Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ktoś zniszczył tablicę "Inki" na ulicy Gościnnej

 3 dodane: 09:47, 21/04/17

tagi:

- Brak słów, by coś takiego komentować. Kto mógł zrobić coś takiego? - nie ukrywają emocji nasi rozmówcy, którzy od wielu miesięcy opiekują się oruńskim pomnikiem legendarnej sanitariuszki AK Danuty "Inki" Siedzikówny.

 Ktoś zniszczył tablicę
Ktoś zniszczył tablicę "Inki" na ulicy Gościnnej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Policjanci dostali dzisiaj rano wezwanie, że na Oruni ktoś zniszczył tablicę, upamiętniającą postać zamordowanej przez komunistów, sanitariuszki Armii Krajowej  Danuty "Inki" Siedzikówny.

Dewastacja miała miejsce tuż obok pomnika "Inki" na ulicy Gościnnej. Wandale połamali tablicę na wiele kawałków.

Policjanci nie podają jeszcze szczegółów prowadzonego śledztwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że teren pomnika był objęty kamerami monitoringu.

- To trudno nawet komentować. "Inka" była bohaterką, sanitariuszką Armii Krajowej. Została zabita przez komunistów w wieku zaledwie 18 lat. Kto chciałby zniszczyć miejsce jej pamięci? - denerwuje się Roman Itrich z oruńskiego Koła Inżynierów, organizacji, która od wielu miesięcy dba o oruński pomnik "Inki".

To właśnie Itrich poinformował naszą redakcję o całym zdarzeniu. - Zadzwoniła do nas jedna z nauczycielek Gimnazjum nr 10 i powiedziała, że ktoś zniszczył tablicę "Inki". Szybko o wszystkim została poinformowana policja - mówi rozmówca portalu MojaOrunia.pl.

Warto dodać, że w ostatnich dniach w Gdańsku to nie jedyna dewastacja miejsc pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niedawno wandale zniszczyli mural we Wrzeszczu, gdzie na portrecie majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko" ktoś napisał słowo "morderca".

Nie wiadomo, czy policja będzie łączyć te zdarzenia.

Przypomnijmy, budowa pomnika Inki (czyli Danuty Siedzikówny, sanitariuszki Armii Krajowej, zamordowanej po wojnie przez komunistów 18-latki) na ulicy Gościnnej to inicjatywa społeczna, którą pomógł sfinansować rezydujący na Oruni arcybiskup Sławoj Głódź. W całą akcję mocno zaangażowali się księża salezjanie, Krzysztof Kosik, były radny miasta, a także lokalna Rada Dzielnicy i oruńskie Koło Inżynierów.

- Nie chcę tej dewastacji wpisywać w jakąś większą narrację tego, co chociażby wydarzyło się ostatnio na muralu Żołnierzy Wyklętych we Wrzeszczu. Dla mnie zniszczenie tablicy "Inki" wydaje się bezmyślnym aktem i dewastacją, której najprawdodpobniej dopuścili się młodzi mieszkańcy Oruni. To przykre, że są takie osoby, które chcą zniszczyć takie miejsca pamięci - komentuje Kosik.

Oruńskie Koło Inżynierów, ale i inni inicjatorzy pomnika będzie zabiegać w Instytucie Pamięci Narodowej o postawienie nowej tablicy, pokazującej życiorys Danuty Siedzikówny.

Galeria artykułu

 Ktoś zniszczył tablicę "Inki" na ulicy Gościnnej

Ktoś zniszczył...

 Ktoś zniszczył tablicę "Inki" na ulicy Gościnnej

Ktoś zniszczył...

 Ktoś zniszczył tablicę "Inki" na ulicy Gościnnej

Ktoś zniszczył...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.47.207.*

09:13, 24/04/17

Ukraińców jest coraz więcej tutaj a w Pruszczu gdańskim to już plaga. Więc zanim powiecie że to młodzież zastanowię się dwa razy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.211.*

06:03, 22/04/17

Jak widać na zdjęciach pomnik jest cały a tak poza tym jak dla mnie to co ta Inka miała wspólnego z Orunią ???

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.202.*

00:08, 22/04/17

do gość 67.211.* Wszyscy mamy dbać i o młodzież i o pomnik, a nie tylko Salezjanie.Trzeba od siebie zacząć wymagać!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.211.*

21:26, 21/04/17

Wielkie problemy za kawałek plastiku może ktoś zajął by się młodzieżą zamiast robienia larum. Podobno salezjanie zajmują się taką młodzieżą ale chyba tylko poza Orunią. Niech proboszcz zamiast dbać o pomnik ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.237.*

20:17, 21/04/17

Pewnie jakies Banderowskie psy mieszkajace w okolicy Oruni to zrobiły nie wieże ze to zrobił Polak nawet mlody

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.225.*

11:57, 21/04/17

Co za debil to zrobił?!....widzę że na Oruni patologii wciąż nie brakuje....pewnie 18-letni niedouczeni i tępi gimnazjaliści mieli świetna zabawę...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.232.*

11:56, 21/04/17

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.75.*

10:14, 21/04/17

Rece upierdolic przy samym h...kamera jest i nic nie zarejestrowala jak zzwykle

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA