Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 04/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wybory także na "Górnej"

 1 dodane: 20:47, 24/02/11

tagi:wyborypodpisyrada

Wiele wskazuje na to, że wybory do rady osiedla odbędą się również na Oruni Górnej i Chełmie. Tamtejsi członkowie grupy inicjatywnej zebrali ponad 4000 podpisów. W najbliższy poniedziałek składają już wniosek do urzędu.

Chełm i zawierająca się w nim Orunia Górna mogą szykować się na wybory
Chełm i zawierająca się w nim Orunia Górna mogą szykować się na wybory
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Jako pierwsi wniosek o powołanie swojej jednostki pomocniczej (wraz z wymaganymi podpisami 10 procent mieszkańców) złożyli członkowie grupy inicjatywnej „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. W tym samym dniu uczynili to społecznicy z Oliwy. Później w podobnym stylu akcję zbierania podpisów zakończyły również inne dzielnice (m.in. Ujeścisko i Łostowice). „Gorączka obywatelska” rozrastała się jednak nadal. Grupy inicjatywne, których celem było powołanie rady osiedla w swoim sąsiedztwie, powstawały w całym Gdańsku. Urzędnicy postanowili przedłużyć termin składania wniosków o tydzień - do 28 lutego. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy, że gromadzenie wymaganej ilości podpisów powiodło się w Śródmieściu, Siedlcach, Brzeźnie, VII Dworze i Przeróbce. Oznacza to, że dla wszystkich wymienionych wcześniej dzielnic, a także kilkunastu innych - łącznie jest ich już 23 (na 34 w Gdańsku) – wybory do rad osiedla odbędą się 8 maja.

Wiele wskazuje na to, że do listy „23” wkrótce dołączy Orunia Górna i Chełm. Również i te dwa, połączone ze sobą administracyjnie obszary doczekały się własnego „pospolitego ruszenia”. Powstała tutaj grupa inicjatywna, która skupiała kilkanaście osób. Na początku lutego jej członkowie rozpoczęli zbiórkę podpisów. Zadanie było niełatwe – trzeba było zebrać aż 3700 „oczek”.

- Zaczęliśmy od ulic: Wilanowskiej, Nieborowskiej, Wawelskiej, później cała akcja przeniosła się na Stary Chełm. Podpisy były zbierane również na Oruni Górnej. Choć niestety akurat tam działo się to w mniejszym stopniu. Brakowało nam ochotników, którzy ruszyliby w tamtejsze rejony – opowiada Wojciech Lis, przedstawiciel grupy inicjatywnej „Chełm i Orunia Górna”.

Przez trzy tygodnie członkom grupy udało się zgromadzić przy pomocy różnych metod (door-to-door, akcje pod kościołami) aż 4500 podpisów. To o blisko 800 więcej niż wymagane przez uchwałę 10 procent mieszkańców.
- Chcemy mieć swoistą nadwyżkę. Z doświadczenia innych grup inicjatywnych wiemy, że kilka procent podpisów z reguły jest odrzucanych przez urzędników. Nie wszystkie spełniają formalne wymagania – tłumaczy Lis.

W najbliższy poniedziałek grupa inicjatywna „Chełm i Orunia Górna” złoży już wniosek wraz z podpisami do Urzędu Miasta Gdańska. Wcześniej, w niedzielę, podpisy będą zbierane pod kościołami na Chełmie i najprawdopodobniej także przy parafiach Oruni Górnej.

8 kwietnia 2011 r. upływa termin zgłaszania Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku kandydatów na radnych.

13 kwietnia 2011 r. upływa termin zgłaszania Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

Oprócz Chełmu i Oruni Górnej podpisy zbierane są jeszcze w jednostkach: Aniołki, Jasień, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa/Młyniec.

Galeria artykułu

Chełm i zawierająca się w nim Orunia Górna mogą szykować się na wybory

Chełm i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

153.19.11.*

08:39, 25/02/11

to super cieszymy się że powstanie taka jednostka pomocnicza

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA