Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 14/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podstawówka z Łostowic będzie nosić imię prof. Sampa

 1 dodane: 13:42, 27/10/16

tagi:

Gdańscy radni przyjęli dzisiaj uchwałę, która położonej na Łostowicach Szkole Podstawowej nr 86 nadaje imię profesora Jerzego Sampa, zmarłego rok temu autora wielu książek, propagatora historii Gdańska, w tym oczywiście Oruni.

 Podstawówka z Łostowic będzie nosić imię prof. Sampa
Podstawówka z Łostowic będzie nosić imię prof.
Fot. gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Historia tej szkoły sięga końca lat wojny. Jak podają przedstawiciele SP nr 86: przed 1939 rokiem wieś Łostowice posiadała zbiorczą szkołę powszechną, która została doszczętnie spalona podczas wojny.

W 1945 roku na czas odbudowy placówki, na potrzeby uczniów zajęto poniemiecki budynek gospodarczy. „Uruchomiono cztery klasy z siedmiu roczników. Zapisano 74 uczniów. Niektóre z nich nie znały j. polskiego. Dzieci pochodziły z Łostowic, Zakoniczyna, Maciek i Kowal. Po roku 20 dzieci odeszło z powodu wyjazdu rodziców” - czytamy na stronie SP nr 86.

Nowa nazwa dla szkoły, obchody 70-lecia

Szkoła z prawdziwego zdarzenia była tutaj gotowa na rok szkolny 1946/1947. Oddano wtedy trzy sale lekcyjne, dwa mieszkania nauczycielskie, dwie szatnie, kancelarię szkolną oraz mieszkanie dla woźnego. Dopiero rok później położona na dzisiejszej ulicy Wielkopolskiej placówka doczekała się światła elektrycznego.

Podstawówka z Łostowic niedługo obchodzić będzie swoje 70-lecie - stosowne uroczystości będą miały miejsce 10 lutego 2017 roku. Ważnym momentem w historii placówki będzie z pewnością data 27 października 2016 roku – to właśnie dzisiaj gdańscy radni przyjęli uchwałę o nadaniu szkole nazwy imienia zmarłego w 2015 roku profesora Jerzego Sampa.

Spacery z synem profesora

O takiej możliwości mówiło się już od miesięcy. Szkoła organizowała spacery z cyklu "Spacer Śladami prof. Jerzego Sampa", w których brał udział syn profesora, Christian Samp, również wielki miłośnik historii Gdańska, w tym oczywiście Oruni.

Jak podają szkolni kronikarze, spacery objęły między innymi zwiedzanie Małej Zbrojowni,Bastionu św. Gertrudy, Bramy Nizinnej, czy Opływu Motławy.

Profesor Jerzy Samp - informacje

Jerzy Samp, który przez wiele lat mieszkał na Oruni, był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza. Napisał m.in: Droga na sabat(1981), Smętek. Studium kreacji literackich (1984), Gdańsk prawie nie znany (1993), Bedeker gdański (1996), Danzig von A bis Z (1997), Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze (2000), Miasto magicznych przestrzeni (2003).

Nie zapominał też o Oruni, napisał m.in. wydaną w 1992 roku książkę: „Orunia, Zabytki, historia, kultura".

W 2009 roku w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Profesor zmarł w 2015 roku, w wieku 63 lat.

Kilka lat temu profesor w kapitalnym stylu opowiadał na naszym portalu o dawnej Oruni.

Galeria artykułu

 Podstawówka z Łostowic będzie nosić imię prof. Sampa

Podstawówka z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.246.216.*

14:44, 28/10/16

Good idea

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA