Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 16/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radni stworzyli listę najważniejszych inwestycji w Gdańsku. Nie zapomniano o Oruni i południu miasta

 1 dodane: 15:42, 30/03/17

tagi:

Gdańscy radni uchwalili dzisiaj tak zwaną Bazę Priorytetów Inwestycyjnych (BPI). To duże przedsięwzięcia, które będą realizowane w mieście do 2023 roku. Znalazły się też inwestycje z Oruni i południowego Gdańska. Niestety nie wpisano tutaj budowy bezkolizyjnego wiaduktu.

 Radni stworzyli listę najważniejszych inwestycji w Gdańsku. Nie zapomniano o Oruni i południu miasta
Radni stworzyli listę najważniejszych inwestycji
Fot. IFA Group Kamil Domachowski

Fotografia 1 z 1

BPI zakłada budowę nowych szkół, rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej, rewitalizacje dzielnic, remonty i budowę nowych ulic. Dzisiaj w Gdańsku radni wskazali priorytetowe inwestycje w najbliższych latach.

- Uchwalonym dziś dokumentem wyznaczyliśmy sobie pewien kierunek. Mamy program, wiemy co chcielibyśmy realizować. Nie wszystkie projekty mają jeszcze zapewnione finansowanie, stąd teraz będziemy zastanawiać się nad pozyskaniem funduszy – podczas dzisiejszej sesji mówiła Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. Wypowiedź wiceprezydent cytują gdańscy urzędnicy.

Orunia. Basen, rewitalizacja, inwestycje w szkolnictwo

W planach są też inwestycje, które z pewnością ucieszą oruniaków i mieszkańców południowych rubieży miasta. Dzisiaj na sesji Rady Miasta głosowano między innymi uchwałę, która pozwoliła przeznaczyć z budżetu Gdańska dodatkowe 1,4 mln na budowę basenu na Oruni.

Pływalnia na Smoleńskiej ma więc zapewnione finansowanie. Została też wpisana do BPI. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na przyszły rok.

Kolejnym priorytetem jest rewitalizacja dzielnic, wśród nich znalazła się również Orunia. O rewitalizacji pisaliśmy już kilkukrotnie. Wiemy też, co dokładnie zmieni się na Oruni - zobacz TUTAJ.

W bazie znalazł się również punkt „rozwój infrastruktury szkół zawodowych”. Patrząc jak wielkie sukcesy odnosi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ulicy Smoleńskiej można spodziewać się kolejnych inwestycji w oruńską placówkę.

W BPI nie znalazła się natomiast wzmianka o budowie bezkolizyjnego przejazdu na Oruni. Urzędnicy zapewniają jednak, że cały czas szukają źródeł finansowania dla tej ważnej dla wielu oruniaków inwestycji.

Południe Gdańska. Szkoły, przedszkola, tramwaje

Ważną inwestycją jest też budowa wiaduktu w rejonie Biskupiej Górki (niedługo napiszemy o tej inwestycji w osobnym artykule). Mieszkańców południowego Gdańska ucieszy też fakt, że wśród priorytetów znalazła się budowa szkół przy ulicy Jabłoniowej i w Kowalach. Dodatkowo na Chełmie i Jasieniu miasto planuje wybudowanie przedszkoli modułowych.

W najbliższych latach realizowana będzie budowa Nowej Świętokrzyskiej, Nowej Bulońskiej Północnej i Nowej Warszawskiej. W przypadku dwóch ostatnich inwestycji realizowana będzie również budowa linii tramwajowej. Takie skomunikowanie południa Gdańska również zostało wpisane do Bazy Priorytetów Inwestycyjnych.

Reszta miasta. BPI

W BPI znalazły się ponadto następujące inwestycje: rewaloryzacja terenów Góry Gradowej wraz z rozbudową Centrum Hewelianum, rozbudowa ogrodu zoologicznego, zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów, zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego, budowa mieszkań czynszowych na potrzeby Miasta Gdańska, budowa mostu na Wyspę Sobieszewską, modernizacja gdańskiego molo, stabilizacja i zabezpieczenie skarp w rejonie Biskupiej Górki, budowa sieci rowerowych, budowa obiektów infrastruktury plażowej i budowa węzłów komunikacyjnych przy przystankach PKM.

Galeria artykułu

 Radni stworzyli listę najważniejszych inwestycji w Gdańsku. Nie zapomniano o Oruni i południu miasta

Radni...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.246.216.*

08:26, 03/04/17

Cyt.: "Mamy program, wiemy co chcielibyśmy realizować." Pani Prezydent Dulkiewicz powiedziała prawdę. TUNELI MIASTO NIE CHCE REALIZOWAĆ. Nie ma się co czarować....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.136.*

08:02, 31/03/17

gosc 79.186.143.* dokładnie. Ul. Nowiny już ledwo zipie bo ruch jak na Trakcie i są problemy z przejściem w godzinach szczytu na drugą stronę ulicy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.186.143.*

22:52, 30/03/17

Super,a co z mostem na Starogardzkiej? To za mała inwestycja żeby była wpisana do BPI czy ma finansowanie z innych funduszy? Pisałam do miasta i pan od budżetu zapewniał, że w 2017 ruszą, ale jakos trudno mi w ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA