Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miasto kupiło dawny ratusz na Gościnnej. Być może już za rok będzie tutaj mediateka!

 1 dodane: 07:49, 12/05/16

tagi:

Już oficjalnie – miasto kupiło stary ratusz na Gościnnej 1. W dawnym komisariacie na Oruni najprawdopodobniej zostanie otworzona mediateka. Ale nie tylko.

Miasto kupiło dawny ratusz na Gościnnej. Być może już za rok będzie tutaj mediateka!
Miasto kupiło dawny ratusz na Gościnnej. Być może
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Dziś mogę potwierdzić już oficjalnie: miasto kupiło budynek dawnego ratusza na ulicy Gościnnej – mówił wczoraj wiceprezydent Wiesław Bielawski.

W rozmowie z nami, dodawał: - Uważam to za symboliczny start rewitalizacji Oruni. Bardzo się cieszę, że miasto kupiło tak ważny dla tej dzielnicy budynek. Na pewno będzie dobrze służył mieszkańcom Oruni.

Miasto kupiło budynek na Gościnnej za niecały milion złotych.

Wcześniej adresem na Gościnnej 1 w imieniu Skarbu Państwa zarządzała Agencja Mienia Wojskowego. W ostatnich latach budynek był kilkukrotnie wystawiany w przetargach na sprzedaż. Nikt jednak nie chciał kupić Gościnnej 1. Do czasu aż sprawą nie zainteresowało się miasto.

Jeszcze w 2014 roku w wywiadzie dla nas prezydent Adamowicz wspomniał, że miasto rozważa kupno budynku na Gościnnej. Półtora roku później taki zakup stał się faktem – miasto stało się pełnoprawnym właścicielem tego miejsca.

Kluczowe pytanie, na które odpowiedź w ostatnich miesiącach starali się uzyskać urzędnicy, ale i mieszkańcy Oruni brzmi: na co zostanie przeznaczony budynek przy Gościnnej 1?

W budynku najprawdopodobniej zagości mediateka – czyli multimedialna biblioteka. Oruniacy, ale i mieszkańcy innych dzielnic będą mogli wypożyczać książki, płyty i filmy na dwóch piętrach budynku przy Gościnnej 1.

W dawnym komisariacie i ratuszu działać tutaj będzie inkubator ekonomii społecznej, czyli miejsce, gdzie eksperci doradzą, jak założyć firmę. Urzędnicy informują, że Gościnna 1 ma być też siedzibą lokalnej Rady Dzielnicy.

Sam zakup budynku to wydatek dla miasta rzędu niecałego miliona złotych. Ale znacznie więcej kosztować będzie remont tej kamienicy. Przedstawiciele magistratu wstępnie oszacowali, że przyszłe prace w Gościnnej 1 pochłoną około 3 milionów złotych.

- Budynek wymaga generalnego remontu – mówi nam Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Zmiany czekają dach i strop poddasza. Konieczna jest też wymiana instlacji elektrycznej – wylicza urzędnik.

Kiedy budynek na Gościnnej 1 zostanie do użytku dla mieszkańców? - Najwcześniej w przyszłym roku – ocenia Szczuka. Najpierw w przetargu musi zostać wyłoniony wykonawca remontu. Później rozpocznie się sam remont i przenosiny poszczególnych instytucji.

Galeria artykułu

Miasto kupiło dawny ratusz na Gościnnej. Być może już za rok będzie tutaj mediateka!

Miasto kupiło...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.43.246.*

20:33, 12/05/16

Orunię Widzę Wielką!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

14:28, 12/05/16

Czekałam na takie wiadomości, są świetne.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.235.152.*

10:53, 12/05/16

To wspaniała wiadomość! Budynek zostanie uratowany przed degradacją.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.15.*

10:52, 12/05/16

Świetne wieści!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.229.173.*

10:37, 12/05/16

Brawo!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.255.*

10:24, 12/05/16

Bardzo fajny pomysł:-)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA