Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 14/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Budowa bezkolizyjnego przejazdu na Oruni coraz bliżej? Radni przegłosowali dzisiaj ważny dokument

 1 dodane: 08:20, 29/06/17

tagi:

Gdańscy rajcy przegłosowali dzisiaj, by z budżetu miasta zabezpieczyć ponad 2,2 mln złotych na opracowanie dokumentacji na budowę bezkolizyjnego przejazdu na Oruni. Wiceprezydent Grzelak opowiadał o działaniach miasta, które mają doprowadzić do realizacji tak ważnej dla wielu oruniaków inwestycji.

Budowa bezkolizyjnego przejazdu na Oruni coraz bliżej? Radni przegłosowali dzisiaj ważny dokument
Budowa bezkolizyjnego przejazdu na Oruni coraz
Fot. PKP PLK

Fotografia 1 z 1

Za przyjęciem tego dokumentu glosowało 25 radnych, przeciw było dwóch, a trzech wstrzymało się od głosu. Miasto przygotowuje się do opracowania dokumentacji dla budowy bezkolizyjnego przejazdu na Oruni, w rejonie ulicy Sandomierskiej. Dopiero po jej zgromadzeniu, będzie mogła ruszyć inwestycja.

Najpierw dokumentacja, później rozpoczęcie inwestycji

Potrzebna jest tutaj dokumentacja projektowa, środowiskowa i aplikacyjna. Koszt przygotowania takiej dokumentacji urzędnicy oszacowali na ponad 4,4 mln zł. Blisko połowa ma zostać sfinansowana ze środków unijnych, a drugą część musi zabezpieczyć miasto.

I właśnie dzisiaj gdańscy radni przegłosowali, że pieniądze na „oruńską dokumentację” się znajdą. W 2019 roku na ten cel miasto ma przeznaczyć ponad 735 tys. zł, a w 2020 – blisko 1,5 mln zł.

Czy dokumentacja nie trafi do szuflady? Skąd miasto weźmie pieniądze na budowę przejazdu?

Co ważne, mowa jest tutaj nie o rozpoczęciu budowy przejazdu bezkolizyjnego na ulicy Sandomierskiej, a przygotowaniu niezbędnych dokumentów, by taka inwestycja mogła nareszcie ruszyć.

- Stworzenie dokumentacji to jeszcze nie wszystko, bo dokumentacja może wylądować w szufladzie. Całym sercem jesteśmy za tym, by ten przejazd powstał, ale powstaje pytanie: co dalej? Co stanie się po tym, kiedy miasto przygotuje niezbędne dokumenty? Czy budowa przejazdu się rozpocznie? - komentował na dzisiejszej sesji Rady Miasta przewodniczący gdańskiego PiS Kazimierz Koralewski, który postulował, by ws. dofinansowania budowy przejazdu gdańscy politycy działali ponad podziałami. - Jestem za podpisaniem wspólnego listu intencyjnego do ministerstwa - dopowiadał.

Miasto mówi o swoich działaniach

Odpowiadał mu wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak: - Prowadzimy rozmowy z ministerstwem infrastruktury na temat budowy przejazdu na Oruni. Doszliśmy do merytorycznego porozumienia. Wynika z niego, że ta część inwestycji, która przechodzi nad torami będzie finansowana ze środków kolei, a najazdy do samego przejazdu – ze środków miasta. Staramy się jednak pozyskać tutaj środki zewnętrzne, od tego bardzo wiele zależy.

Jak informują urzędnicy, w lutym Gdańsk w ramach europejskiego projektu „Łącząc Europę” złożył wniosek o dofinansowanie budowy przejazdu na Oruni. Wniosek zyskał akceptację formalną, ale czy uzyska on dofinansowanie, będzie wiadomo, w lipcu tego roku.

Nawet jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się na sfinansowanie oruńskiej inwestycji, będzie mogła ona ruszyć najwcześniej po 2020 roku. Bo właśnie do tego roku miasto zakłada przygotowanie niezbędnej dla inwestycji dokumentacji.

Dla naszego portalu na gorąco komentują radni dzielnicy

Bartosz Łabuda, radny dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce": Dzisiejsza decyzja radnych miasta Gdańska przybliża nas do, przynajmniej częściowego, rozwiązania problemu komunikacyjnego dzielnicy. Należy wspomnieć, że powyższe nie byłoby możliwe bez osobistego zaangażowania radnych naszej dzielnicy, a szczególnie przewodniczącej zarządu Agnieszki Bartków, która w tej sprawie odbyła już dziesiątki (jeśli nie setki) rozmów zarówno z przedstawicielami władz samorządowych wszystkich szczebli, jak również Polskich Kolei Państwowych.

Jak wielki jest to problem jednoznacznie wskazuje wynik dzisiejszego głosowania, gdzie decyzję o zabezpieczeniu środków na wkład miasta dla potrzeb sporządzenia projektu, poparli również radni opozycji. Dziękujemy wszystkim za zrozumienie problemu ponad 5 tys. mieszkańców Oruni mieszkających „za torami”, jak również pozostałych mieszkańców Gdańska i okolic, którzy na co dzień doświadczają dyskomfortu spowodowanego brakiem możliwości bezkolizyjnego przekroczenia torów linii kolejowych.

Wierzymy, że sporządzenie dokumentacji dla zamierzenia inwestycyjnego, jakim jest budowa wiaduktu w ciągu tzw. Nowej Podmiejskiej, zainicjuje niezwłoczne rozpoczęcie tej inwestycji, o wsparcie której raz jeszcze wszystkich prosimy.

Galeria artykułu

Budowa bezkolizyjnego przejazdu na Oruni coraz bliżej? Radni przegłosowali dzisiaj ważny dokument

Budowa...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (16)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.228.*

20:47, 05/07/17

Wszystko jak zwykle dla Górnego tarasu i dla dzielnicy Chełm a nie dla Oruni!!! Znowu deweloperka sobie wiadukty załatwiła na Sandomierskiej a Oruniacy zamknieci w klaszczach zamkniętych szlabanów na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.228.*

19:17, 05/07/17

Wszystko jak zwykle dla Górnego tarasu i dla dzielnicy Chełm a nie dla Oruni!!! Znowu deweloperka sobie wiadukty załatwiła na Sandomierskiej a Oruniacy zamknieci w klaszczach zamkniętych szlabanów na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.36.*

15:59, 04/07/17

Chociaż przed 9-ma laty ja,jako pierwszy poruszyłem na spotkaniu z Panem Prezydentem(jeszcze w "Melioratce")sprawę bezkolizyjnego przejazdu na ul. Smętnej i pisałem o tym wielokrotnie,to na zbywaniu nas ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.68.*

16:13, 01/07/17

Przecież dalej będziemy stać na przejeździe tylko w innym miejscu Równa-Smętna

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.255.*

00:23, 01/07/17

Nie badzce naiwni..to jest bajer to wszystko o czym tam mowia..nic nie zbuduja bo nie ta Zmiana i Polska..!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.75.*

18:53, 29/06/17

Czy budowa BPK jest coraz bliżej???? Mocno wątpię! Nawet jeśli będą pieniądze na projekt to czy UE da PL kolejne pieniądze na budowę. Patrząc realnie jeśli wszystko powiodłoby się to BPK najszybciej za 5-6 lat, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.248.*

17:38, 29/06/17

Mam nadzieję że radni ktorzy tak mocno walczyli o ten pomysł przypilnuja aby przy tworzeniu tego planu nie ucierpieli mieszkańcy ul.Sandomierskiej. Zapewne miasto będzie chciało wybudować podobny wiadukt jak na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

16:40, 29/06/17

Chciałbym poznać nazwiska tych trzech co głosowało przeciw

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.111.*

16:36, 29/06/17

Mam rozumieć że rada dzielnicy Orunia św Wojciech Lipiec ładuje swoje starania dla dzielnicy Chełm gdyż to właśnie oni będą korzystać z tego przejazdu. Kpiny i parodia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.241.214.*

16:00, 29/06/17

jeszcze macie czelność narzekać?? przespaliście moment kiedy trzeba było walczyć o bezkolizyjny przejazd przed modernizacją linii kolejowej to teraz myślicie ze miasto za kilkadziesiat mln wam taki zbuduje?? na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.111.*

15:56, 29/06/17

Nowa Podmiejska wiadukt, zjazd będzie nie na Sandomierskiej, będzie w okolicy Serbskiej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.92.*

13:48, 29/06/17

Rozpatrywany jest drugi bezkolizyjny przejazd pieszo-jezdny na Równej, który będzie tworzyć całość z Wiaduktem w ciągu Nowej Podmiejskiej oraz tunel dla pieszych na Głuchej. ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.105.63.*

13:20, 29/06/17

Dlaczego na Sandomierskiej? A na Smętnej dalej dzicz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.235.231.*

13:10, 29/06/17

radni z okręgu jak głosowali? Bo to co mówi Koralwski to jakaś masakra jest. Jak Ł.Hamadyk z PiS głosował?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

194.116.130.*

10:55, 29/06/17

Naprawde nasza dzielnica potrzebuje przejazdu bezkolizyjnego w rejonie ul.Sandomierskiej?! Tłumaczenie że lepsze to niż nic kest strasznie smutne. Kiedy miasto zrobi coś dla naszej dzielnicy? Przecież ta droga ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.112.189.*

10:43, 29/06/17

Cieszę się, lepsze to niż nic, aczkolwiek uważam, że bezkolizyjny przejazd bardziej przydałby się w rejonie ul. Dworcowej.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA