Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 12/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pierwsza taka relacja po polsku [FILM]. "Żeby zrozumieć Orunię, trzeba przeczytać tę książkę"

 1 dodane: 12:05, 21/03/17

tagi:

Najprawdopodobniej już na przełomie kwietnia i maja będzie można kupić kolejną książkę o Oruni. Napisało ją dwóch naukowców, tłumacząc XIX-wieczny przekaz sołtysa Oruni, Ernsta Waage. W ramach promocji odbędą się spotkania autorskie, a już teraz przygotowany został promocyjny filmik. Znajdziecie go na końcu artykułu.

Pierwsza strona napisanej po niemiecku książki sołtysa
Pierwsza strona napisanej po niemiecku książki sołtysa
Fot. materiały udostępnione przez A. Masłowskiego i R. Kowalda

Fotografia 1 z 1

Autorami książki, która nosi tytuł "Szczegółowa historia Oruni" są Aleksander Masłowski, trójmiejski przewodnik i wielki popularyzator historii Gdańska, a także historyk Roman Kowald. Wspólnie przetłumaczyli napisaną po niemiecku, XIX-wieczną pozycję, której autorem był ówczesny sołtys Oruni.

"Jedyny tak bogaty przekaz z tego okresu"

W książce, którą teraz będzie można przeczytać po polsku, znajdą się fragmenty o dawnym kościele, parku, karczmach, układzie ulic. Są też i narzekania na władze Gdańska, które zdaniem sołtysa, nie wywiązywały się należycie z obowiązków wobec pobliskiej wsi.

- Dzieło Ernsta Waage to książka szalenie ważna dla Oruni, bo jest to właściwie jedyny przedwojenny i tak bogaty przekaz na temat tej właśnie dzielnicy. Do tej pory można było go przeczytać tylko po niemiecku. Teraz z klimatem XIX-wiecznej Oruni będą mogły zapoznać się osoby, które nie mówią w tym języku - podkreśla Masłowski.

Będą spotkania autorskie

I dodaje: - Mogę śmiało powiedzieć, że ta książka pozwoli zrozumieć także i współczesną Orunię, chociażby jej kształt, czy charakter społeczny.

Więcej na temat książki przeczytacie w naszym poprzednim artykule.

"Szczegółowa historia Oruni" będzie liczyć sobie około 200 stron i zawierać będzie kilkanaście zdjęć i ilustracji. Pozycja nie ma jeszcze ustalonej ceny. Wiadomo, że będzie można kupić ją w wydawnictwie Pomuchel, w wybranych księgarniach, a także podczas spotkań autorskich. - Nie mamy jeszcze dokładnych dat, ale na pewno kilka spotkań odbędzie się na Oruni, na przykład w tutejszym Domu Kultury - mówi Masłowski.

Oruniacy wsparli projekt

Rozmówca MojaOrunia.pl podkreśla, że książka nie mogłaby powstać, gdyby nie oruńscy sponsorzy, i gdyby nie pomoc Oruńskiego Koła Inżynierów. - Można powiedzieć, że jest to taki wspólny projekt - zaznacza Masłowski

Książka ma być gotowa na przełomie i maja. Ale już teraz autorzy promują swoje dzieło. Zobaczcie ten film.

Galeria artykułu

Pierwsza strona napisanej po niemiecku książki sołtysa

Pierwsza strona...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA