Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Co dalej z budynkiem Gimnazjum nr 10? Salezjanie na czele listy potencjalnych zarządców

 1 dodane: 12:06, 06/04/17

tagi:

Wygląda na to, że w najbliższym czasie na ulicy Gościnnej mogą szykować się nieco większe przeprowadzki. Mowa o Domu Sąsiedzkim, Szkole Muzycznej, a także o salezjanach. Punktem wspólnym jest tutaj jeden adres – budynek Gimnazjum nr 10, który już za kilka miesięcy zupełnie opustoszeje. Kto tutaj będzie urzędował? I kto będzie musiał spakować swoje manatki?

O przyszłości budynku Gimnazjum nr 10, ale i o Gościnnej Przystani dyskutowano wczoraj w Stacji Orun
O przyszłości budynku Gimnazjum nr 10, ale i o Gościnnej Przystani dyskutowano wczoraj w Stacji Orun
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że uczniowie Gimnazjum nr 10 (ulica Gościnna 17) zostaną przeniesieni do budynku Szkoły Podstawowej nr 16. Taka roszada nie dziwi, jest efektem wprowadzanej teraz w Polsce reformy edukacji. Oruńskie gimnazjum, tak jak mnóstwo innych tego typu placówek w Polsce, zostanie „wygaszone”.

Pytanie, które zadaje sobie wielu oruniaków brzmi: co dalej z budynkiem Gimnazjum nr 10?

Do "dziesiątki" przejdzie Szkoła Muzyczna? "Rozwiązanie zbyt kosztowne"

I choć nie ma jeszcze na to ostatecznej odpowiedzi, już teraz w mieście trwa na temat dyskusja. Biorą w niej udział urzędnicy, ale również salezjanie z Oruni, przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej i reprezentanci Szkoły Muzycznej z ulicy Gościnnej.

Jednym z pomysłów wykorzystania „dziesiątki” jest przeniesienie tam Szkoły Muzycznej. Dyrekcja tej ostatniej placówki od lat mówi o konieczności rozbudowy szkoły. Powstała nawet koncepcja takiej inwestycji. Miasto nie ukrywa, że na jej realizację brakuje pieniędzy, ale wskazywała na alternatywę: szkoła muzyczna z Oruni miałaby zająć budynek Gimnazjum przy ulicy Gościnnej.

- Niestety muszę stwierdzić, że budynek Gimnazjum nr 10 nie może być przez nas wykorzystany. Najpierw musiałby zostać odpowiednio przystosowany do naszych potrzeb. Chodzi na przykład o wygłuszenie klas, czy podzielenie niektórych sal. Jest też problem z salą gimnastyczną gimnazjum, która w żaden sposób nie może pełnić funkcji sali koncertowej. Te wszystkie ewentualne przeróbki generowałyby wielkie koszty, które należy liczyć nawet w milionach złotych – na wczorajszym spotkaniu w Stacja Orunia mówiła  Beata Domurad-Izdebska, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Gdańsku-Oruni.

Salezjanie dyskutują z Fundacją i miastem. Temat: dom sąsiedzki i gimnazjum nr 10

Udział w dyskusji (pojawiły się też inne tematy) wzięli członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia”, a także urzędnicy z różnych wydziałów miasta.

Przedstawiciele miasta zapewniali, że wycofali się już z pomysłu przeniesienia Szkoły Muzycznej do budynku gimnazjum. Istnieje jednak możliwość, że budynek ten przejmą urzędujący nieopodal salezjanie.

Dlaczego akurat kościół? By to zrozumieć, należy pojąć następującą zależność. Mowa jest tutaj o salezjanach i znanej na Oruni Gościnnej Przystani. Co łączy te dwie instytucje?

Oruński Dom Sąsiedzki, który został otwarty w 2010 roku jest zarządzany przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Ale Fundacja nie jest właścicielem budynku, został on jej użyczony przez Towarzystwo Salezjańskie. Oruńskimi reprezentantami Stowarzyszenia są przedstawiciele kościoła na ulicy Gościnnej, parafię Św. Jana Bosko prowadzą właśnie salezjanie.

Za dwa lata kończy się termin użyczenia budynku Gościnnej Przystani, a salezjanie nie ukrywają że chcą prowadzić w dzielnicy więcej zajęć dla oruniaków. A na to potrzeba przestrzeni. Na wspomnianym wyżej spotkaniu mówił o tym proboszcz,  ks. Mariusz Słomiński.

"Dziesiątka" elementem większej transakcji? Miasto analizuje koszty

Teoretycznie za dwa lata salezjanie mogą przejąć budynek Gościnnej Przystani, a dom sąsiedzki musiałby wtedy szukać dla siebie nowego miejsca. Już teraz jednak trwa dyskusja między członkami GFIS, urzędnikami i duchownymi.

Jednym z rozwiązań jest następująca roszada: salezjanie zostawiają GFISowi budynek Gościnnej Przystani, którego właścicielem staje się gmina, a rekompensatą dla duchownych byłby właśnie przekazany przez miasto budynek gimnazjum nr 10.

- Inspektor, czyli nasz przełożony zwołał już w tej sprawie Radę. Zjechali się nasi księża, była wizyta w budynku gimnazjum nr 10. Podjęliśmy wspólnie decyzję, że możemy przyjąć propozycję miasta – informuje ks. Słomiński.

To co stanie się z tymi budynkami z Gościnnej? "Kilka scenariuszy na stole"

- Warto dodać, że budynek dzisiejszego gimnazjum był przed wojną własnością protestantów. Miejsce to idealnie pasuje do naszych celów. Chcielibyśmy się dużo bardziej niż do tej pory zaangażować w opiekę nad młodzieżą. Do dyspozycji oruniaków oddalibyśmy sale budynku, ale też przyszkolne boisko – dopowiada duchowny.

Z taką zamianą zgadzają się też przedstawiciele GFIS. - Teraz wiele zależy od decyzji miasta. Mam informację od prezydenta Adamowicza, że koszty takiej zamiany są obecnie analizowane przez miejskie struktury, między innymi przez skarbnika – mówi Piotr Wróblewski z GFIS.

Na ten moment nie ma więc jeszcze ostatecznej decyzji, co stanie się z budynkiem Gimnazjum nr 10. Nie wiadomo też, jaka przyszłość czeka Gościnną Przystań w sytuacji, gdy miasto nie dojdzie do porozumienia z salezjanami. - Jest kilka różnych scenariuszy na stole, ale na ten moment naprawdę nie wiadomo, jak to wszystko się skończy - mówi Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani.

Galeria artykułu

O przyszłości budynku Gimnazjum nr 10, ale i o Gościnnej Przystani dyskutowano wczoraj w Stacji Orun

O przyszłości...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.65.85.*

22:18, 26/07/17

Oczywiście kościół położy na tym rękę... Tego się można było spodziewać w tym kraju.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.191.253.*

21:14, 10/04/17

Dlaczego nadal nie może być tam szkola podstawówka? Lepiej chodzić na zmiany jak w 56?!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.195.*

13:30, 09/04/17

zart niech ida na brzegi tam duzo miejsca

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.52.*

13:14, 08/04/17

A nie lepiej budynek szkoły, boisko i wolne tereny przyległe oddać deweloperowi? Mógłby powstać ciekawy kompleks mieszkaniowo usługowy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.241.44.*

08:08, 08/04/17

W latach 90tych, sz.p. Nr.10 to była szkoła życia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:39, 07/04/17

Czy Salezjanie nie "udławią się" tak dużym budynkiem?????

zgloś naruszenie
awatar

gosc

176.221.123.*

00:57, 07/04/17

Przecież Gościnna Przystań ma mieć siedzibę w budynku oruńskiego ratusza

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.164.*

20:55, 06/04/17

Nareszcie Salezjanie zaczną działać i będą mieli tego miejsca

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA