Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miliony złotych dla Oruni coraz bliżej. Zarządcy dostaną zastrzyk gotówki jeszcze w tym roku

 1 dodane: 17:23, 16/02/17

tagi:

Zmiany na Oruni coraz bliżej – urzędnicy złożyli dzisiaj wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Magistrat stara się o 75 mln złotych na rewitalizację czterech gdańskich obszarów. Z tego Orunia ma dostać ponad 20 mln złotych. To nie koniec dobrych wiadomości: kilkadziesiąt oruńskich budynków doczeka się konkretnych remontów, wszystko za sprawą nadzorowanego przez miasto konkursu.

Miliony złotych dla Oruni coraz bliżej. Zarządcy dostaną zastrzyk gotówki jeszcze w tym roku
Miliony złotych dla Oruni coraz bliżej. Zarządcy
Fot. materiały udostępnione przez panią Ewę.

Fotografia 1 z 1

- Gdańsk złożył wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Termin był napięty, bo Ministerstwo Rozwoju skróciło go niespodziewanie o blisko dziesięć miesięcy – z końca 2017 roku do 16 lutego. Gdańsk liczy na dofinansowanie w kwocie 75 milionów złotych – informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego Biura Prasowego.

Ponad 20 mln na inwestycje i działania społeczne na Oruni

Przypomnijmy, rewitalizacją mają zostać objęte: Biskupia Górka / Stary Chełm, Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście oraz Orunia.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Orunia zyska tutaj ponad 20 mln złotych. Gros tych środków zostanie przeznaczonych na inwestycje, a nieco ponad pół miliona złotych – na działania społeczne.

Kilka dni temu pisaliśmy na MojejOruni.pl o planowanych w ramach GPR inwestycjach. Będą to m.in. remonty na ulicy Gościnnej i Dworcowej, inwestycje w podwórka na Trakcie św. Wojciecha i Rejtana, zagospodarowanie skwerów i parków na Oruni.

Zmiany od 2018 roku

Lista jest oczywiście dłuższa, a wszystkie przedsięwzięcia, które w ramach GPR są zaplanowane na Oruni znajdziecie TUTAJ.

Pierwsze fizyczne zmiany w dzielnicy zobaczymy najwcześniej w 2018 roku. - Jako pierwsze ruszą prace budowlane związane z dostosowaniem lokali na działania społeczne. W 2018 roku planowane są również prace budowlane przy niektórych budynkach mieszkalnych – podkreślają urzędnicy. A szefowa Referatu Rewitalizacji, Ewa Pielak dodaje: – Główne zadania inwestycyjne rozpoczną się w roku 2019 roku i będą trwały do lat 2022-2023.

Dlaczego tylko ta część Oruni? Co z resztą dzielnicy?

Niektórzy oruniacy kręcą jednak nosem, bo zwracają uwagę, że GPR obejmuje tylko fragment Oruni. - Mowa głównie o Gościnnej i Dworcowej, a co z resztą dzielnicy, na przykład Oruńskim Przedmieściem, czy terenami, położonymi za torami? Czemu tutaj nie planuje się żadnych inwestycji? - pytają.

Miasto podkreśla, że GPR był konsultowany także z mieszkańcami Oruni, ale urzędnicy mówią też o konkretnej opcji, skierowanej do całej dzielnicy.

Remont kilkudziesięciu budynków na Oruni

Dobra wiadomość jest bowiem taka, że w ramach rewitalizacji miasto rozpisało konkurs dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Pisaliśmy o tym TUTAJ, a nasz artykuł wzbudził furorę wśród zarządców.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że miasto rozstrzygnęło już konkurs i niedługo poda oficjalną listę oruńskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które otrzymają dofinansowanie na remonty.

Z informacji, które udało nam się uzyskać wynika, że kilkadziesiąt budynków na Oruni (i to w różnych punktach dzielnicy) otrzyma dofinansowanie do swoich inwestycji. Mowa między innymi o remontach elewacji, klatek schodowych, wymianie okien, czy zagospodarowaniu podwórek. Niektóre z tych prac zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku, ale konkurs obejmuje inwestycje nawet do 2023 roku.

Kiedy będziemy znać konkretną listę adresów (i skalę dofinansowania), od razu przygotowujemy kolejny artykuł.

Galeria artykułu

Miliony złotych dla Oruni coraz bliżej. Zarządcy dostaną zastrzyk gotówki jeszcze w tym roku

Miliony złotych...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.36.196.*

08:02, 17/02/17

Z tego co widziałam wspólnota Przyjemna 1, nie była na liście tych, którzy próbowali się ubiegać o jakiekolwiek dofinansowanie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.206.*

21:35, 16/02/17

Może Przyjemna 1 "załapie się" na wymianę dziurawego dachu ?!- analogicznie jak na fotografii; nawet budynek identyczny jak nasz ;))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.205.*

20:46, 16/02/17

dobra wiadomość , tylko żeby to nie było tak jak z remontem ulicy Raduńskiej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA