Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Budżet Gdańska na rok 2017. Są pieniądze na Park Schopenhauera, basen na Oruni i tramwaje „na południu”

 1 dodane: 13:49, 27/11/16

tagi:

Urzędnicy ogłosili miejski budżet na rok 2017. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na Oruni doczekamy się szeregu przedsięwzięć. Szykują się też ważne inwestycje w południowym Gdańsku.

 Budżet Gdańska na rok 2017. Są pieniądze na Park Schopenhauera, basen na Oruni i tramwaje „na południu”
Budżet Gdańska na rok 2017. Są pieniądze na Park
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

574 miliony złotych – tyle pieniędzy w przyszłym roku miasto wyda na inwestycje w Gdańsku.

Urzędnicy przedstawili budżet Gdańska na rok 2017. Jest tu między innymi mowa o budowie mostu na Wyspę Sobieszewską, budowie nowych linii tramwajowych, przebudowie ulic, remontach szkół i przedszkoli, budowie basenów i mieszkań. Najwięcej pieniędzy pochłonie tutaj rozbudowa ulicy Kartuskiej, na odcinku od ulicy Otomińskiej do granicy miasta. Realizacja tej inwestycji będzie kosztować miasto 66 mln złotych.

Są pieniądze na Park Schopenhauera

Niemało uwagi poświęcono Oruni i południowym dzielnicom Gdańska. W 2017 roku planowane są rewaloryzacje trzech miejskich zieleńców. Zmian doczekają się: Park Oliwski, ale też Park Oruński i Park Schopenhauera.

O modernizacji tego ostatniego (położony jest w rejonie Stacji Orunia, przy ulicy Dworcowej) mówiło się już od dawna, teraz wreszcie projekty miejskich planistów mają szansę się ziścić. W przyszłym roku w Parku Schopenhauera mają zostać wykonane alejki spacerowe, oświetlenie, fontanna i toaleta. Przebudowana zostanie też instalacja sieci wodno-kanalizacyjnych i instalacja elektryczna.

Nadchodzi koniec zmian w Parku Oruńskim

2017 to też rok, w którym zakończy się rewaloryzacja Parku Oruńskiego. W tym popularnym miejskim zieleńcu powstaną nowe alejki spacerowe, altany, szalet, oświetlenie i monitoring. Nasadzona zostanie też nowa zieleń. Park zyska również amfiteatr. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ponad 27 mln zł pochłonie przebudowa wiaduktu

Urzędnicy zarezerwowali na przyszły rok 27,6 miliona złotych na przebudowę wiaduktu na Biskupiej Górce. O tej inwestycji więcej napiszemy już niedługo.

6 mln zł będzie kosztował basen na Oruni

W budżet miasta wpisano też 6 milionów złotych na budowę basenu przy ulicy Smoleńskiej. Przedsięwzięcie to ma być gotowe w pierwszym kwartale 2018 roku.

Przyszły rok to także remont ostatniego odcinka ulicy Raduńskiej, a także remonty w szkole na ulicy Smoleńskiej.

Powstaną nowe linie tramwajowe na południu

W budżecie znalazły się też pieniądze na budowę linii tramwajowej w ciągu Nowej Bulońskiej Północnej i w ciągu Nowej Warszawskiej. O tych ważnych dla południa Gdańska inwestycjach pisaliśmy TUTAJ.

Południe Gdańska zyska nową szkołę i nowe mieszkania

Z kolei 7 milionów złotych wygospodarowano na budowę Węzła Szadółki. 11 milionów – tyle będzie kosztować miejski budżet budowa szkoły przy ulicy Jabłoniowej (powstanie w 2018 roku). Na tej ulicy powstanie też nowe, miejskie przedszkole (dla 250 dzieci).

Miasto wygospodarowało też ponad 20 milionów złotych na wybudowanie 154 mieszkań przy ulicy Unruga. Będą to tzw. TBSy (wykonawcami są tutaj miejskie spółki, TBSy powstały niedawno m.in. na Trakcie św. Wojciecha).

Budżet obywatelski i budżet rad dzielnic. Będą jeszcze inne, skromniejsze inwestycje

Warto też przypomnieć, że w 2017 roku na Oruni i w południowym Gdańsku szykuje się też szereg miejskich inwestycji, które związane są z budżetem obywatelskim. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

W tym roku poznamy też plany dzielnicowych rad, które dysponują swoim budżetem. W skali miasta są to jednak dość skromne pieniądze - dla przykładu budżet Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce to około 60 tysięcy złotych w skali roku. O planach radnych dzielnicowych napiszemy już niedługo.

Galeria artykułu

 Budżet Gdańska na rok 2017. Są pieniądze na Park Schopenhauera, basen na Oruni i tramwaje „na południu”

Budżet Gdańska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.95.235.*

23:34, 27/11/16

gdyby zamiast MERKUSA byl hipermarkiet "FORUM ZULAWSKA" to kasa na wiadukt/ tunel by sie znalazla i budowano w 1 z 10 proitetow miasta Gdanska..a tak klapa nie ma hipermarkietu i juz nic nie zrobia do 2020r..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.129.*

20:09, 27/11/16

ciekawa sprawa sa pieniadze na przebudowe wiaduktu na biskupiej gorce a nie ma pieniedzy na stworzeinie bezkolizyjnych przejazdow kolejowych min dworcow a smetna a my dalej stoimy samochodami i tracimy ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA