaniu jest lepiej. Stałe warunki, ciepło. Na początku narzekali na korki, dziś w pobliżu jest już nawet pętla tramwajowa.

„Suchy chleb zjemy, ale rachunki trzeba zapłacić”

Ze trzy lata temu, mieszkańcy czynszówek przy Świętokrzyskiej poczuli się jednak zagrożeni. Jak swego czasu podawał między innymi portal Trójmiasto.pl, w OTBSach pojawiły się długi. Ogłoszono upadłość, mieszkańcom zagroziło odcięcie wody i prądu. Teraz mają syndyka. Sami zawalczyli, opłacili prawników i bieżące rachunki. Jakoś się udało.

- Suchy chleb zjemy, ale rachunki trzeba zapłacić, żeby nikt nie miał pretensji – takie mają priorytety. Oboje myślą jednak o wyprowadzce na swoje w przyszłości. - Może na emeryturze... osobiście wolałbym za miasto – zamyśla się pan Lech.

Czynsze w TBS wynoszą ok 11-12 zł/m2, na tzw. wolnym rynku – 20-25 zł/m2

Mieszkania oddawane są w standardzie pod klucz, z podstawowym wyposażeniem kuchni i łazienki.

Obowiązuje kaucja w wysokości rocznego czynszu.

mieszkania z zasobów TBS są przeznaczone dla osób, które zostały
zakwalifikowane do uzyskania pomocy mieszkaniowej od Gminy Miasta Gdańska lub zwalniają lokale
Michał Piotrowski, Biuro Prasowe Gdańsk: Mieszkania z zasobów TBS są przeznaczone dla osób, które zostały zakwalifikowane do uzyskania pomocy mieszkaniowej od Gminy Miasta Gdańska lub zwalniają lokale w zasobach komunalnych. Celem miejskich TBS-ów od początku istnienia było tworzenie zasobu mieszkań czynszowych, którymi zgodnie z zasadami i kryteriami określonymi przez Radę Miasta Gdańska, będzie dysponować gmina. I tak nasze mieszkania są wynajmowane powodzianom, repatriantom, innym osobom wymagającym wsparcia gminy, będącym w trudnej sytuacji materialnej, czy ludziom młodym, nie posiadającym zdolności kredytowej, którzy nie mogą kupić mieszkania na wolnym rynku. Dzięki naszym zasobom miasto odzyskuje zwolnione mieszkania komunalne, które po remoncie stają się lokalami socjalnymi, o bardzo niskim czynszu. Aktualnie na listę oczekujących na mieszkania z zasobów TBS wpisanych jest ponad pięćset rodzin.

Galeria artykułu

Łączy ich jedno: mieszkają w TBSach

Łączy ich...

Łączy ich jedno: mieszkają w TBSach

Łączy ich...

Łączy ich jedno: mieszkają w TBSach

Łączy ich...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

21:12, 26/02/16

*236 po komentarzu zrobiono w artykule korektę (edytowano tekst zapewne) bo jak wiemy ul. Wileńska znajduje się w Administracyjnej Dzielnicy Piecki -Migowo (zwyczajowo nazywanej Morena) ul.Wilanowska znajduje ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

194.169.236.*

12:24, 26/02/16

autorka tekstu napisała: "Rodzina trafiła na Orunię z Chełmu, z Wilanowskiej" a ul. Wilanowska znajduje się na Chełmie więc nie wiem skąd u "czepialskiego gościa" znalazła się ul. Wileńska (cyt: ""Rodzina ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.40.221.*

17:47, 25/02/16

nie widzę zadowolonych: w tym Kraju przywykliśmy do narzekań ....ja jako samotna matka z córką mieszkałam przez 3 lata w różnych miejscach, wyższe wykształcenie, 20 lat stażu pracy (tzw. budżetówka) mieszkałam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.197.*

12:41, 23/02/16

W tbs motlawa oprócz kaucji w wysokości rocznego czynszu trzeba zapłacić partycypacje ok 50 tys zl za mieszkanie 40 m

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

08:46, 23/02/16

Proszę porównać budynki, otoczenie, czystość wokół TBS Motława i wokół I bloku na ul. Ubocze. Tego nie da się porównać. Dlaczego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.241.215.*

23:32, 22/02/16

tbs nieporozumienie zrezygnowalem dzis mam miejsza rate kredytu za wlasane mieszkanie o wiekszym metrazu niz lokatorzy czynszu w|w mieszkam niach . podsumowanie mieszkancy tbs splacaja miastu zaciagniety kredyt ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

21:54, 22/02/16

Zdjęcia dotyczą TBS Motława z partycypacją to raczej nie komunale lokale ... ale Ubocze 26 już tak.

zgloś naruszenie
awatar

d.hennig

31.61.140.*

20:44, 22/02/16

Bardzo dziękuję za czujność, pozdrawiam :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.197.*

20:35, 22/02/16

"Rodzina trafiła na Orunię z Chełmu, z Wileńskiej" No i kolejny błąd. Co Pani pali Pani Dagmaro? Wileńska jest na Morenie a nie na chełmie. Poczytam do końca, może jeszcze znajdę jakieś kwiatki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.197.*

20:31, 22/02/16

"Niektórzy z jego sąsiadów dostawali na Oruni Górnej, inni w okolicach wysypiska śmieci na Szadułkach" Ja bym napisał na Szadółkach, ale Pani może z innej opcji...?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA