Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 04/06/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rowerowe inwestycje w Gdańsku [MAPY, ZDJĘCIA]: Kanał Raduni i Potok Oruński. Co tu się zmieni?

 14 dodane: 13:34, 23/03/16

tagi:

Ważna informacja dla rowerzystów – na południu Gdańska i Oruni szykują się inwestycje, które mogą ułatwić życie miłośnikom jednośladów. Zmiany czekają okolice Kanału Raduni i Potoku Oruńskiego.

Rowerowe inwestycje w Gdańsku [MAPY, ZDJĘCIA]: Kanał Raduni i Potok Oruński. Co tu się zmieni?
Rowerowe inwestycje w Gdańsku [MAPY, ZDJĘCIA]:
Fot. fanpejdż Rowerowa Metropolia

Fotografia 1 z 14

W tym roku zmienią się krótkie odcinki drogi technologicznej wzdłuż Kanału Raduni. Mowa o przejazdach w rejonie skrzyżowań. Największe inwestycje zaplanowano w okolicach Zaroślaka i Podmiejskiej. Obie inwestycje realizowane są w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego.

- Na ulicy Podmiejskiej przewidujemy korektę chodników i zmianę ich nawierzchni na kostkę – mówi nam Emilia Kucińska z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nie o estetykę tutaj jednak chodzi. Zmiany na przecięciu drogi technologicznej z ulicą Podmiejską mają poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

Przejazd prosto przez Podmiejską. Dobre rozwiązanie?

Obecnie droga technologiczna urywa się właśnie na skrzyżowaniu z Podmiejską. Rowerzyści wybierają tutaj dwie opcje. Jadą kawałek wzdłuż Podmiejskiej i później przejeżdżają na przejściu dla pieszych. Inni (ale też i piesi) po prostu przecinają ulicę Podmiejską i jadą dalej prosto.

Ta druga opcja sprawia jednak potencjalne niebezpieczeństwo – jadący od strony Traktu św. Wojciecha kierowcy mają tutaj ograniczoną widoczność, a to może prowadzić do wypadków.

Zaproponowane w budżecie obywatelskim rozwiązanie zostało mocno skrytykowane przez czytelników naszego portalu, ale także przez czytelników popularnego fanpejdża Rowerowa Metropolia.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY: Zmiany na przejściu przy Podmiejskiej [DYSKUSJA]. Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

- Nowy przejazd w rejonie Podmiejskiej będzie miał próg wyspowy. Samochód będzie musiał tutaj spowolnić – przekonuje Remigiusz Kitliński, Oficer Rowerowy w Gdańsku.

Zmiany na Zaroślaku

Zmiany czekają także przejazd na Zaroślaku. Nieopodal skrzyżowania z Zaroślakiem droga technologiczna (od strony Oruni) skręci w prawo i wydłuży się aż do samego przejścia dla pieszych. - Dodatkowo projekt przewiduje przestawienie istniejącego słupa sygnalizacji świetlnej – informuje Kucińska.

Obie inwestycje mają być gotowe jeszcze w tym roku, najprawdopodbniej po wakacjach.

Więcej zmian przy Kanale Raduni

W tym roku ekipy robotników pojawią się też w innych częściach Kanału Raduni. Przejazdy z kostki betonowej powstaną na przejazdach przez łącznik ulicy Raduńskiej z Traktem św. Wojciecha oraz przez ulicę Nowiny, ul. Borkowską, ul. Ryszarda Tomczaka, ul. Św. Wojciecha i ul. Stromą.

Wygląda na to, że biegnąca wzdłuż Kanału Raduni droga technologiczna będzie bardziej przyjazna dla rowerzystów. Przy okazji, warto pamiętać, że nie jest to ścieżka rowerowa, a droga, na której pierwszeństwo mają piesi.

ZOBACZ: Na wale Kanału Raduni piesi powinni być górą! Zgadzacie się?

Łatwiejszy dojazd z Pruszcza do Gdańska

Szykują się również zmiany na pruszczańskim odcinku. Jak informuje portal pruszczanie.pl, na wysokości ujścia potoku św. Wojciecha zostanie umiejscowiony most, który połączy pruszczańską trasę rowerową z tą, położoną wzdłuż Kanału Raduni.

„Umożliwi to komunikację pieszo-rowerową na odcinku Pruszcz Gdański – Gdańsk poprzez połączenie Szlaku Bursztynowego z drogą technologiczną na Kanale Raduni. Do tej pory ścieżka rowerowa kończyła się przed potokiem, a brak kładki uniemożliwiał dalszą jazdę” - czytamy w artykule.

Ścieżka rowerowa wzdłuż Potoku Oruńskiego. Trzy etapy inwestycji

Wracamy do Gdańska. Urzędnicy przymierzają się też do innej ważnej inwestycji. Mowa o budowie ścieżki rowerowej wzdłuż Potoku Oruńskiego.

Obecnie na wysokości Parku Oruńskiego rowerzyści jadący wzdłuż Kanału Raduni mogą „odbić” w kierunku trójmiejskiej obwodnicy. Jadą przez Park Oruński, ale w pewnym momencie utwardzona ścieżka się urywa i szczególnie w deszczowe dni dalsza jazda po wertepach do przyjemnych nie należy.

Gdański magistrat chce zbudować ponad trzykilometrową ścieżkę rowerową, którą wzdłuż Potoku Oruńskiego będzie można dojechać aż w okolice ulicy Wieżyckiej (patrz mapa do niniejszego artykułu).

Inwestycję podzielono na trzy etapy. Pierwszy odcinek (od Parku Oruńskiego do okolic ogródków działkowych) ma wynosić nieco ponad kilometra. - Obecnie dla przedmiotowego odcinka trwa procedura pozyskiwania niezbędnych decyzji umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych - mówią nam przedstawiciele DRMG.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prace mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku, ale urzędnicy nie chcą tego jednoznacznie potwierdzić. W magistracie usłyszeliśmy, że póki co nie ma środków na tę inwestycję, ale "w każdej chwili może się to zmienić".

Drugi odcinek to okolice pętli Świętokrzyskiej i zbiornika Augustowska. - Dokumentacja dla tego etapu została opracowana w 2015 roku. Szacowany koszt realizacji zadania wynosi około 890 tysięcy złotych brutto - precyzuje Kucińska. - W ramach inwestycji planuje się budowę i przebudowę drogi eksploatacyjnej wraz z funkcją trasy rowerowej, która ma być wykonana w technologii bitumicznej - dodaje.

Trzeci etap inwestycji obejmuje budowę ponad kilometrowej ścieżki rowerowej, a także budowę zbiornika retencyjnego (patrz jedno ze zdjęć do niniejszego artykułu).

Rowerowe inwestycje w Gdańsku [MAPY, ZDJĘCIA]: Kanał Raduni i Potok Oruński. Co tu się zmieni?

Rowerowe...

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Potoku Oruńskiego została podzielona na trzy etapy.

Budowa ścieżki...

Okolice zbiornika Augustowska, widok na wjazd do Parku Oruńskiego i osiedle Orunia Górna

Okolice...

Park Oruński. Jazda po wertepach do przyjemnych nie należy.

Park Oruński....

Park Oruński. Jazda po wertepach do przyjemnych nie należy.

Park Oruński....

Planowane zmiany na ulicy Podmiejskiej (przecięcie z drogą technologiczną wzdłuż Kanału Raduni).

Planowane...

Planowane zmiany na Zaroślaku (przecięcie z drogą technologiczną wzdłuż Kanału Raduni).

Planowane...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Podmiejską.

Skrzyżowanie...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Podmiejską.

Skrzyżowanie...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Podmiejską.

Skrzyżowanie...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Podmiejską.

Skrzyżowanie...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Zaroślakiem.

Skrzyżowanie...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Zaroślakiem.

Skrzyżowanie...

Skrzyżowanie drogi technologicznej z Zaroślakiem.

Skrzyżowanie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (16)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.190.243.*

09:55, 27/04/16

A może by wyburzyć ten brzydki budynek na ul.Podmiejskiej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.190.243.*

09:52, 27/04/16

\"...na południu Gdańska i Oruni..\" a Orunia to jest na północy Gdańska?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.71.*

22:31, 26/03/16

po co sa te komentarze jak policja i tak tego nie czyta wczoraj wieczorem jechalem samochdem z traktu sw wojcieha w starogardzka na zielonym swietle i dwoch rowerzystow o malo sie nie wbilo w samochod przedemna ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.71.*

19:47, 24/03/16

droga policjo stancie sobie przy moscie laczacym starogardzka z traktem sw wojciecha tam dopiero rowerzysci wymuszja pierwszenstwo zapala sie swiato zielone samochody wjezdzaja od str sw wojciecha w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.201.*

19:44, 24/03/16

Fotografia nr 1 - beznadziejny pomysł. Każdy kierowca chcący podjechać pod góre od strony Oruni na Podmiejska i w strone Pisakowej i osiedla Orunia Górna to wam powie! Tam ciężko w korku stać na sprzęgle i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

07:58, 24/03/16

nie! Ten co chce zrobić ten przejazd jest pisiorem. Odwrotnie właśnie. A co to rowerzysta ma być bezkarny? Prawo o Ruchu Drogowym też go dotyczy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

88.156.132.*

23:05, 23/03/16

Ten co chce tu karać rowerzystów w tym forum jest po prostu zwykłą mendą z PiS-u

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.199.*

21:51, 23/03/16

Nie wierzę, że ktoś normalny mógł wpaść na takie rozwiązanie na ulicy Podmiejskiej. Po prostu rewelacja: zamiast karać rowerzystów za nieprzestrzeganie przepisów (nagminnie)- zróbmy im dobrze: zatrzymajmy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.40.*

19:04, 23/03/16

leki to ty musisz wziąść. .168 ma rację!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:51, 23/03/16

widzę że kolega niżej nie wziął dzisiaj leków

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.168.*

17:36, 23/03/16

to nie jest kurwa ściezka rowerowa żeby tam jakiś specjalny przejazd robić przez jednie dla rowerzystów, niech zapierdalają 50m dalej na przejście dla pieszych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.168.*

17:32, 23/03/16

raz już to napisałem pod tym pomysłem ze zdj nr 1 w innym artykule ale napiszę drugi raz dla utrwalenia. SPIERDALAĆ Z TAKIMI POMYSŁAMI. CO ZA DEBILE WPADLI NA TAKIE ROZWIĄZANIE??

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

16:34, 23/03/16

Po tym co widziałem na drodze technicznej każdego rowerzystę jadącego tą drogą tak nazywam i będę nazywał. Te wyzwiska do matek z dziećmi i to nie był przypadek, często chodzę tamtędy z psem (tak mój pies ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.51.*

16:13, 23/03/16

Czy wiadomo coś na temat chodnika, chodnika/ścieżki rowerowej do granicy Gdańska przy drodze wojewódzkiej nr222? (droga na Starogard). Gmina Pruszcz planuje doprowadzić chodnik do Borkowa ze Straszyna. Miło by ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.212.242.*

14:35, 23/03/16

Czemu nie możesz napisać normalnie: rowerzyści? Pretensje możesz mieć, obiekcje wyrażać ale czy trzeba od razu kogoś wyzywać od pedalarzy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

14:29, 23/03/16

No to wyobraźcie sobie jaki fajny będzie te garb wyspowy na Podmiejskiej. Autobus go zahaczy bo droga jest na zakręcie. Miło że pedalarze powodują nam korki i blokadę miasta aby im było wygodniej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA