Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Projekty do budżetu obywatelskiego wyglądają właśnie tak. Macie swoich faworytów?

 1 dodane: 14:51, 06/05/16

tagi:

362 projekty złożyli mieszkańcy Gdańska w tegorocznym budżecie obywatelskim. Sporą reprezentację mają tutaj wnioski z południowego Gdańska i Oruni. Na co będzie można głosować we wrześniu?

Projekty do budżetu obywatelskiego wyglądają właśnie tak. Macie swoich faworytów?
Projekty do budżetu obywatelskiego wyglądają
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W kwietniu mieszkańcy Gdańska mogli składać swoje pomysły do budżetu obywatelskiego. Te z nich, które przejdą formalne sito zostaną wpisane na listę budżetu obywatelskiego 2016 roku. We wrześniu gdańszczanie będą mogli głosować na każdy z tych projektów. Wnioski, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w 2017 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Jak ulepszyć Orunię, Chełm, Ujeścisko i Olszynkę? Mieszkańcy zgłaszają pomysły do budżetu obywatelskiego

W całym Gdańsku mieszkańcy zgłosili 362 projekty. Z tego 18 dotyczy Oruni, 20 Ujeściska-Łostowic, 20 Chełmu i zaledwie 4 Olszynki.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Wnioski z Oruni

Na Oruni mieszkańcy zgłosili między innymi projekty budowy i remontów chodników (fragmenty Przyjemnej, Żuławskiej, Głuchej i Przybrzeżnej), modernizacje placu zabaw na Związkowej.

Oruniacy postulują także o lepsze zagospodarowanie terenu w okolicach przejść kolejowych (tunel przy Junackiej), a także chcą zamontowania stacji napraw rowerów w pobliżu Wału Kanału Raduni i walczą o poprawę warunków dla pieszych w okolicach wejścia do Parku Oruńskiego.

Inny projekt wskazuje na konieczność zamontowania monitoringu na Oruni, kolejny wniosek opisuje pumptrack na ulicy Gościnnej, czyli niewielki tor dla rowerów. Na oruńskiej liście do budżetu obywatelskiego pojawił się też pomysł budowy defibrylatora.

Wszystkie wnioski z Oruni (wraz z krótkim opisem, zdjęciami, wizualizacjami i wstępnym kosztorysem) znajdziecie TUTAJ.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Wnioski z Ujeściska-Łostowic

W tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy Ujeściska-Łostowic stawiają w sporym stopniu na rekreację.

Budowa siłowni napowietrznych, miejsc do grillowania, boisk do piłki nożnej, lub do koszykówki - mieszkańcy zwracają uwagę, że ta szybko rozbudowująca się część Gdańska wciąż pozbawiona jest właśnie tego typu wypoczynkowych miejsc. Ich zdaniem budżet obywatelski to dobre sposób, by takie inwestycje się tutaj znalazły. I to w różnych częściach Ujeściska, bo „rekreacyjne” projekty dotyczą ulicy Cedrowej, Człuchowskiej, Częstochowskiej/Piotrowskiej, Wąwozu Ujeścisko, czy Zaborni.

Na liście pojawiły się także projekty budowy chodników, montażu ławek, oświetlenia i zmian organizacji ruchu (aleja Havla).

Wszystkie projekty z Ujeściska znajdziecie TUTAJ.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Wnioski z Chełmu

Na Chełmie mieszkańcy chcą budowy wybiegów dla pasów, ścieżek pieszo-rowerowych, montażu oświetlenia, budowy miejsc postojowych dla aut, remontów ulic.

Sporo projektów dotyczy Jaru Wilanowskiego, miejsca które systematycznie ulepszane jest właśnie dzięki projektom budżetu obywatelskiego. Jednym z tegorocznych pomysłów jest budowa toru dla zdalnie sterowanych samochodów.

Na liście z Chełmu znaleźć można też projekty, które dotyczą Oruni Górnej (ta część miasta administracyjnie wpisana jest właśnie do Chełmu). Mieszkańcy postulują między innymi o wprowadzenie minibusa na trasie Orunia Górna – Pętla Łostowice Świętokrzyska.

Wszystkie wnioski z Chełmu znajdziecie TUTAJ.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Wnioski z Olszynki

Najmniej wniosków zgłosili mieszkańcy Olszynki. Mieszkańcy mają tutaj do wyboru zaledwie 4 projekty. Wykonanie oświetlenia na ulicy Wąskotorowej, budowa pomostów cumowniczych na Opływie Motławy, przebudowa ulicy Wilgi i budowa oświetlenia na ulicy Zawodzie – to wszystkie projekty z Olszynki.

Listę projektów z Olszynki znajdziecie TUTAJ.

Budżet obywatelski w Gdańsku. Jak głosować?

We wrześniu odbędzie się głosowanie w budżecie obywatelskim. Każdy mieszkaniec Gdańska, który skończył 16 lat będzie mógł wziąć w nim udział.

Gdańszczanin będzie miał 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekty ogólnomiejskie (czyli takie, które dotyczą kilku dzielnic).

Warto też dodać, że w kategorii projekty dzielnicowe można przyznać swoje pięć głosów na jeden projekt. Jeżeli więc mamy swojego faworyta na liście, możemy oddać na niego wszystkie 5 głosów.

Listę projektów ogólnomiejskich znajdziecie TUTAJ.

Na co oddalibyście swoje 6 głosów? Piszcie w komentarzach!

Galeria artykułu

Projekty do budżetu obywatelskiego wyglądają właśnie tak. Macie swoich faworytów?

Projekty do...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA