Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 03/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńscy radni z pomysłami do miejskiego studium. Jak Wam się podobają takie propozycje?

 1 dodane: 20:53, 21/11/16

tagi:

Park&ride na Gościnnej, budowa drogi na terenie dzisiejszych działek w rejonie Żuławskiej, modernizacja pawilonów na Związkowej – to niektóre z propozycji oruńskich radnych dzielnicowych, przygotowane w odpowiedzi na miejskie studium Gdańskie Przestrzenie Lokalne (GPL).

Szkic koncepcyjny Rynku Oruńskiego
Szkic koncepcyjny Rynku Oruńskiego
Fot. BRG: Anna Fikus-Wójcik

Fotografia 1 z 1

O stworzonym przez Biuro Rozwoju Gdańska projekcie pisaliśmy kilka dni temu tutaj (cała koncepcja BRG - tutaj). Przypomnijmy, GPL zakłada między innymi: zamknięcie Gościnnej dla samochodów, budowę tunelu pieszo-rowerowego przy ulicy Smętnej i dwóch przejazdów bezkolizyjnych (Sandomierska i rejon Bocznej), budowę pomostów na Kanale Raduni i tworzenie miejskich placów w kilku punktach Oruni.

Oruńskim radnym dzielnicowym koncepcja urzędników się podoba. - Mamy jednak też swoje propozycje inwestycji na Oruni, które chcielibyśmy, by zostały uwzględnione w miejskich planach – mówi nam Mateusz Korsztun z Rady Dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Park&ride na Gościnnej

Jednym z pomysłów jest tutaj budowa park&ride (parkuj i jedź) na Gościnnej. W koncepcji miejskich planistów ulica Gościnna jest wyłączona z ruchu samochodowego. - Dobrze byłoby stworzyć tutaj parking, gdzie ludzie zostawialiby swoje samochody. Już teraz niektórzy mieszkańcy Pruszcza przyjeżdżają na Gościnną, parkują tu auto i przesiadają się na przykład w 113 – przekonuje Korsztun.

Parking służyłby tez ludziom, którzy przyjechali na Gościnną do kościoła, przychodni, czy szkoły muzycznej. Byłby też wsparciem dla odwiedzających Park Oruński.

Zdaniem Korsztuna, taki parking mógłby powstać na zapleczu Gimnazjum nr 10. - Są tam niezagospodarowane działki, w sam raz na taką przestrzeń. Na parking wjeżdżałoby się w okolicy dzisiejszej wiaty śmietnikowej, położonej naprzeciwko pomnika „Inki” - tłumaczy autor pomysłu.

Park&ride na Gościnnej przydałby się również kierowcom autobusów. To właśnie na parkingu miałby zostać usytuowany szalet miejski.

Przyjemna 2.0

Drugim projektem, który radni dzielnicowi zgłoszą urzędnikom jest tak zwana Przyjemna 2.0. Mowa o budowie drogi, która rozpoczynałaby się w okolicach skrzyżowania Żuławskiej z Przyjemną i biegła przez teren obecnych ogrodów działkowych aż do ulicy Równej. Radni przekonują, że taka droga odciążyłaby ulicę Smętną i Żuławską, a w połączeniu z rozważanym przez planistów tunelem kolejowym przy ulicy Równej, byłaby doskonałym sposobem na odprowadzenie ruchu w kierunku Nowej Podmiejskiej (i planowanego tam bezkolizyjnego przejazdu).

Modernizacja pawilonów

Radni postulują również o modernizację pawilonów na Związkowej, tak by były one dostępne z obu stron (także od strony parku i placu zabaw). Miejski GPL zakłada, że w miejscu dzisiejszego parkingu przy pawilonach powstanie estetyczny miejski plac. - Aż się prosi, by ucywilizować wygląd tych pawilonów, które, co tu ukrywać, obecnie straszą swym wyglądem – komentują radni.

Ciągi pieszo-rowerowe "za torami"

Kolejna kwestia to budowa ciągów pieszo-rowerowych, położonych „za torami”. - Jest pomysł chociażby na ulicę Żuławską, by przy blokach zlikwidować te zniszczone trawniki i wielkie krawężniki. A w zamian za to stworzyć tutaj ładną aleję, na przykład wierzbową – mówi Korsztun.

Parkingi na Małomiejskiej, zmiany na Gościnnej

Radni będą też prosić urzędników, by zaplanowali budowę miejsc parkingowych w rejonie Szkoły Podstawowej n 56 na Małomiejskiej. To właśnie tę część Oruni w przyszłości czeka rewolucja drogowa - wszystko za sprawą planowanej Nowej Małomiejskiej.

Na ten moment dwa ostatnie postulaty dotyczą okolic ulicy Gościnnej. Chodzi o budowę pochylni na Kanał Raduni – taka inwestycja była już zaplanowana, ale sprzeciwił się jej konserwator zabytków. Drugą sprawą jest „poprawienie dojścia z ulicy Gościnnej do Parku Oruńskiego”, tak by spacerujący mogli jeszcze szybciej i bezpieczniej przemieszczać się między tymi punktami.

Galeria artykułu

Szkic koncepcyjny Rynku Oruńskiego

Szkic...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.201.*

21:17, 28/12/16

Cwaniaku 37.248.161.* nie mieszkam na Oruni ale tam często bywam i zauważam pewne mechanizmy i nierówności . Trzeba być naprawdę ślepym żeby tego nie widzieć. Atakujesz bo masz cos za uszami a tak bardzo chcesz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.248.161.*

22:49, 17/12/16

*201 do pracy społecznej daleka droga u ciebie. Wolisz jak inni za ciebie coś zorbią? Postawa roszczeniowa tak najprościej. Mam czyste sumienie, bo załatwia swoje marzenia sam i wiem na jakim etapie są sprawy na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.201.*

20:21, 17/12/16

Gościu 89.67.193.* czyżbyś mieszkał na Grabowej i masz piękne chodniczki - a więc RO ci załatwiła piękniejszą stronę okolicy . Jakoś łatwiej na Oruni się załatwia nowe projekty dla \"ELYTY\" pod ich aktualne ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.193.*

08:13, 27/11/16

*201 napisz projekt budowy chodnika o jakim marzysz w Budżecie Obywatelski, zrób coś z tym a nie marudzisz. Mieszkańy Związkowej Przyjemnej Żuławskiej cię potrzebują! I jak już napiszesz i załawtisz to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.201.*

00:11, 26/11/16

Czy ktoś wie dlaczego robi się chodniki i zagospodarowanie terenu od Grabowej przez mały park do tuneli a nic nie udało się przez tyle lat zrobić od strony pawilonów przy Związkowej?! Przecież tam ciągle nic się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.189.*

08:36, 25/11/16

witam , może warto też zająć się terenem położonym \"za torami\"przy ul.Bocznej po wyjściu z tunelu bo tam to nawet dobrze terenu nie wyrównali po budowie i mega duże chaszcze rosną ,ze wieczorem strach tam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.212.*

21:16, 22/11/16

Dziękuję, doczytałam :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.252.*

10:08, 22/11/16

ZTM powinnien ogarnąć linię 113 aby jeździła częściej z rana a nie czekasz rano jak idiota godzine.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.153.*

23:37, 21/11/16

Wykonywany jest Projekt z Budżetu Obywatelskiego 2016. Reszta informacji na stronie DRMG

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.212.*

22:37, 21/11/16

Czy ktoś wie co to za dwa kwadraty, które pojawiły się w parku przy ul. Związkowej?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA