Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zmiany w kościele przy ulicy Gościnnej. Nowy proboszcz opowiada o ważnych dla wiernych inwestycjach

 1 dodane: 18:25, 08/12/16

tagi:

O niedawno zakończonych, ale także i o przyszłych remontach kościoła przy ulicy Gościnnej rozmawiamy z ks. Mariuszem Słomińskim, proboszczem parafii Św. Jana Bosko.

Zmiany w kościele przy ulicy Gościnnej. Nowy proboszcz opowiada o ważnych dla wiernych inwestycjach
Zmiany w kościele przy ulicy Gościnnej. Nowy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Ksiądz Mariusz Słomiński jest proboszczem kościoła przy ulicy Gościnnej od czterech miesięcy. Jak mówi, Orunia jest mu bliska, bo właśnie w tej dzielnicy Gdańska się wychował. Mieszkał na ulicy Szafirowej, chodził do „dziewiątki”, i do siódmego liceum na Oruni.

Mimo że proboszczem jest tutaj od niedawna, to świątynia w sercu oruńskiego rynku zdążyła już nabrać innego wyglądu. W ostatnich miesiącach kościół doczekał się kilku, ważnych dla wiernych zmian.

- Sufit i wszystkie ściany kościoła zostały pomalowane. Renowację przeszło też prezbiterium, a więc ta część świątyni, gdzie odbywa się msza święta. Na ołtarzu pojawiła się mensa, czyli blat marmurowy – mówi w rozmowie z nami ks. Słomiński.

Proboszcza szczególnie cieszy inna inwestycja. - Zostały oczyszczone i uszlachetnione ozdoby przy ołtarzu, które teraz doczekały się złocenia i srebrzenia. Dokonał tego twórca rzeźb w naszym kościele, profesor Wawrzyniec Samp. To było jego marzenie, by właśnie w taki sposób dokończyć ołtarz w naszej świątyni. To się udało.

W kościele przy ulicy Gościnnej zostało też poprawione oświetlenie, a także instalacja elektryczna. Naprawiono zegar, uruchomiono też, jak mówi ksiądz, szwankujące wcześniej dzwony.

Również i w 2017 roku szykują się tutaj kolejne inwestycje.

- W przyszłym roku chcemy przeprowadzić gruntowny remont organów. Szukamy środków, stąd piszemy różne projekty do ministerstwa i do urzędu miasta – dopowiada proboszcz.

Duchowny chciałby też, by w przyszłym roku wyremontowane zostały trzy pary zabytkowych drzwi kościoła. To może się udać, ale najpierw trzeba uzyskać zgodę konserwatora zabytków i znaleźć odpowiednie środki.

Wielkim marzeniem księdza Słonimskiego jest też remont elewacji i podświetlenie kościoła. - Wiem, że Orunia ma być rewitalizowana. Może udałoby się pozyskać środki na takie inwestycje? Nowa elewacja i pięknie podświetlony kościół, to wszystko razem doskonale wpasowywałoby się w odnowioną ulicę Gościnną – uważa rozmówca portalu MojaOrunia.pl

Galeria artykułu

Zmiany w kościele przy ulicy Gościnnej. Nowy proboszcz opowiada o ważnych dla wiernych inwestycjach

Zmiany w...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.204.*

19:43, 22/12/16

Zawsze jak jakiś ksiądz mówi, że pora na inwestycje \"ważne dla wiernych, parafii i kościoła\" to czuję wewnętrzny niepokój :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.30.*

23:29, 09/12/16

WIARA jest Łaską; biedni Ci, którzy Jej nie mają...:(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.186.155.*

16:38, 09/12/16

Do osoby poniżej: popieram w 100%. Wiara to podstępna i zamaskowana metoda do zarabiania na naiwnych - nic więcej i nic mniej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.212.242.*

12:52, 09/12/16

A ja Wam napiszę, że każda religia to zło. Od tysiąca lat wysysają pieniądze z biednych ludzi wmawiając im bajeczki o raju po śmierci. A ciemny lud słucha, płaci i traci czas zamiast zająć się czymkolwiek ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.144.80.*

08:19, 09/12/16

Brawo Księże Proboszczu. wreszcie widać gospodarza w tej naszej kochanej Parafii. Prośba , aby i samych Księży zdyscyplinować, wydaje mi się ,że już to zacząłeś. Pozdrawiam Parafianka

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.189.*

20:51, 08/12/16

jak trzeba to ja mogę zabrać całą miedziankę na złom :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.41.*

19:40, 08/12/16

Proszę księdza brawo! A elewacją mogę się zająć :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA