Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wigilia dla potrzebujących oruniaków. "Pomagajmy innym, nawet jak sami nie mamy wiele"

 1 dodane: 18:08, 20/12/16

tagi:

Na wczorajszej oruńskiej Wigilii, którą urządzali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pojawiło się ponad dwadzieścia osób. - Najważniejsze jest zdrowie. Warto też doceniać to, co się ma w życiu, i nie narzekać na los – usłyszałem od ludzi, którzy często muszą przeżyć cały miesiąc, mając do dyspozycji kilkaset złotych.

Wigilia dla potrzebujących oruniaków.
Wigilia dla potrzebujących oruniaków. "Pomagajmy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Potrawy wigilijne, choinka, prezenty, i oczywiście kolędy. Te ostatnie były puszczane z magnetofonu, ale niewiele brakowało, by „na żywo” zaśpiewał je utalentowany solista, absolwent akademii muzycznych Sankt Petersburga i Doniecka.

Mowa o 59-letnim Wiktorze Szewkunie, który teraz mieszka na Oruni. Wiele lat temu miał poważny wypadek, i musiał przerwać solową karierę. - Posypało mi się życie, straciłem zdrowie. Ale czy mogę narzekać? Tak wiele osób ginie w wypadkach, w moim przypadku pan Bóg nie zdecydował się mnie jeszcze wezwać do siebie. Dał mi szansę, bym pomagał innym. I staram się to robić – usłyszałem od pana Wiktora, który wspólnie z innymi przyszedł na organizowaną przez MOPR wigilię.

Skromna (ale jakże ważna!) uroczystość odbyła się w salce parafialnej kościoła przy ulicy Gościnnej. Brało w niej udział ponad dwadzieścia osób, mieszkańców Oruni, którzy na co dzień korzystają z miejskiej pomocy.

- Na Oruni pomagamy około 800. rodzinom. To dzielnica w Gdańsku, w której stosunkowo najwięcej osób korzysta z pomocy naszej instytucji – usłyszałem od obecnych na Wigilii przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Ludzie dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Najczęściej mówiono o zdrowiu i spokoju ducha. - To najważniejsze. Czasem trochę mi się chce śmiać, jak słyszę kogoś, kto narzeka, że nie może wyżyć za dwa tysiące złotych miesięcznie. Ja mam socjalne mieszkanie, i rentę rzędu kilkuset złotych. I czasem podzielę się ostatnim groszem z sąsiadami. Później sobie mówię: ale ty głupi jesteś. Ale cóż, niektórzy mają jeszcze mniej niż ja – mówił mi pan Wiktor.

- To ważne, że są takie spotkania jak dzisiaj. Są ludzie, którzy chcą nam pomagać, czuć atmosferę poświęcenia. Życzę wszystkim spokoju ducha, bo to daje poczucie bezpieczeństwa człowiekowi – komentował Robert Polejczuk, mieszkaniec Traktu św. Wojciecha.

Podobne Wigilię MOPR organizuje też w innych dzielnicach Gdańska.

Galeria artykułu

Wigilia dla potrzebujących oruniaków. "Pomagajmy innym, nawet jak sami nie mamy wiele"

Wigilia dla...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA