Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Co dalej z Bramą Nizinną? "Wiele już zrobiono, ale..."

 4 dodane: 19:11, 30/12/16

tagi:

- Generalnie remont Bramy Nizinnej już się niemalże zakończył, teraz trzeba zainstalować jeszcze furtki i wrota – mówi nam Adam Nieroda, radny miasta, który mocno zabiegał o remont XVII-wiecznego zabytku. By jednak inwestycja się opłaciła, potrzeba jeszcze zmian w pobliskim układzie drogowym.

Co dalej z Bramą Nizinną?
Co dalej z Bramą Nizinną? "Wiele już zrobiono,
Fot. GZNK

Fotografia 1 z 4

- Na moje dyżury radnego przychodzili mieszkańcy i mówili wprost: trzeba coś zrobić z Bramą Nizinną, bo ta zaraz się rozleci. Sam wychowałem się na Toruńskiej, wielokrotnie chodziłem na spacery po okolicy, i widziałem, że zabytek potrzebuje remontu – komentuje w rozmowie z portalem MojaOrunia.pl Adam Nieroda, gdański radny Platformy Obywatelskiej.

Polityk podkreśla, że także i inni radni interesowali się tym tematem. -  Jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Miasta, ja i radny Dariusz Słodkowski zwracaliśmy uwagę na konieczność remontu Bramy Nizinnej, która była w tak kiepskim stanie, że w każdej chwili mogła się rozsypać. W sprawę zaangażowała się także radna Magdalena Olek, i wspólnymi siłami w Komisji Zrównoważonego Rozwoju zabiegaliśmy o tę inwestycję – dopowiada.

Radni zwrócili się do wiceprezydenta Grzelaka z prośbą o interwencję, a ten obiecał pomóc. Słowa dotrzymał, bo miasto znalazło w budżecie pieniądze na ratowanie XVII-wiecznej Bramy.

O remoncie Bramy Nizinnej pisaliśmy już kilkukrotnie. Na prace naprawcze miasto wydało tutaj kilka milionów złotych. Miały już tutaj miejsce prace konserwatorskie elewacji, roboty izolacyjne, wymiana okien i drzwi, a także remont sklepienia. Warto też dodać, że od blisko dwóch lat budynek Bramy Nizinnej stał się siedzibą żeglarskiego klubu Zejman.

- Wiele już zrobiono, ale trzeba jeszcze zainstalować furtki i wrota do Bramy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już niedługo wszystko będzie gotowe – ocenia Nieroda.

Nieoficjalnie mówi się, że brakujące elementy Bramy zostaną zainstalowane w 2017 roku.

Problem w tym, że skuteczna ochrona zabytkowej Bramy Nizinnej wymaga czegoś więcej niż gruntownego remontu. Pomysł jest taki, by docelowo zamknąć ją dla ruchu samochodowego. Dlaczego jest to istotne? Brama Nizinna to zabytek, przez który taki ruch było od wielu lat dozwolony, a to niszczyło budowle.

Zamknięcie Bramy Nizinnej dla ruchu jest możliwe tylko w przypadku, gdy auta zostaną skierowane na pobliski mostek kolejowy w ciągu ulicy Mostowej.  W ten sposób kierowcy mogliby omijać zabytek. Kłopot w tym, że mostek jest w nader kiepskim stanie, a miasto szuka pieniędzy na jego remont.

- Mamy informacje od urzędników, że taki remont się odbędzie, i w 2018 roku ruch zostanie puszczony na około Bramy – podkreśla radny PO.

Galeria artykułu

Co dalej z Bramą Nizinną? "Wiele już zrobiono, ale..."

Co dalej z...

Co dalej z Bramą Nizinną? "Wiele już zrobiono, ale..."

Co dalej z...

Co dalej z Bramą Nizinną? "Wiele już zrobiono, ale..."

Co dalej z...

Co dalej z Bramą Nizinną? "Wiele już zrobiono, ale..."

Co dalej z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.146.169.*

09:17, 08/01/17

Dzieciaku(Liceum),kto Tobą kieruje,że tak się zachowałeś???Na pewno Twój Ojciec,a mój świetny uczeń,tragicznie zmarły Sławek,nie pozwoliłby na takie Twoje zachowanie wobec mnie...Gdy zrobisz,chociaż 1/100 ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.91.*

13:21, 04/01/17

Drogi Mateuszu!Będę dzisiaj pisał \"na Pan\".Jestem chory i nie dam rady skorzystać z zaproszenia...,ale uprzejmie proszę,jeżeli są w opisanej przeze mnie sprawie jakieś rewelacje,to niech Pan je opisze,bo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.26.*

17:53, 02/01/17

Panie Stanisławie, zapraszam w środę na dyżur. Odpowiem na wszystkie zadane pytania. Pozdrawiam, Mateusz Korsztun

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.82.*

10:46, 02/01/17

Że Brama Nizinna powinna zostać zamknięta dla ruchu samochodowego,to oczywiste!!!Że trzeba uruchomić planowany przejazd,to też jasne...Ale,co z tego gadania,skoro miasto nic z tym nie robi,tylko dyskutuje i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.200.*

15:11, 31/12/16

Kto zgodził się na te wstawki z blachy nierdzewnej???!!! Widać je z obu stron bramy, a najlepiej na zdjęciu nr 4. To jakaś masakra. Krzywo, brzydko i świeci się jak psu jajca. Naprawdę nie ma technologicznej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA