Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 14/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zbiornik Stara Orunia znów pod panowaniem nietoperzy. Na wiosnę szykują się kolejne prace

 1 dodane: 10:16, 17/10/16

tagi:

Nietoperze ponownie masowo odwiedzają Zbiornik Stara Orunia. To w tym wybudowanym w XIX-wieku rezerwuarze od zeszłego roku trwa remont, a w 2018 roku Orunia (ale i cały region) doczeka się ciekawej atrakcji.

Zbiornik Stara Orunia znów pod panowaniem nietoperzy. Na wiosnę szykują się kolejne prace
Zbiornik Stara Orunia znów pod panowaniem
Fot. GIWK

Fotografia 1 z 1

O remoncie w XIX-wiecznym Zbiorniku Stara Orunia pisaliśmy TUTAJ.

Przypomnijmy, ten nieczynny obecnie zabytek mieści kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu, z oddalonego 20 km Pręgowa, wodociągiem.

Miasto postanowiło wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Kiedy Orunia doczeka się nowej atrakcji? W 2018 roku ten położony w rejonie ulicy Kampinoskiej zabytek będzie można zwiedzać - odpowiadają urzędnicy.

Ale nie będzie można odwiedzać go przez cały rok, bo Zbiornik to również swoista świątynia nietoperzy. Pomysłodawcy remontu i otwarcia „Starej Oruni” chcą ochronić nietoperze, dlatego też zabytek będzie funkcjonował na wiosnę i w lato.  Zima i jesień to czas, w którym "Stara Orunia" będzie zamknięta dla gości.

I właśnie teraz, kiedy za oknami robi się zimniej, do zbiornika wracają nietoperze. - W tej chwili w obiekcie przebywa już 80 nocków rudych i jeden nocek duży. Nocki rude odbywają swoje jesienne rojenie jako jedne z pierwszych gatunków nietoperzy. To najcenniejszy gatunek zimujący w zbiorniku – informują przedstawiciele Gdańskiej Infrakstruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, instytucji, która nadzoruje prace w Zbiorniku.

Na zimę przylatuje tu nawet 500 nietoperzy. Opuszczają Zbiornik na wiosnę. Wtedy też rozpoczną się dalsze prace remontowe.

Galeria artykułu

Zbiornik Stara Orunia znów pod panowaniem nietoperzy. Na wiosnę szykują się kolejne prace

Zbiornik Stara...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.71.188.*

08:47, 07/02/18

Trzeba zaznaczyć że pomysłodawcy nie "chcieli" a musieli ochronić siedlisko prawnie chronionych gatunków. To poza dobrymi chęciami był ich obowiązek

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA