Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała XIX-wieczna Orunia? Posłuchaj dzisiaj tego wykładu!

 1 dodane: 11:52, 28/04/17

tagi:

Już dzisiaj o godzinie 18 w Stacja Orunia (Dworcowa 9) odbędzie się wykład Aleksandra Masłowskiego "Historia Oruni oczami XIX-wiecznego sołtysa Ernsta Waage".Znany w trójmieście przewodnik opowie też o swojej nowej książce o Oruni, która ma się ukazać w drugiej połowie maja.

 Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała XIX-wieczna Orunia? Posłuchaj dzisiaj tego wykładu!
Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała XIX-wieczna
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Autorami książki, która nosi tytuł "Szczegółowa historia Oruni" są Aleksander Masłowski, trójmiejski przewodnik i wielki popularyzator historii Gdańska, a także historyk Roman Kowald.

Wspólnie przetłumaczyli napisaną po niemiecku, XIX-wieczną pozycję, której autorem był ówczesny sołtys Oruni.

W książce, którą teraz będzie można przeczytać po polsku, znajdą się fragmenty o dawnym kościele, parku, karczmach, układzie ulic. Są też i narzekania na władze Gdańska, które zdaniem sołtysa, nie wywiązywały się należycie z obowiązków wobec pobliskiej wsi.

- Dzieło Ernsta Waage to książka szalenie ważna dla Oruni, bo jest to właściwie jedyny przedwojenny i tak bogaty przekaz na temat tej właśnie dzielnicy. Do tej pory można było go przeczytać tylko po niemiecku. Teraz z klimatem XIX-wiecznej Oruni będą mogły zapoznać się osoby, które nie mówią w tym języku - podkreślaŁ w rozmowie z nami Masłowski.

Kiedy książka będzie gotowa? - Druga połowa maja - odpowiada jej współautor.

Nie jest jeszcze wiadomo, ile książka będzie kosztować, i w ilu egzemplarzach zostanie wydana.

Wiadomo jednak, że książka doczeka się kilku spotkań promocyjnych na Oruni. Spotkania odbędą się najprawdopdobniej w Stacji Orunia, Gościnnej Przystani, a także w szkołach.

Galeria artykułu

 Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała XIX-wieczna Orunia? Posłuchaj dzisiaj tego wykładu!

Chcesz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

107.167.108.*

20:57, 01/05/17

To się przypomina 2-3 dni wcześniej, a na cholerę pisać w ten sam dzień? Redakcja odpalcie myślenie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

13:43, 01/05/17

o spotkania o Oruni w Stacja Orunia i inne dzielnice (B.Gorka,Nowy Port,Dolne Miasto,Stcznia Gdanska) sa na stronie Instytut Kultury Miejskiej ul.Dlugi Targ lub na broszurkach w Infomacji Turystycznej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.181.*

09:54, 01/05/17

Informacja była na tym portalu 2 tyg. wcześniej. Trzeba czytać!http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&task=artykul&Itemid=24&id=13509

zgloś naruszenie
awatar

gosc

107.167.108.*

09:24, 30/04/17

Szybko o tym informowaliście? I Wy się dziwicie że mieszkańcy nie przychodzą na kulturalne wydarzenia, skoro się dowiadują na 6 godzin przed. Wtedy to choćby człowiek w tyłek miał się ugryźć nie dostanie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA