Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W Gdańsku powstała Rada Imigrantów. Jest w niej i orunianka

 1 dodane: 16:27, 20/09/16

tagi:

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce Rada Imigrantów. Będzie doradzać prezydentowi Adamowiczowi. W jej skład wchodzi kilkanaście osób, jedna z nich, uchodźczyni z Czeczeni mieszka na Oruni.

Khedi Alieva odbiera nominację do zasiadania w Radzie Imigrantów
Khedi Alieva odbiera nominację do zasiadania w Radzie Imigrantów
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

- My was, imigrantów, serdecznie witamy w Gdańsku, poznajcie nasze miasto, nas, szanujcie nasze obyczaje. Ale my też chcemy was poznać. Rada Imigrantów będzie doradzać całej administracji miejskiej, co jeszcze powinniśmy robić, abyście lepiej integrowali się w naszym mieście. Nie traktujemy was jako problem, tylko jako szansę dla Gdańska – mówił wczoraj prezydent Adamowicz, zwracając się do nowopowołanej Rady Imigrantów.

W jej skład wchodzą ludzie różnej narodowości (na przykład Czeczenia, Tunezja, Ukraina, Syria, czy Uzbekistan). Lista liczy sobie 12 nazwisk. Rada Imigrantów będzie woluntarystycznie doradzać miejskim urzędnikom. - Chodzi o to, by głos w sprawie imigrantów zabierali właśnie imigranci. Chcemy współpracować z Polakami, którzy są wobec nas bardzo gościnni – mówią przedstawiciele Rady.

Wśród tej dwunastki jest też mieszkanka Oruni. To Khedi Alieva, edukatorka, aktywistka, uchodźczyni z Czeczenii. W Gdańsku mieszka od trzech lat. Kiedy rozmawiałem z nią kilka miesięcy temu, ta licząca już sobie ponad 40 lat kobieta opowiadała mi o trudnym życiu w Czeczeni, o tamtejszej wojnie, o codziennym strachu. Opowiadała mi również o przyjeździe do Polski, o niełatwych początkach w warszawskim obozie dla uchodźców. Było też o pierwszych wspomnieniach z Gdańska, Khedi nie ukrywała, że to miasto bardzo jej się spodobało, i że chciałaby tutaj zamieszkać na stałe.

Jak pokazują ostatnie badania, liczba imigrantów w Polsce stale się zwiększa. W Gdańsku Według oficjalnych miejskich statystyk, w 2013 roku zameldowanych w Gdańsku było 2 320 cudzoziemców, w 2014 było to 2 766 osób a w 2015 roku - 3 323 cudzoziemców. Oczywiście znaczna część obcokrajowców w Gdańsku nie rejestruje w Urzędzie Miejskim swojego miejsca zamieszkania.

Szacuje się, że liczba imigrantów w Gdańsku (wśród nich największą grupę stanowią szukający tutaj pracy Ukraińcy) będzie coraz wyższa.

Oruńska Gościnna Przystań chętnie odwiedzana przez obcokrajowców

Również na Oruni widać taki trend. Tutejszy Dom Sąsiedzki przy ulicy Gościnnej jest coraz częściej odwiedzany przez imigrantów. To tutaj prowadzone są dla nich lekcje języka polskiego, a mamy z Czeczeni, czy Ukrainy przychodzą na spotkania Klubu Rodzica. Jedna z Ukrainek, Wiktoria „Wika” Sykula, o której już pisaliśmy, bezpłatnie prowadzi tutaj zajęcia jogi.

- Traktujemy imigrantów jak zwykłych mieszkańców. Jest im jednak trudniej niż na przykład Oruniakom, chociażby ze względu na barierę językową, czy kłopoty związane ze znalezieniem mieszkania, czy pracy – mówi Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani, który wspólnie z innymi gdańskimi społecznikami, ale i urzędnikami brał udział w tworzeniu ważnego dokumentu o nazwą Model Integracji Imigrantów.

Jednym z założeń dokumentu jest właśnie powołanie Rady Imigrantów. Model Integracji Imigrantów wszedł w życie wraz z czerwcowym głosowaniem radnych miasta. Dokument można znaleźć TUTAJ.

Galeria artykułu

Khedi Alieva odbiera nominację do zasiadania w Radzie Imigrantów

Khedi Alieva...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

164.127.155.*

02:21, 24/09/16

sukinsynu,co ty robisz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.144.232.*

19:47, 22/09/16

Nie potrzebujem ani tej pani ani jej ziomali i innych muzulmanow. Jak ich bedzie wiecej to zacz a stawiac żądania jak niemczech czy austrii

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

11:01, 21/09/16

Nie róbmy tego samego błędu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

01:02, 21/09/16

z pania na zdjeciu z Czeczenii mialem przyjemnosc rozmawiac na rozne tematy nortujace spoleczenstwo,bardzo milo minal czas w Domku w Parku Orunskim... polecam umowic sie na spotkanie!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA