Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W listopadzie w Parku Oruńskim wycięto 177 drzew. "Działamy zgodnie z prawem"

 1 dodane: 13:51, 13/12/16

tagi:

W Parku Oruńskim wycinane są drzewa – alarmują nasi czytelnicy. Urzędnicy zapewniają, że wycinka jest prowadzona zgodnie z prawem i jest niezbędnym elementem trwającej rewaloryzacji zieleńca. Liczba wyciętych drzew budzi jednak wrażenie.

 W listopadzie w Parku Oruńskim wycięto 177 drzew.
W listopadzie w Parku Oruńskim wycięto 177 drzew.
Fot. DRMG

Fotografia 1 z 1

- Kto i po co wycina drzewa w naszym Parku? Przecież to jest jawna dewastacja – denerwuje się jedna z naszych czytelniczek, które poprosiła byśmy przyjrzeli się sprawie.

O wycince pisała też inna czytelniczka, która zamieściła na naszym portalu stosowne zdjęcia (znajdziesz je TUTAJ).

Okazuje się, że w Parku Oruńskim nie działają wandale, bo wycinka jest nadzorowana przez miasto. - Prace mają na celu rewaloryzację roślinności i przywrócenie dawnego układu drzewostanu w parku. Do końca listopada na terenie parku prowadzona była wycinka drzew, będących w złym stanie zdrowotnym lub drzew uszkodzonych, zagrażających bezpieczeństwu przechodniów, a także tych, które kolidują z realizowanym obecnie projektem rewaloryzacji parku. Prace w grudniu ograniczone są do cięć sanitarnych i mają na celu usunięcie suchych gałęzi – tłumaczy Anna Ślusarska z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Liczba wyciętych drzew budzi jednak wrażenie. - W listopadzie tego roku wycięto w Parku Oruńskim 177 drzew - odpowiada na nasze pytanie Ślusarska.

Przedstawiciele DRMG zapewniają, że wycinka prowadzona jest zgodnie z prawem. W rozmowie z nami powołują się tutaj na trzy dokumenty. Mowa o inwentaryzacji dendrologicznej Parku Oruńskiego i o projekcie zagospodarowania terenu.

Ale najważniejszym zapisem jest tutaj listopadowa decyzja prezydenta Adamowicza, według której w Parku Oruńskim pozwala się usunąć drzewa kolidujące "z zatwierdzonym przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków projektem rewaloryzacji i adaptacji parku Oruńskiego oraz ze względu na stan zdrowotno -techniczny drzew, skupin drzew i skupin krzewów".

Urzędnicy informują, że w ostatnim czasie w Parku Oruńskim przeprowadzono inwentaryzacje 1173 drzew i skupin drzew oraz 158 skupin krzewów.

- Jednocześnie chcemy podkreślić, że w celu odtworzenia pierwotnego układu Parku Oruńskiego, w obecnie realizowanym zakresie prac rewitalizacyjnych przewidziano nasadzenia drzew liściastych, iglastych oraz licznych krzewów i bylin – zapewnia Ślusarska.

Ostatni etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego (pisaliśmy o tym TUTAJ) ma zakończyć się w przyszłym roku.

Galeria artykułu

 W listopadzie w Parku Oruńskim wycięto 177 drzew. "Działamy zgodnie z prawem"

W listopadzie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.30.*

21:53, 18/12/16

Trudno nazwać parkiem te pozostałości po PARKU. Żal...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.201.*

20:07, 17/12/16

Dokładnie. Macie racje. Park był kiedyś a teraz jest łyso i obskurnie. Urzędasy zniszczyły nasz park. Nawet powodzie tego nie dokonały!!! Żadne betonowe dróżki , ławki z betonu i fontanny nie przywrócą ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.30.*

23:02, 15/12/16

Istotnie, park BYŁ...:( Było się czym szczycić. Teraz jakby "wyłysiał" i dłuuugo poczekamy na to co było.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:55, 14/12/16

Aby osiągnąć te rozmiary nowe drzewa będą rosły co najmniej 20 - 30 lat. Szkoda. Skwerów mamy sporo, ale taki park był tylko jeden....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.187.90.*

19:20, 13/12/16

gosciu 626153 ja uważam ze najlepszym arch.jest natura i mam prawo głosić fakt iż bardziej podobają mi się stare drzewa krzaki pełne ptaków i rudych Basiek a żaden nawet doktor nauk wszelakich nie gwarantuję ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:42, 13/12/16

widzę, że wszyscy komentujący ten i podobne artykuły mają co najmniej doktorat z leśnictwa a drugi z architektury krajobrazu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.252.*

17:06, 13/12/16

Czyste zdrowe powietrze ale już nie w naszym parku. To jest chore że robią co chcą wbrew ochrony środowiska. Taki urzędas jak zdechnie to pies powinien go osikać.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.132.*

15:49, 13/12/16

rezultaty tej rewaloryzacji są koszmarne. Dlaczego nikt nie zapytał mieszkańców Oruni o to co sądza na temat wszytskich działań i planów? przykre jest to co się stało z parkiem jaki pamietam z czasów ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.187.90.*

15:26, 13/12/16

drzewa to tlen drzewa to piękno ,drzewa to ptaki ,ptaki to spiew wszystko to balsam na zdrowie mieszczuchów którego potrzebujemy wszyscy DLACZEGO URZEDASY USZCZESLIWJAJA NAS NA SIŁE I ZA NASZE PIENIADZE

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA