Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 09/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kolejny patriotyczny mural na Oruni. Tym razem mowa o "Zagończyku"

 2 dodane: 17:08, 06/06/17

tagi:

Nieopodal hotelu Zatoka i hipermarketu Biedronka powstał mural, który upamiętnia postać jednego z Żołnierzy Wyklętych.

Kolejny patriotyczny mural na Oruni. Tym razem mowa o
Kolejny patriotyczny mural na Oruni. Tym razem
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

Mural powstał na stacji transformatorowej, niedaleko skrzyżowania Traktu św. Wojciecha z ulicą Gościnną. Właścicielem położonego nieopodal hotelu Zatoka budynku jest spółka Energa-Operator.

Mural przedstawia postać Feliksa Salmonowicza, ps. Zagończyk, żołnierza Armii Krajowej, który został po wojnie zamordowany z  wyroku polskich władz komunistycznych.

W chwili śmierci miał 42 lata. Ppor. Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk” jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Od stycznia 1944 był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK, z której przeniesiony został do 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu.

Został aresztowany w lipcu 1946 roku, a później skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano, a władze komunistyczne nie podały informacji, gdzie "Zagończyk" został pochowany.

Dopiero w 2014 roku za sprawą pracowników IPN udało się odkryć miejsce jego pochówku. Podczas prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Garnizonowym odkryto szczątki mężczyzny i kobiety. Po analizie DNA potwierdzono, że są to szczątki Feliksa Selmanowicza, a także Danuty "Inki" Siedzikówny (jej pomnik stoi na skwerze przy ulicy Gościnnej).

W sierpniu zeszłego roku w Gdańsku odbył się uroczysty pogrzeb "Inki" i "Zagończyka".

To nie pierwszy patriotyczny mural na Oruni. Malowidło przedstawiające Żołnierzy Wyklętych powstało na budynku, nieopodal skrzyżowania Traktu św. Wojciecha z ulicą Małomiejską.

Galeria artykułu

Kolejny patriotyczny mural na Oruni. Tym razem mowa o "Zagończyku"

Kolejny...

Kolejny patriotyczny mural na Oruni. Tym razem mowa o "Zagończyku"

Kolejny...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.58.243.*

11:48, 07/06/17

A można wiedzieć panie Olejarczyk gdzie to się ulica Małomiejska krzyżuje z Traktem? Jakoś mi się zawsze zdawało że ulica Podmiejska tak czyni...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA