Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 04/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Najlepsi są z Oruni

 1 dodane: 20:21, 25/02/11

tagi:organizacjanagrodaGFIS

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, znana z prowadzenia szeregu inicjatyw na Oruni, została laureatem Nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla najlepszej organizacji pozarządowej, działającej na terenie miasta Gdańska za rok 2010.

Najlepsi są z Oruni
Najlepsi są z Oruni
Fot. ibedeker.pl

Fotografia 1 z 1

GFIS, mający swoją siedzibę przy ulicy Gościnnej, wiele ze swoich działań podejmuje właśnie na Oruni. To na tej dzielnicy funkcjonują dwa, zarządzane przez tę organizację Domy Dla Dzieci (trzy prowadzone są w innych częściach Gdańska). Z inicjatywy Fundacji (przy wsparciu salezjanów i miasta) udało się wyremontować dawne Oratorium przy ulicy Gościnnej i zamienić je na otwarty dla wszystkich oruniaków Dom Sąsiedzki. Jeszcze w tym roku, organizacja ma przejąć w użytkowanie (właścicielem nadal będzie miasto) zabytkową kuźnię przy ulicy Gościnnej. Również i to miejsce ma służyć okolicznym mieszkańcom. Fundacja jest znana także z tego, że współorganizuje na Oruni coroczne festyny – jeden letni, jeden gwiazdkowy.

W tym roku wysiłki GFIS-u zostały docenione w szczególny sposób. Fundacji przyznano Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego za najlepszą organizację pozarządową w Gdańsku. O ten tytuł ubiegało się dwadzieścia innych organizacji.
W skład jury weszli przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, prezydenta Miasta Gdańska, miejskich radnych oraz laureatów poprzednich edycji.
- To dla nas wielkie wyróżnienie, ale i też wielka odpowiedzialność. Poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Nie możemy osiąść na laurach – mówi Piotr Wróblewski, członek Zarządu GFIS-u.

Obok dyplomu i uścisków dłoni włodarzy miasta, Fundacja otrzymała jeszcze 20 tysięcy złotych.
- Z pieniędzmi jest tak, że nigdy nie jest ich za dużo. Naszą ambicją jest to, aby środki te zostały zainwestowane w kolejne projekty, które będą te pieniądze pomnażały – opowiada Marianna Sitek-Wróblewska, prezes GFIS-u.

Fundacja funkcjonuje od 3 lat. Jak to możliwe, że „bardzo młoda” organizacja otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie?
- Myślę, że doceniono różnorodność i innowacyjność naszych działań. Jestem szczególnie dumna z tego, że realizując nasze pomysły, przyczyniliśmy się do likwidacji wielkich domów dziecka w Gdańsku. Zostały one zastąpione kameralnymi Domami Dla Dzieci. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale, ale niestety wciąż jest ono stosowane w niewielu miastach w Polsce – tłumaczy Sitek-Wróblewska.

Zdaniem władz GFIS-u, innowacyjnymi rozwiązaniami, są również dwie wielkie inwestycje Fundacji: wspomniany już oruński Dom Sąsiedzki, a także Art Hostel przy ulicy Kartuskiej. Ten ostatni to miejsce, w którym dorośli wychowankowie Domów Dla Dzieci mają przygotowywać się do samodzielnego życia. Tutaj będą oni w praktyce poznawać tajniki różnych profesji.  Projekt ten wciąż czeka jeszcze na dofinansowanie. Jeżeli znajdą się pieniądze, cała akcja może ruszyć już w 2012 roku.

Według reprezentantów Fundacji, przyznana kilka dni temu nagroda jest również nobilitacją dla Oruni.
- Bardzo mocno utożsamiamy się z tą dzielnicą. Staramy się walczyć z negatywnymi stereotypami, które wciąż dotykają Orunię. W naszym Domu Sąsiedzkim siedzibę ma portal MojaOrunia.pl, tutaj odbywają się spotkania grupy inicjatywnej, która chce powołać radę osiedla. Myślę, że to wszystko może stanowić impuls dla rozwoju Oruni i jej przyszłej rewitalizacji – uważa Wróblewski.

Jednak nie wszystkich przekonują działania GFIS-u. Również i na naszym portalu nie brakuje negatywnych komentarzy na temat działalności Fundacji. Zarzut, który przewija się najczęściej, dotyczy kwestii „zawłaszczania Oruni”.
- To krzywdzący i niesprawiedliwy zarzut. Krytyka nam nie przeszkadza, ale niech będzie merytoryczna. Nie chcemy zawłaszczać Oruni. Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły mieszkańców. Można je nadsyłać na nasz adres: biuro@gfis.pl – zapewnia Wróblewski.
W Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej pracuje blisko 50 osób. Środki na swoją działalność Fundacja czerpie z projektów unijnych, miejskich dofinansowań i współpracy z prywatnym biznesem.
Od 2007 roku kapitał GFIS-u wzrósł ponad 40-krotnie. Dziś majątek i projekty, którymi zarządza GFIS szacowane są na ponad 5 milionów złotych.
Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 r. w Gdańsku) – żołnierz, pisarz, dziennikarz, tłumacz oraz kaszubski działacz polityczny, kulturalny i społeczny. Źródło: wikipedia.pl

Galeria artykułu

Najlepsi są z Oruni

Najlepsi są z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

81.95.206.*

11:53, 04/03/11

dobrze ze są takie fundacje które chcą cos robic. Ale na Oruni nie ma innych stowarzyszeń??czy wszystko dostaje tylko jedna fundacja?Inne startują?czy z góry rezygnują bo i tak wiadomo kto dostanie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.85.*

20:49, 03/03/11

GOŚCIU Z 13.34 ZA KRÓTKI CZAS SAM ZOBACZYSZ ŻE TO WSZYSTKO TO JEST WIELKI "PIC NA WODĘ". WYBORY DO RADY DZIELNICY NICZEGO NIE ZMIENIĄ.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.71.*

13:34, 01/03/11

do dościa z 19.11 Człowieku skąd w Tobie tyle goryczy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.99.*

19:11, 26/02/11

i kto wam tak gratuluje ,chyba sami sobie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.216.*

12:00, 26/02/11

Kochani, gratulacje!!!!!!!! To się Wam należało!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.61.*

00:00, 26/02/11

gratuluję i życzę/oczekuję dalszych innowacyjnych pomysłów.

zgloś naruszenie
awatar

doris

84.10.100.*

23:44, 25/02/11

Gratulacje!!! :)Orunia nabiera pozytywnych barw

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

22:01, 25/02/11

Gratulacje !

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA