Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jeżeli karetka nie dojedzie na czas, to urządzenie może uratować życie. Orunia będzie miała dwa defibrylatory

 1 dodane: 14:43, 03/04/17

tagi:

Dziewięć zewnętrznych defibrylatorów (AED) ma zostać zamontowanych w różnych punktach miasta. Dwa z tych ratujących życie urządzeń pojawią się również na Oruni, „za torami”, gdzie z racji zamkniętych szlabanów karetka pogotowia nie dociera niekiedy tak szybko jak powinna. - Czekamy jeszcze na pieniądze z ministerstwa, projekt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku – mówią nam urzędnicy, którzy zapewniają, że i w następnych latach akcja trwać będzie nadal.

W Gdańsku defibrylatory zamontowano już na stadionie, a także w hali ERGO Arena
W Gdańsku defibrylatory zamontowano już na stadionie, a także w hali ERGO Arena
Fot. Wojtek Jakubowski/gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Defibrylatory  to proste w obsłudze aparaty, które umożliwiają natychmiastową pomoc osobom, u których zatrzymało się krążenie.  Są niewielkie i w pełni zautomatyzowane. Od momentu włączenia aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi i wspiera skuteczne udzielanie pierwszej pomocy.

Te urządzenia ratują życie

- Przestrzeń miejska Gdańska potrzebuje tego rodzaju urządzeń. Jak pokazują badania, pomoc medyczna dociera do potrzebujących w ciągu około 10 minut, a tych minut w niektórych przypadkach zwyczajnie nie ma. Dla bezpieczeństwa mieszkańców i wszystkich naszych gości projekt powinien być w Gdańsku zrealizowany – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.

Eksperci są zgodni: jeżeli defibrylacja zostanie wykonana w ciągu trzech minut od momentu zatrzymania krążenia krwi, szansa na uratowanie człowieka rośnie o 75 procent.

Na Oruni szlabany odcinają drogę pogotowiu. Liczy się każda sekunda

Na Oruni tutejsi radni dzielnicowi podnosili kwestię, że z racji zamkniętych szlabanów czas dojazdu karetki do pacjenta przekracza nawet 10 minut. Potwierdziły to oficjalne statystyki, które od pogotowia uzyskali radni dzielnicowi z Oruni.

W zeszłych latach szefowa oruńskiej rady składała do budżetu obywatelskiego wniosek o montaż defibrylatora właśnie w tej, odciętej szlabanami części Oruni. Wniosek nie zyskał jednak wystarczającej liczby głosów.

Gdzie zostaną zamontowane defibrylatory?

Teraz jednak za sprawą miejskiego projektu Orunia zyska dwa defibrylatory. Jeden z nich zamontowany zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego Ustawicznego (ulica Smoleńska 5/7), drugi w Schronisku Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta (ul. Równa 14). - To doskonała wiadomość dla Oruni. Bardzo się cieszę, że nasza dzielnica zyska defibrylatory - mówi nam Agnieszka Bartków, szefowa oruńskiej Rady Dzielnicy. - To potwierdza że warto pisać projekty BO, i choć nie zawsze one wygrywają, to mają szanse być zrealizowane w inny sposób - dopowiada.

Oprócz tego w tym roku w Gdańsku defibrylatory mają zostać zamontowane w jeszcze siedmiu punktach (Targ Węglowy, pętla tramwajowa w Oliwie, zoo, trzy punkty obsługi mieszkańców i siedziba gdańskiego ZDiZ).

Urzędnicy: czerpaliśmy z pomysłów Budżetu Obywatelskiego

- Pomysł budowy sieci defibrylatorów w przestrzeni miejskiej pochodzi z projektów zgłaszanych do ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Projekt nie został zrealizowany w ramach BO, ale mimo to może stać się faktem jeszcze w tym roku. Czekamy już tylko na informacje potwierdzające przyznanie środków z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – informuje Emilia Salach z gdańskiego Biura Prasowego.

Projekt ma kosztować 130 tysięcy złotych, z tego 100 tysięcy złotych ma zostać sfinansowane ze środków MSWiA.

W Budżecie Obywatelskim jest projekt "na 33 defibrylatory"

Warto dodać, że obecnie na terenie miejskich obiektów w Gdańsku są trzy defibrylatory: w siedzibie Urzędu Miejskiego, na gdańskim stadionie i w hali ERGO Arena. W przyszłym roku mają też znaleźć się w 15 tramwajach, które zakupi jedna z miejskich spółek. Tramwaje te mają kursować po różnych liniach w Gdańsku.

W tym roku do budżetu obywatelskiego został też zgłoszony projekt, który zakłada montaż defibrylatorów w 33 lokalizacjach Gdańska (m.in. na pętlach tramwajowych, czy w rejonie Dworca Głównego). - W przypadku gdyby wniosek ten wygrał w głosowaniu, będzie on uzupełnieniem naszego miejskiego projektu – mówi Salach.

Te statystyki otwierają oczy. "Gdańsk z sercem" początkiem budowy sieci AED

Jak czytamy w komunikacie dla mediów: "Z danych statystycznych (2010-11) wynika , że z 327 przypadków nagłego zatrzymania krążenia w Gdańsku, 130 wydarzyło się na ulicy, a w 76 proc. przypadków stało się to w godzinach 8.00- 22.00. W 55 proc. (180 przypadków) nie podjęto restytucji, bo było za późno, w 45 proc. (147 przypadków) restytucja została podjęta, z czego  26 proc. - 85 pacjentów- zostało przewiezionych do szpitala.

- Projekt "Gdańsk z sercem" uzyskał już pozytywną opinię wojewódzkiego zespołu oceniającego spełnienie wytycznych i kryteriów określonych w warunkach konkursowych programu Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka więc mamy nadzieję na dofinansowanie tego ważnego dla nas wszystkich projektu - mówi Joanna Pińska, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. -  Ten pilotaż z pewnością będzie początkiem budowy sieci AED w Gdańsku - dodaje Pińska".

Galeria artykułu

W Gdańsku defibrylatory zamontowano już na stadionie, a także w hali ERGO Arena

W Gdańsku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.64.*

19:24, 24/05/17

proponuje stacje pogotowia ratunkowego

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.193.*

09:07, 05/04/17

235*za torami w okolicy boiska przy szkole SP16 (kolo Alberta) i CKZiUnr2 dobre lokalizacje. Diamentowa czy Trakt nie ma problemu z dojazdem karetek!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

19:21, 04/04/17

moze dobry pomysl posiadania defibrylatorow !! ALE UMIEJSCOWIENIE UWAZAM ZA NIEWLASCIWE.. BO GDZIE SA NA KRANCACH ORUNII !!! KTO BEDZIE BIEGAL DO SZKOLY SZUKAC defibrylatorA,PRZEZ TUNEL NA TRAKT ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:47, 04/04/17

Dobrze, że będą, ale wolałbym żeby pomocy udzielali JEDNAK doświadczeni profesjonaliści, którzy zdążą na czas. Można zamontować jeszcze więcej defibrylatorów ale i tak tunele są Oruniakom POTRZEBNE.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA