Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rodzina 500 plus w Gdańsku: Pięćset złotych za dziecko. Od kwietnia można składać wnioski

 1 dodane: 12:10, 17/03/16

tagi:

Uwaga rodzice – już od 1 kwietnia będzie można ubiegać się o nieopodatkowane 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Gdański magistrat zapewnia, że jest dobrze przygotowany na wdrożenie rządowego programu „500+”. Oprócz plusów, są jednak i minusy – na przykład 45 następnych etatów dla urzędników.

 Rodzina 500 plus w Gdańsku: Pięćset złotych za dziecko. Od kwietnia można składać wnioski
Rodzina 500 plus w Gdańsku: Pięćset złotych za
Fot. domena publiczna

Fotografia 1 z 1

- Program „Rodzina 500 plus” to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko przy spełnieniu kryterium 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego – przypomina Olimpia Schneider z gdańskiego Biura Prasowego.

Jeżeli więc ktoś ma, dajmy na to, siódemkę dzieci, miesięcznie będzie otrzymywał 3000 złotych. A jeżeli zarabia odpowiednio mało, nawet 3500 złotych. W rozmowie ze mną pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie tłumaczą, że takie przypadki wcale nie będą odosobnione. Rekordziści w Gdańsku mają nawet... 11 dzieci.

Jak się pospieszysz, dostaniesz wyrówanie

Program 500+ rusza 1 kwietnia.

- Świadczenie wychowawcze otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno ro­dziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformal­nych związkach – wyjaśniają urzędnicy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdańsk ma problem ze żłobkami, "Jedynka" w szczególności

Co ważne, jeżeli gdańszczanie złożą wnioski w ciągu pierwszych trzech miesięcy (od 1 kwietnia do 1 lipca), na pewno dostaną stosowne wyrównanie za każdy miesiąc. Jeżeli więc wniosek zostanie zaakceptowany przez urzędników w czerwcu, rodzina otrzyma pieniądze także za kwiecień i maj.

18 punktów, gdzie uzykasz pomoc

Główną siedzibą, gdzie będzie można składać wnioski będzie 3 Maja 9. Ale urzędnicy przygotowali też 17 tak zwanych tymczasowych punktów specjalistycznych (patrz ramka) – wśród nich jest także Orunia i południowe dzielnice Gdańska. W punktach dyżurować będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Zachęcam, by mieszkańcy nie szli wszyscy do głównej siedziby. Chodzi o to, by nie było kolejek. Wnioski będą przyjmowane także w sobotę. Warto skorzystać z tej możliwości – apeluje Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Jak szacują urzędnicy, dzienna moc przerobowa to 1800 wniosków.

Telefony i strona internetowa - tu znajdziesz sporo informacji

Co istotne, wniosek można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, e-PUAP oraz bankowości elektronicznej. Będzie też możliwość telefonicznego umawiania się na konkretny termin złożenia wniosku.

- Do dyspozycji mieszkańców będzie również infolinia 800 500 113. Wszystkie informacje o programie „Rodzina 500 plus” dostępne będą na stronie dedykowanej:www.gdansk.pl/500plus.

500 plus ma też minusy

Ale minusem rządowego Programu 500+ są wysokie koszty adminstracyjne. Tylko w Gdańsku musiano zatrudnić 45 nowych pracowników. To oczywiście koszta, które pośrednio poniosą wszyscy podatnicy. Pieniądze na zatrudnienie nowych urzędników, a także na wygospodarowanie lokali zapewnia budżet krajowy.

Tymczasowe punkty:

1. Centrum Pracy Socjalnej 2 MOPR – Pl. Ks. Gustkowicza 13

2.  Centrum Pracy Socjalnej 7 MOPR – ul. Marynarki Polskiej 134A

3.  Centrum Pracy Socjalnej 8 MOPR – ul. Elbląska 66D

4.  Dzienny Dom Pomocy - ul. Sternicza 2

5.  Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela – ul. Pegaza 15

6.  Klub Osiedlowy „Piastuś” – ul. Piastowska 98A

7.  Dzienny Dom Pomocy – ul. Wajdeloty 28A

8.  Parafia pw. Św. Ojca Pio – ul. Przemyska 21

9.  Gdański Archipelag Kultury – ul. Turystyczna 3

10.  Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4 – ul. Wilanowska 2

11.  Stowarzyszenie Morena - ul. Jaśkowa Dolina 7 (wejście od ul. Pniewskiego 1)

12.  Biuro Obsługi Mieszkańców Nr 1 – ul. Sienna 6

13.  Szkoła Podstawowa Nr 42 – ul. Czajkowskiego 1

14.  Pozytywna Szkoła Podstawowa – ul. Azaliowa 18

15.  Pawilon Spółdzielni Mieszkaniowej Morena – ul. Nałkowskiej 3

 

16.  Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 – ul. E. Hoene 6

17.  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 – ul. Smoleńska 5/7

Galeria artykułu

 Rodzina 500 plus w Gdańsku: Pięćset złotych za dziecko. Od kwietnia można składać wnioski

Rodzina 500...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.191.*

20:07, 17/03/16

Rodziny patologiczne powinny być sprawdzane, czy pieniądze idą na dzieci , czy to będzie dobry sposób na niepracowanie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

13:35, 17/03/16

W końcu dostanę pieniążki. Mam już Brajanka i Dżejsikę a jeszcze we wrześniu przyjdzie na świat Alan. Ciężko jest mi samemu a każdy z trzech uciekł za granicę i ani kasy ani ojca dzieciom. Dzieci dostaną konsolę ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA