Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 14/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego w Św. Wojciechu. Uwaga na niebezpieczną roślinę!

 1 dodane: 13:12, 24/06/16

tagi:

Niebezpieczne znalezisko w Św. Wojciechu – w rejonie ulicy Inspektorskiej, nieopodal Kanału Raduni odkryto niebezpieczną dla zdrowia roślinę, Barszcz Sosnowskiego.

 Barszcz Sosnowskiego w Św. Wojciechu. Uwaga na niebezpieczną roślinę!
Barszcz Sosnowskiego w Św. Wojciechu. Uwaga na
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo niebezpieczną, która może powodować oparzenia II i III stopnia. Unikać trzeba jakiegokolwiek kontaktu z wydzielanymi przez nią olejkami eterycznymi. Dlatego też w upalny dzień do barszczu nie wolno się nawet zbliżać – ostrzegają gdańscy strażnicy miejscy.

I to właśnie oni znaleźli Barszcz Sosnowskiego w Św. Wojciechu. - Dwa dni temu podczas rutynowego patrolu pasa technicznego wzdłuż Kanału Raduni funkcjonariusze zauważyli wysokie rośliny z charakterystycznymi białymi kwiatostanami – mówi rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Rośliny rosły na powierzchni około 30 mkw., w rejonie ulicy Inspektorskiej. O Barszczu Sosnowskiego zostały powiadomione już odpowiednie służby.

Przypadki występowania barszczu Sosnowskiego w Gdańsku należy zgłaszać straży miejskiej na alarmowy numer 986 lub Dyżurnemu Inżynierowi Miasta (nr tel. 58 524 45 00). - Każdy sygnał jest natychmiast sprawdzany – zapewniają urzędnicy.

W ciągu minionych trzech tygodni na alarmowy numer 986 kilkakrotnie przekazywane były informacje o barszczu Sosnowskiego. Miał on rosnąć między innymi przy Trakcie św. Wojciecha, w rejonie ulicy Borkowskiej, a także przy Dąbrowszczaków.

- Za każdym razem we wskazane miejsce jechał patrol straży miejskiej. Mundurowi jednak najczęściej znajdowali czarny bez, którego kwiatostany są podobne do kwiatostanów barszczu. Ale to nie znaczy, że groźnej rośliny na terenie Gdańska nie ma – mówi rzecznik Straży Miejskiej.

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Łodygi barszczu mogą osiągać nawet cztery metry wysokości. Jego korzenie sięgają dwóch metrów w głąb ziemi. Kwiatostany to baldachy, podobne do kopru, jednak dużo większe. Ich średnica może wynosić nawet pół metra. Płatki kwiatów są białe lub lekko zaróżowione.

Galeria artykułu

 Barszcz Sosnowskiego w Św. Wojciechu. Uwaga na niebezpieczną roślinę!

Barszcz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

193.105.63.*

13:01, 01/07/16

u Sosnowskiego

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.232.52.*

17:23, 26/06/16

Barszcz Sosnowskiego podobny jest di rośliny o nazwie Arcydzięgiel Litwor. Ten drugi ma podobne baldachy i może osiągnąć spore rozmiary, Pani z komentarza pewnie bawiła się Arcydzieglem.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

23:31, 24/06/16

Dobry jest barszcz sosnowskiego z uszkami

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.48.*

22:17, 24/06/16

Kiedys jak bylam mala to bawiłam sie identyczna roslina. Mialam szczescie ze to nie byl ten barszcz Sosnowskiego. A tak wgl to strazacy nie mogą go wyciac?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.8.107.*

21:42, 24/06/16

na zapleczu Zatoki

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.134.*

20:34, 24/06/16

Gdzie na Oruni?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.191.*

15:45, 24/06/16

na Oruni też rośnie

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA