Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zbierają podpisy za bezpłatną komunikacją dla dzieci w Gdańsku. „Niedługo pojawimy się na Oruni i w południowych dzielnicach miasta”

 1 dodane: 16:23, 11/05/17

tagi:

Jeżeli ich plan się powiedzie, już od września dzieci w wieku przedszkolnym (i młodsze), a także dzieci z podstawówek i gimnazjów mogłyby korzystać z bezpłatnej komunikacji w Gdańsku. Na Oruni takich osób (w wieku do 15 lat) jest około dwa tysiące.

 Zbierają podpisy za bezpłatną komunikacją dla dzieci w Gdańsku. „Niedługo pojawimy się na Oruni i w południowych dzielnicach miasta”
Zbierają podpisy za bezpłatną komunikacją dla
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Pomysłodawcami są tutaj przedstawiciele lewicowych ugrupowań. Mowa o Inicjatywie Polskiej, Stowarzyszeniu Lepszy Gdańsk i ugrupowania Zieloni. - Chcemy, by w Gdańsku dzieci nie płaciły za bilety miejskiej komunikacji. Naszym zdaniem miasto stać na takie rozwiązanie – mówi nam Jędrzej Włodarczyk ze Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.

A Arkadiusz Dzierżyński z Inicjatywy Polskiej w rozmowie ze mną dopowiadał, że koszt wprowadzenia takiego rozwiązania w Gdańsku został już wstępnie oszacowany i wynosi nieco ponad 3 mln złotych rocznie. Z kolei urzędnicy twierdzą, że realizacja tego programu może być droższa i może wynieść nawet 7 mln złotych rocznie.

Co ważne, pomysłodawcy rozpoczęli teraz swoją akcję, która ma pozwolić wcielić ich projekt w życie.

W najbliższych miesiącach chcą zgłosić na sesji rady miasta Gdańska inicjatywę uchwałodawczą, a to oznacza, że na temat ich pomysłu będą musieli wypowiedzieć się radni. To politycy PO i PiS w głosowaniu zadecydują, czy taka bezpłatna komunikacja w Gdańsku zostanie wprowadzona, czy też nie.

Jest jednak jeden warunek: by zgłosić inicjatywę uchwałodawczą w Gdańsku trzeba pod nią zebrać ponad 2 tysiące podpisów gdańszczan. - Zaczęliśmy już zbiórkę w Gdańsku, systematycznie będziemy odwiedzać kolejne dzielnice, na przykład w najbliższą niedzielę jesteśmy w Letnicy – mówi nam Włodarczyk

A Orunia i południowe dzielnice Gdańska? - Będziemy zbierać podpisy także i na Oruni i na południu Gdańska. Co do dokładnego terminy i miejsca, podamy stosowną informację z odpowiednim wyprzedzeniem – odpowiada przedstawiciel Lepszego Gdańska.

Według miejskich statystyk, na Oruni mieszka około dwóch tysięcy dzieci w wieku do 15 lat.

Pozytywnie do pomysłu nastawieni są przynajmniej niektórzy gdańscy radni PO. Piotr Borawski, szef klubu Platformy Obywatelskiej w rozmowie ze mną mówił, że pomysł jest warty rozważenia, ale potrzeba jeszcze dokładnych wyliczeń całego projektu. - Warto jednak podkreślić, że to nie będzie darmowa komunikacja, bo przecież będą za nią płacić wszyscy mieszkańcy.

Jeżeli plan inicjatorów całej akcji się powiedzie, już od września tego roku dzieci do 15 roku życia nie płaciłyby za bilety miejskiej komunikacji w Gdańsku.

Galeria artykułu

 Zbierają podpisy za bezpłatną komunikacją dla dzieci w Gdańsku. „Niedługo pojawimy się na Oruni i w południowych dzielnicach miasta”

Zbierają...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

107.167.108.*

14:21, 15/05/17

portal mojaorunia.pl jest tradycyjnie żałosny...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

107.167.108.*

10:47, 13/05/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

195.95.235.*

10:15, 13/05/17

Polska jest krajem demokratycznym jak twierdzi PO gwarantuje nam KONSTYTUCJA RP 1997r WSZYSCY MAJA ROWNE PRAWA I OBOWIAZKI...SA ROWNI KLASOWO, SPOLECZNI..wiec OSOBY PRACUJACE NIE MOGA BYC DYSKRYMINOWANE ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.202.*

19:56, 12/05/17

Bezpłatna komunikacja dla dzieci oznacza wzrost cen biletów dla mieszkańców 15+

zgloś naruszenie
awatar

gosc

107.167.104.*

15:44, 12/05/17

Wszystko za darmo, a kto na to będzie pracować? Ja mam 21 lat i żeby studiować muszę pracować, ja odprowadzam podatki, a typowa patola 500+ ma za darmo na alkohol. Niestety 500+ totalnie niszczy nasz kraj!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

107.167.104.*

15:42, 12/05/17

Jak już chcemy wprowadzać takie rzeczy to może niech to będą darmowe dla małoletnich mieszkańców Gdańska. Jesteś zameldowany w Gdańsku? To możesz się ubiegać o bilet semestralny w kwocie 50% jego ceny. W ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

206.190.155.*

13:11, 12/05/17

Ulgowy bilet miesięczny ważny od pon. do piątku kosztuje raptem 41 zł.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

09:00, 12/05/17

Do 173: Możesz nie zgadzać się z przedmówcą, ale to on ma rację. Podpisując się za "bezpłatnymi" biletami dla dzieci czy emerytów trzeba mieć świadomość, że skądś te pieniądze nam zabiorą. Np.: podwyżka biletów, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.229.173.*

01:07, 12/05/17

Nie zgadzam się z przedmówcą.Niektóre miasta wprowadzają takie udogodnienia i nie tylko. W Poznaniu na przykład emeryci posiadają roczny bilet w cenie 50.- złotych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.46.*

00:06, 12/05/17

Nie ma darmowych obiadków. Paliwo kosztuje, amortyzacja pojazdu kosztuje, utrzymanie kierowców i innych pracowników przewoźnika też kosztuje. Jeśli za bilet nie zapłacą rodzice podróżujących dzieci, to zapłacą ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA