Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

SIL "Orunia" ma już 20 lat. W piątek ważna konferencja z udziałem prezydenta

 1 dodane: 16:29, 13/06/16

tagi:

Dla wielu robią dużo dobrego na rzecz tej części Gdańska, inni wciąż ich nie za bardzo kojarzą – w tym roku Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia” obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji w najbliższy piątek na Oruni startuje ważna konferencja z prezydentem Adamowiczem na czele, na którą wszyscy mieszkańcy są zaproszeni.

 SIL
SIL "Orunia" ma już 20 lat. W piątek ważna
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Na Oruni są chyba najbardziej kojarzeni dzięki Festynowi w Parku Oruńskim. To właśnie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia” już kilkanaście razy zorganizowało największą w tej części Gdańska imprezę. Każdego roku na Festynie w Parku Oruńskim bawią się setki, a nawet tysiące ludzi.

Oprócz tego SIL „Orunia” słynie z Gwiazdki, wspólnej zabawy, która odbywa się na Dworcowej i Gościnnej. Niektórzy mieszkańcy dzielnicy z pewnością brali udział też w innej imprezie - „Oruńskie Kujemy”. Za tą rozrywką w okolicy kuźni na Gościnnej również stoi praca przedstawicieli SIL.

Czym właściwie jest to Stowarzyszenie? Najprościej rzecz ujmując jest to partnerstwo, które zrzesza większość działających na Oruni organizacji i instytucji.

Są więc tutaj między innymi lokalne szkoły, przedszkola, parafia, przedstawiciele policji, straży pożarnej, służby zdrowia, pomocy społecznej, jest i Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, a także rada dzielnicy.

- To co jest najważniejsze w naszej organizacji, to więzi między ludźmi i zaufanie między liderami. To nie są puste słowa: SIL to dowód na to, że Orunia jest razem. Że potrafimy wspólnie zrobić coś na rzecz tej dzielnicy – mówi Piotr Wróblewski, od kilku lat szef SIL „Orunia”.

Takie działanie „razem” szczególnie mocno widać było w czasie tragicznej w skutkach powodzi z 2001 roku. - Wtedy to razem organizowaliśmy pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy. Byliśmy też w stałym kontakcie z lokalnymi władzami – wspomina Wróblewski.

W tym roku SIL „Orunia” obchodzi swoje 20-lecie.

W latach 90., kiedy to Orunia nie miała swojej rady dzielnicy, organizacja ta była właściwie jedynym przedstawicielem mieszkańców dzielnicy. - Regularnie braliśmy wtedy udział jako reprezentanci Oruni w dyskusjach na temat na przykład przyszłej rewaloryzacji Parku Oruńskiego – komentuje nasz rozmówca.

Od tamtych lat wiele na Oruni się zmieniło. W ostatnim czasie dzięki staraniom SIL, Orunia doczekała się między innymi remontu zabytkowej kuźni przy Gościnnej.

- Orunia zmieniła się na lepsze. Mieszkańcy są bardzo aktywni, walczą o swoje. My jako SIL na pewno będziemy angażować się w proces rewitalizacji Oruni, to ważna kwestia dla tej dzielnicy – puentuje Wróblewski.

Co ważne, w najbliższy piątek w Szkole Podstawowej nr 16 (ulica Ubocze) odbędzie się konferencja z udziałem prezydenta Gdańska i lokalnych społeczników, która w dużym stopniu będzie poświęcona właśnie SIL „Orunia”. - Serdecznie zapraszamy wszystkich oruniaków – mówią przedstawiciele organizacji.

Konferencja rozpocznie się 17 czerwca (piątek) o godzinie 9:30.

Galeria artykułu

 SIL "Orunia" ma już 20 lat. W piątek ważna konferencja z udziałem prezydenta

SIL...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.23.40.*

11:45, 14/06/16

Panie Prezydencie-Jest wyjątkowa okazja przeprosić za popełniony przez podległych pracowników błędy w planowaniu i rozwiązywaniu spraw związanych z infrastrukturą w zagospodarowaniu przestrzeni Oruni i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

08:47, 14/06/16

Pan Prezydent w szkole "za torami"??? Oby postał z kwadrans na przejeździe kolejowym....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.68.*

23:42, 13/06/16

punkty 777 zapraszam pana redaktora na reportaż chyba ze pan sie boi ^^

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA